Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Antikoncepcia a menstruacia

    , Autor: Radka78

    Dobry den, po niekolkych rokoch som opat zacala s uzivanim antikoncepcie. Prvu tabletku som si dala 26.5. ked sa menstruacia rozbehla. Pred antikoncepciou som menstruaciu nemavala nejaku silnu a zvycajne trvala tak 4 dni. Teraz je to uz 6ty den, kedy stale krvacam. Nie je to nejake silne krvacanie, ale je silnejsie a dlhsie nez na ake som zvyknuta a preto by ma zaujimalo, ci toto sposobilo prave nasadenie antikoncepcie a ci sa to casom upravi alebo mam kontaktovat gynekologa?
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, áno, na menštruáciu môže mať vplyv aj nasadenie hormonálnej antikoncepcie. V prvých týždňoch užívania sa môže vyskytovať slabé a nepravidelné krvácanie. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

  • Antikoncepcia a menštruácia

    , Autor: MonikaNem

    Dobrý deň,

    už niečo vyše roka beriem antikoncepciu Belara kvôli problémom s polycystickými vaječníkmi. Všetko bolo v poriadku, upravil sa mi cyklus a menštruáciu som dostala vždy na tretí deň od doužívanie blistra a trvala mi zhruba 4-5 dní. Pred troma mesiacmi pred príchodom cyklu mi však začalo špinenie a veľmi slabá menštruácia ešte pred doužívaním tabletiek, čo som však pripisovala tomu, že som tabletky ten mesiac brala menej zodpovedne ako som zvykla, hoci každý deň, no nie presne na čas. Ďalši mesiac sa zopakoval rovnaký scenár, čo mohlo zasa byť spôsobené užívaním tabletiek nie presne na čas a taktiež chorobou. Po doužívaní blistra som stále mala len veľmi slabé krvácanie a tak som sa trochu bála, či nie som tehotná. To som však takmer ihneď zavrhla, keďže s priateľom, hoci máme pravidelný nechránený pohlavný styk, nikdy sa nespravil dovnútra aj napriek tomu, že užívam antikoncepciu. Ďalší mesiac som si dala veľký pozor aby som tabletky brala opäť ako som zvykla a teda každý deň vždy v daný čas na minútu presne. Menštruácia prišla ako som bola zvyknutá na tretí deň od doužívania blistra a trvala 4 dni. Žiadne špinenie predtým. Tento mesiac som pokračovala v pravidelnom a veľmi veľmi zodpovednom braní tabletiek, no špinenie spolu s meštruáciou prišli o týždeň skôr, ešte počas užívania tabletiek (mala som ich v blistri ešte 5). Blister som dobrala tak ako som mala ale neviem, prečo sa to deje a čím by takéto niečo mohlo byť spôsobené. Nemôžem momentálne navštíviť lekára, preto sa obraciam na Vás s prosbou, či by ste mi vedeli poradiť?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, špinenie, či slabé krvácanie sa aj napriek pravidelnému a správnemu užívaniu tabliet hormonálnej antikoncepcie môže vyskytovať. Príčin môže byť viacero. Je možné, že Vám už nestačí množstvo alebo nevyhovuje zloženie hormónov obsahujúce preparát hormonálnej antikoncepcie, ktorý momentálne užívate a bude potrebné zmeniť preparát hormonálnej antikoncepcie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená a môžete praktizovať pohlavný styk aj s ejakuláciou do pošvy. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

  • Antikoncepcia a menštruácia

    , Autor: Llenus

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, že beriem prvý mesiac antikoncepciu Maitalon, už som ju vysadila sú to 4 dni odkedy som ju vysadila, mala by mi prísť menstruacia. Mala som pohlavný styk s ochranou aj napriek tomu že beriem antikoncepciu, a mam taky problém, že dnes mi mala prísť menštruácia, ráno som sa zobudila s miernou bolesťou v podbrušku tak som myslela, že menštruácia prišla lenže nie, mala som len silný biely tekuty vytok poobede som mala mierne ružový, ale menštruácia mi stale neprišla. Chcela by som sa spýtať či to môže znamenať tehotenstvo alebo čo iné? Ďakujem veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch užívania, sa nemusí dostaviť krvácanie z vysadenia počas sedemdňovej pauzy. Nemusí sa dostaviť vôbec, prípadne k špineniu môže dôjsť počas užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je tehotenstvo málo pravdepodobné. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.