• prerušenie tehotenstva

    , Autor: anka12

    Dobrý deň, možno je to nevhodná otázka, ale predsa skúsim. Som tehotná, asi 8. týždeň a nechcem byť, nechcem aby ste ma odsudzovali, ani prehovárali, chcem aby ste ma podporili. Nemôžem mať to dieťa z viacerých dôvodov, a chcem ísť na interupciu. Ale keďže žijem v zahraničí, kde je to nelegálne, musím ísť na UPT na SVK, kde budem cestovať letecky. Cítim bolesti a kŕče v podbrušku už pár dní, a priznám sa, že radšej by som potratila nečakane, ako ísť na interupciu a všetko s tým spojené. A ďalšia vec je tá, že som počula, že lietanie v prvých týždňoch môže spôsobiť potrat. Ako je to po zákroku? Ten sa vykoná v pondelok a v utorok už musím letieť späť do zahraničia, môžu nastať komplikácie?

    Dobrý deň,
    ak máte bolesti a krče je možné počkať ešte pár dní či nedôjde k spontánnemu potratu, bolo by však ideálne aby ste boli pod lekárskym dozorom. Lietanie v prvých týždňoch sa neodporúča skôr ako prevencia aby nedošlo ku komplikáciám, na druhej strane ak ide o fyziologické tehotenstvo teda bez akýchkoľvek komplikácií je lietanie možné. V centrách jednodňovej chirurgie je možné utrobiť zákrok ambulantne, teda, že ráno prídete do centra a po pár hodnínách odchádzate. Let deň po zákroku nedoporučujem, no samozrejme zakázať vám to nikto nemôže. Ide predovšetkým o riziko krvácania.