Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,583 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Menštruácne problémy

  , Autor: daska-2

  Dobrý, chcem sa spýtať mešká mi menštruácia 10 dní tehotná nie som, ale už druhý deň mám bolesti v podbrušku také kŕčovité a neustále hnačky a pocit na vracanie a tiež zimnicu, môže to mať niečo spoločné s tým že mi to mešká alebo by to mohla byť len črevná chrípka? Krvácanie som mala len 10 dní dozadu ale také slabé a trvalo to 2 hodiny tak neviem čo si mám o tom myslieť počkať este či mi v Decembri neprídu svoje dni alebo hneď ako mi skončí ťa hnacka ísť ku gynekologicke? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa skôr jedná o druh virózy. Na menštruačný cyklus má vplyv viacero faktorov., medzi ktoré patria aj virózy, či iné druhy infekcií. Spomínané párhodinové špinenia mohla byť menštruácia. Odsledujte si to. Ak nemáte žiadne gynekologické problémy, najskôr sa preliečte.

Podobné otázky

 • Menštruačné problémy

  , Autor: Kejčl

  Dobrý deň. Bola som na operácii 4/2021 ako 22 ročná mala som na ľavom vaječníku cystu. Operácia dopadla v poriadku. 6 mesiacov som jedla tabletky Endovelle na vnútornú liečbu, počas tých 6 mesiacov som nemala menštruáciu. Pred operáciou som mala cyklus 28dní. Po operácii som nevedela, že sa mi to zmenilo. Myslela som si stále už tento rok že mi menštruácia mešká vždy 6-7 dní. No cyklus sa mi zmenil na 35dní po tej operácii. Tento mesiac mi menštruácia začala 02.06. a skončila 07.06. O dva dni neskôr som bola na preventívke u svojho gynekológa. Povedal mi, že mám všetko v poriadku ale že na tom ľavom vaječníku sa mi zrejme asi opäť robí cysta (2mm). No po dvoch týždňoch(22.06.)som dostala opäť menštruáciu. Nemyslím si, že by mi praskla tá cysta pretože bolesti nemám žiadne a krvácať som začala úplne postupne. Najskôr slabunko a teraz už normálne. Stalo sa mi to teraz prvýkrát po tej operácii. Chcela by som sa opýtať, či to môže byť niečo vážnejšie alebo to má stále následky po tej operácii a cyklus sa stále upravuje. Ďakujem krásne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že ste mysleli 2 cm. Dvojcentimetrový útvar nie je cysta, môže sa jednať o dominantný folikul, či žlté teliesko. Nemyslím si podľa opisu, že sa jedná o niečo vážne. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Menštruačné problémy

  , Autor: daska-2

  Dobrý večer. Chcela som sa spýtať beriem antikoncepciu 3roky. Minulý mesiac som mala krvácanie len slabé jeden deň, a včera som mala mať opäť krvácanie teda vynechanie z tabliet ale zatiaľ sa nedostavilo. Týždeň dozadu som bola chorá a mala som aj antibiotika, mám také bolesti a kŕče v podbrušku ako keby to malo prísť a stále nič. Je to v poriadku? A ak nebudem mať ani špinenie ani nič, tak mám normálne pokračovať v braní tabliet? Totižto som bola očkovaná tretou dávkou vo februári a opäť mi to celé rozhádzalo, že raz mám a inokedy nemám nič aj dva mesiace. Prípadne dá sa to riešiť aby som to mala pravidelne ako predtým? Pohlavný styk som mala naposledy v januári takže tehotenstvo vylučujem, alebo to môže byť nejaký zápal? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je ničím výnimočným, ak sa počas užívania hormonálnej antikoncepcie, aj napriek pravidelnému užívaniu, krvácanie z vysadenia nedostaví, alebo je iba pár dňové, prípadne vo forme jednorázového zašpinenia. Odsledujte si to. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste chránená. Pokračujte v pravidelnom užívaní. V prípade ťažkostí alebo nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Silné krvácanie

  , Autor: Mirha

  Dobrý deň,
  Mám jeden problém s ktorým si už neviem rady.
  Približne pred tromi mesiacmi som začala užívať HA Evra a odvtedy sa začali objavovať menštruačné problémy v podobe silného krvácania.
  Postupujem presne podľa návodu na používanie a každý týždeň si opatrne nalepujem jednu nálepku až do týždňa kedy má prísť menštruácia.
  Po aplikovaní druhej nálepky (druhý týždeň po men.) začnem silno krvácať a trvá to celý týždeň. (Krv je červená)

  Najskôr som to neriešila lebo v návode sa píše že je to bežný vedľajší účinok počas prvých troch cyklov ale už sa ozaj začínam báť lebo krvácanie sa dostaví vždy a je veľmi silné. Minulý cyklus som bola s priateľom na pohotovosti lebo som týždeň vkuse menila každý deň aspoň päť vložiek ktoré boli celé od krvi. (Mimo moje dni)
  Bohužiaľ vôbec neriešili môj problém ale mi zobrali krv a zisťovali či som tehotná. Samozrejme im vyšlo že tehotná nie som a tak ma poslali domov.
  Pred tromi dňami som opäť začala silno krvácať (po druhej nálepke) a každým dňom je to horšie.

  S priateľom potrebujeme vedieť či máme nechať dokončiť tretí cyklus ako je v návode a dúfať že to prestane alebo radšej hneď odlepiť nálepku.
  Viete mi prosím poradiť?

  Ďakujem za ochotu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niekoľkodňové krvácanie päť vložiek na deň nie je silné. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie, hlavne v začiatkoch užívania, sa môže objavovať krvácanie, nepravidelné aj silnejšie. Odsledovať si to musíte sama. Ak ste boli na vyšetrení, kde zhodnotili, že je to v poriadku, môžete pokračovať v aplikácii náplastí hormonálnej antikoncepcie. Ak však u Vás prevládajú vedľajšie účinky, ktoré prevládajú nad pozitívom aplikácie antikoncepcie, je vhodné porozmýšľať o zmene preparátu. Náplasť si môžete odlepiť kedykoľvek, krvácanie by sa malo následne dostaviť do niekoľkých dní. Momentom odlepenia náplaste nie ste chránená, treba myslieť aj na to. Pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Menstruacne problemy

  , Autor: daska-2

  Dobry, ja som sa chcela spytat ci mi neviete poradit mam tri davky vakciny, poslednu som mala zaciatkom februara, mala som to tak že kazde dva mesiace som mala krvacanie, teda vynechanie z tabliet nakolko beriem antikoncepciu a vždy som mala 3-4 dni krvacanie a take silnejsie ale teraz odkedy som ockovana mam len take slabucke a trva to jeden alebo dva dni, mohlo to sposobit to očkovanie? Lebo pred očkovaním som mala každý mesiac a pravidelne, a moja doktorka povedala ze mam len vtedy prist ak by som vobec nedostala, ja len ci nemusim mat strach nakolko malo krvacam, a este som sa chcela spytat uzivam lieky nebilet sú to lieky na srdce a mám antikoncepciu dienorette neni znizena ucinnost, mozem tie lieky na srdce uzivat spolu s antikoncepciou? Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie by sa krvácanie z vysadenia malo dostaviť počas užívania placebo tabliet alebo počas sedemdňovej pauzy. Nemusí sa však dostaviť vždy, prípadne môže byť iba slabej intenzity. Je to individuálne. Odsledujte si to. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva malá. O užívaní liekov na srdce má Váš obvodný gynekológ vedieť. Pri užívaní spomínaného preparátu nie je znížená účinnosť hormonálnej antikoncepcie.

 • Menstruacne problemy.

  , Autor: daska-2

  Dobrý, ja sa chcem spýtať beriem antikoncepciu vyše troch rokov a vždy som mala krvácanie z vysadenia aj keď som bola chorá, nikdy sa nestalo že by som nemala krvácanie. A v auguste som bola očkovaná 2 dávkou a odvtedy mám problémy, september oktober som mala este normálne no od novembra 2021 som to mala tak že dva krát som krvácala a dva krát nie, neviete čo to mohlo spôsobiť? Bola som z toho zúfala že to bolo takto išla som za mojou doktorkou a spravila mi len vyter a nasla mi minulý mesiac z výterov črevnú baktériu samozrejme som sa preliečila mala som antibiotiká a včera som normálne krvácala len mi bolo neskutočne zle bola to migréna spojená s krvácaním, je to v poriadku že som vracala a že ma bolela a bolo mi tak strašne zle? Neviem či to mohlo spôsobiť to že tie 2 mesiace som nekrvácala, je to možné? A ak by sa to zopakovalo o mesiac tak doktorka mi môže napísať niečo od bolesti? A nemám žiadnu cystu ani nič podobne, ako píšem zmena nastala až keď som sa dala zaočkovať, síce beriem lieky na tlak ale to beriem od septembra tak pochybujem že by to mohlo byť z toho, a ešte otázka teraz vo februári mám ísť na 3tiu dávku očkovania, môžem ísť alebo to mam odložiť? Mňa hlavne zaujímalo prečo mám krvácanie každé 2 mesiace či je to v poriadku. Ďakujem pekne za rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie nemusí každý mesiac dôjsť ku krvácaniu z vysadenia, je to pomerne bežné. Naopak, niekedy sa môže vyskytovať špinenie aj počas celého cyklu. Očkovanie môže mať vo všeobecnosti vyplav aj na menštruačný cyklus, takže nevylučujem aj tento vplyv. Odsledujte si to. Podľa mňa sa očkovať môžete nechať. Nevylučujem tiež, že sa u Vás začali prejavovať vedľajšie alebo nežiadúce účinky preparátu hormonálnej antikoncepcie a že bude potrebné zmeniť preparát hormonálnej antikoncepcie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.