Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,007 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • utrogestan

  , Autor:

  Dobrý deň, rada by som sa spýtala, v poslednom čase ma trápilo dlhé špinenie pred aj po menštruácii a môj dr. mi nasadil utrogestan, ktorý som užívala 10 dní... menštruácia konečne prišla bez špinenia a po 5.dňoch som mala pocit, že menštruácia už končí, ale dnes je už 9. deň a sem tam ešte stále krvácam:všímam si to hlavne na toalentom papieri a hlavne pri veľkej potrebe...Môže to mať súvis s tým utrogestanom?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Priamo s tabletami, ako takými to súvis nemá, skôr to má súvis s progesterónom. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, vek, výsledky vyšetrení a USG nálezov, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Problém s otehotnením

  , Autor:

  Dobrý deň, rada by som sa vás spýtala, ako by sa dalo podporiť otehotnenie, ak mi bolo diagnostikované PCOS. Snažíme sa vyše roka, ale zatiaľ bezvýsledne. Beriem aj utrogestan už 4.mesiac, ale zatiaľ žiadne zlepšenie. Existuje niečo, čím sa dá podporiť otehotnenie a či je vôbec možné otehotnieť s touto diagnózou? Moja výška 168, váha 65 kg, vek 28 r.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, aj s PCO syndrómom sa dá otehotnenieť, takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, už absolvované vyšetrenia, ani bližšie informácie, či okolnosti. Pri plánovaní tehotenstva, ako aj v prvých mesiacoch tehotenstva, je vhodné užívať kyselinu listovú. Dôležité je mať aj pravidelný nechránený pohlavný styk, aspoň 2 - 3 krát týždenne počas celého cyklu, okrem menštruácie. Vhodné je porozmýšlať aj o návšteve centra asistovanej reprodukcie.

 • Dobrý deň

  , Autor:

  Dobrý deň prajem mám taký problém periodu som mala naposledy jun 11.6.2021 a beriem na úpravu cyklusu utrogestan chcela by som sa informovať či sa môže stať že, som brala liek od 25.6.2021 do 4.7.2021 a ešte stále nedošla perióda. Alebo som spravila niečo zle ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, teoreticky aj prakticky Vám menštruácia ešte nemešká a mala by sa dostaviť v najbližších dňoch. Ak je však cyklus nepravidelný, nemusí sa aj napriek nasadenej liečbe spravidelniť hneď po mesiaci. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • :/

  , Autor:

  Dobrý večer mam nepravidelnú menštruáciu a niekedy mi aj vynechava tak môj lekár mi vypísal utrogestan 200, brala som to 31.5.2021 a 10 deň mi vysiel na 9.6.2021, chcela by som sa spýtať či je to dobre že sa mi dostavila perióda, 11.6.2021 ale, slabá je perióda, napr idem na malú potrebu, tak na vložke nemám skoro nič, ale keď sa utriem tak na toaletnom papieri mam také slabé ružové. Chcela by som sa informovať či je to dobre. Alebo dačo nieje v poriadku ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, vek, okolnosti, výsledky vyšetrení, ani to, či plánujete otehotnieť alebo celkovo dôvod snahy o úpravu menštruačného cyklu, je veľmi ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Menštruácia môže mať rôznu intenzitu. Nemusí sa však jednať o nič vážne. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky informácie, výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie Vám vie pomôcť.

 • Silné menštruácie po kyrete

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  mám 36 rokov a v 11/2020 som absolvovala kyret kvôli nameranej vysokej sliznici. Histológia bola v poriadku. Prvé tri menštruácie po kyrete boli v poriadku, ale štvrtý a piaty menzes bol silný (vlastne len 1 deň z trojdňového menzesu, ale minula som aj cez 20 vložiek), čo pred kyretom nebývalo. Po tej piatej menštruácii po kyrete mám hemoglobín 113. To sa mi pred kyretom nikdy nestalo, aby som tak silno krvácala a aby nebol hemoglobín v norme. Železo je v norme, hodnota železa je 26,6. Pán doktor stáva sa to po zákroku v maternici? Môže sa to ešte upraviť? Doslala som duphaston na 6 mesiacov, po duphastone bol 1. menzes v poriadku, uvidíme ako to pôjde ďalej. Ale nie veľmi ho tolerujem. Nedá sa vymeniť za Utrogestan a v akých množstvách na deň prosím? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, silné krvácanie nemá súvis so zákrokom. Je to otázka hormónov. Uvažoval by som o vnútromaternicovom teliesku, ktoré by mohlo byť najvhodnejším riešením. Pri akýchkoľvek ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorému spomeňte netoleranciu Duphastonu.

 • Duphaston

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, užívam duphaston kvôli silnému menštruačnému krvácaniu. Užívam ho prvýkrát, ale neznášam ho veľmi dobre, mám návaly tepla, potom mi je zas veľká zima. Cítim ako ma rozpaľuje a mám aj zvýšenú teplotu. Mám ho užívať 7 dní, dnes je šiesty a vôbec sa to nezlepšuje. Dokonca cítim tlaky na hrudi. Dá sa prosím vymeniť za Utrogestan, aby to pôsobilo iba lokálne? Alebo ho užívajú len tehotné? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je ťažké bez poznania bližších informácií a okolností sa objektívne vyjadriť. Lokálne pôsobenie v pošve nemusí mať v tomto prípade želaný efekt. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý zváži prípadnú zmenu liečby a určí ďalší postup.