Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,714 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • prerušenie tehotenstva

  , Autor: anka12

  Dobrý deň, možno je to nevhodná otázka, ale predsa skúsim. Som tehotná, asi 8. týždeň a nechcem byť, nechcem aby ste ma odsudzovali, ani prehovárali, chcem aby ste ma podporili. Nemôžem mať to dieťa z viacerých dôvodov, a chcem ísť na interupciu. Ale keďže žijem v zahraničí, kde je to nelegálne, musím ísť na UPT na SVK, kde budem cestovať letecky. Cítim bolesti a kŕče v podbrušku už pár dní, a priznám sa, že radšej by som potratila nečakane, ako ísť na interupciu a všetko s tým spojené. A ďalšia vec je tá, že som počula, že lietanie v prvých týždňoch môže spôsobiť potrat. Ako je to po zákroku? Ten sa vykoná v pondelok a v utorok už musím letieť späť do zahraničia, môžu nastať komplikácie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ak máte bolesti a krče je možné počkať ešte pár dní či nedôjde k spontánnemu potratu, bolo by však ideálne aby ste boli pod lekárskym dozorom. Lietanie v prvých týždňoch sa neodporúča skôr ako prevencia aby nedošlo ku komplikáciám, na druhej strane ak ide o fyziologické tehotenstvo teda bez akýchkoľvek komplikácií je lietanie možné. V centrách jednodňovej chirurgie je možné utrobiť zákrok ambulantne, teda, že ráno prídete do centra a po pár hodnínách odchádzate. Let deň po zákroku nedoporučujem, no samozrejme zakázať vám to nikto nemôže. Ide predovšetkým o riziko krvácania.

Podobné otázky

 • Prerusenie

  , Autor:

  Dobry den chcela by som sa informovat pochadzam z kosic a mam taky problem ze som tehotna doktora mam tu v Kosiciach ale chvela by som podstupit prerusenie.mozem sa rovno objednat ku vam do Sace alebo musim ist najprv k svojmu lekarovi tu do Kosic. A este otazocka daju sa urobit vsetky vysetrenia pred upt u vas?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, navštívte našu gynekologickú ambulanciu, 3. poschodie, najlepšie v pondelok doobeda, kde musíte podpísať Žiadosť o umelé prerušenie tehotenstva, ktorá musí byť podpísaná minimálne 48 hodín pred výkonom. Na ambulancii Vám vysvetlia všetko potrebné, od ceny, až po všetky potrebné vyšetrenia. Nemusíte navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Mifegin

  , Autor:

  Dobrý deň som v 7tt a chcela by som podstúpiť potrat potratovu tabletku mifegin vedeli by ste mi prosím povedať kde na Slovensku sa podáva prípadne cenu na koľko to neviem nikde na internete nájsť ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na našej klinike, ako aj asi vo všetkých mne známych zdravotníckych zariadeniach sa v zákonom stanovenej lehote do 12. týždňa tehotenstva (11+6 tt) vykonáva Interrupcia vo forme zákroku - vyčistenia dutiny maternice. Pri umelom prerušení tehotenstva na vlastnú žiadosť do 12. týždňa tehotenstva sa nepoužíva Mifegyne ani iné tabletky. Keďže je to umelé prerušenie tehotenstva na vlastnú žiadosť, musia byť podľa zákona splnené isté kritériá, ktoré sú platné v Slovenskej republike. Iba na upresnenie, Mifegyne sa používa na lekárske ukončenie vnútromaternicového tehotenstva do 63 dní od prvého dňa poslednej menštruácie a iba pod dohľadom lekára, ak bolo prerušenie tehotenstva indikované. Pri použití "potratových" tabliet, legálnych či nelegálnych sa nemusí potratiť všetko a aj tak treba potom zákrok vykonať, mnohokrát aj akútne, v lepšom prípade pacientka krváca slabšie, ale aj niekoľko (desiatok) dní a zbytočne sa anemizuje, prípadne sa vystavuje riziku infekcie. Osobne si myslím, že pre pacientku je jednoznačne vhodnejší zákrok v nemocničnom zariadení pod dohľadom, ktorý trvá do 10 minút, kde sa aj v prípade komplikácií, ktoré sú zriedkavé, zasiahne včas a efektívne, ako by sa mala pacientka v bolestiach trápiť niekoľko hodín.

 • Pilulky na potrat

  , Autor:

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať ... Mám 18r mám za sebou vyšetrenie krvi a moču ukázalo sa že som tehotná no s priateľom si to nechať nemôžeme ...chcela by som sa opýtať na pilulky na potrat môže mi to predpísať gynekológ ? Alebo ako to na sk funguje ? Som v 8tyzdni ...vopred za odpoved dakujem je to pre mna veľmi dôležité

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa zákona máte možnosť do ukončeného 12. týždňa tehotenstva, konkrétne do 11+6, absolvovať umelé prerušenie tehotenstva, vo forme zákroku, na vlastnú žiadosť, ktorú musíte podpísať minimálne 48 hodin pred výkonom u svojho obvodného gynekológa alebo v zdravotníckom zariadení, kde plánujete výkon realizovať.

 • Potrat

  , Autor: Petra123

  Dobry den som v 18tt a chcela by som sa spytat aky mate nazor na POTRATOVY SET TABLETIEK DO 22tt.
  Objednala som tento konkretny vedlajsie ucinky su strasidelne je to podla vas bezpecne?uzit set tabliet v domacom prostredi bez lekarskej pomoci?http://tabletky-potrat.net/produkt/potratovy-set-do-22-tyzdna/

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, umelé prerušenie tehotenstva po ukončenom 12 týždni tehotenstva, t.j. 12+1 TG a viac je trestným činom podľa Trestného zákona SR. Aj keby ste legislatívne spĺňali podmienky pre umelé prerušenie tehotenstva, domáce potratové balíčky jednoznačne neodporúčam! Je bohužiaľ smutné, že takéto produkty sú na internete voľne dostupné a ich predaj nie je trestný, ale použitie už áno.

 • dvojičky

  , Autor: odbornik6

  A ešte som sa chela opýtať ohladne čo som písala o dvojičkách, prosím Vás o taký Váš odborný odhad že do koľkého týždna môže táto tehotnosť vzdržať pri mojej už spomínanej nelichotivej osobn anamneze? Nechem porodiť predšasne, lebo viete materská dovolenka matky s predčasne narodeným dieťaťom nie je taká bezstarosná a krásna ako materská dovolenka matky zdravého donoseného dieťatka. Preto len plačem a nevim čo urobím. A prosím Vás aká je šanca že ak by som sa o pár mesiacov znova pokúčala otehotnieť že aby to opäť neboli dvojčaká. Chcem porodiť jedno dieťa tak aká je potom na toto šanca?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  to sa nedá nijakým spôsobom zaručiť, ani určiť percentuálne na koľko percent donosíte určitý týždeň. Všetko závisí od vývoja gravidity, pravidelnej kontroly a sledovania vaginálneho nálezu. Teraz na začiatku sa prognóza nedá určiť, rovnako ani to, že ak teraz pôjdete na umelé prerušenie tehotenstva či otehotniete ešte niekedy, a už vôbec sa nedá zaručiť, že ak otehotniete určite pôjde už len o jednoplodovú graviditu.