Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
7,480 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Duphaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, veľmi pekne ´dakujem za dôkladne vysvetlenie a hlavne upokojenie.Ja simyslim, že to slabe krvacanie je sposobene u mňa uživanim liekov, lebo stale sa to začina na 5 deň po začati uživania liekov. Beriem ich od 11-23 dňa cyklu. Väčšinou ženy udavaju, že ich beru od druhej polovici cyklu napr. na 16 deň.Može to špinenie sposobovať aj to, že sa začinaju brať už 11 deň cyklu?To špinenie v prvom cykle trvalo až do skončenia uživania liekov.Menzes som dostala na 7 deň po vynechani a bol slaby v pohode.Tak som verila, že Duphaston mi pomôže pri silnom krvacani, čo sa aj stalo, ale nepredpokladala som, že budem tak dlho mimo cyklu mať krvave vytoky, na to ma lekar neupozornil, že sa to može stať:Myslela som si, že keď nastava to špinenie, tak možno stale mam toho progesteronu malo, alebo už si to nejak laicky neviem vysvetliť. Celý život som nemala žiadne gyn. problemy a teraz toto trápenie.Už som bola rozhodnuta aj podstupiť hysterektomiu, ale moj lekar ma opertovať nechce, že nemá na to dovod, mam ešte vydržať. ˇže po operacii možu nasťať aj komplikacie. Ake to možu byť a ako žena znaša operáciu?Pán doktor prepačte prosim za tie otázky, ale už som ozaj zufala . Ďakujem pekne ešte raz.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nie je dôvod na vyberanie maternice, je zbytočné tento zákrok podstupovať. Ak nemáte extrémne silné krvácania, ktoré Vás anemizujú a oslabujú, alebo iné ťažkosti a výsledky všetkých vyšetrení sú v poriadku, ešte by som chvíľku vydržal. Ak sa predsa rozhodnete pre radikálne a definitívne riešenie, teda odstránenie maternice, do budúcna a ako možná komplikácia môže prejaviť hlavne nedokonalé vymočenie sa alebo únik moču, prepadávanie pošvy, ... Pravdepodobnosť komplikácií je v dnešnej dobe moderných postupov a operačných techník pomerne malá, ale môže sa vyskytnúť.

Podobné otázky

 • Duphaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor uživala som Duphaston , kvoli tomu, aby mi neprerastala sliznica maternice, lebo som v preimenopauze a už som musela podstupuť kyretaž kvoli slinejšiemu krvacanie. Vysledky z histoliogie Ok, cytologia Ok.Moj problem bol pri uživani liekov v tom, že som na 5 deň uživania začala špiniť. Brala som lieky od 11-23dňa cyklu.2 krat 1 tabl.Opakovalo sa to 3 cykly po sebe. Dnes som bola na kontrole , lekar mi robil USG, som 8 deň cyklu , vyška sliznice 4 mm, polyp žiadny, cysty na vaječnikoch nie su iba male myomy na maternici, ktoré podľa neho nesposobuju špinenie, su uložene intramularne.Kvoli tomu špineniu mi zmenil uživanie liekov od 14-25 dňa cyklu, aby sa predlžila proliferačna faza. Pan doktor , myslite žeby mi to mohlo udržať cyklus, aby sa to špinenie už nevyskytovalo? Stava sa mi aj to, že menzes mi konči na 5 deň a ešte 2- 3 dni mam niekedy jemne špinenie. Može to byť tiež vplyvom Duphastonu?. Menštraciu nemam silnu.Pan doktor ďakujem za rady.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, intramurálne myómy špinenie spôsobovať môžu, záleží však na veľkosti. Ak nemáte menštruáciu silnú, môžete byť len rada, nebude Vás to anemizovať. Ste vo veku a období, kedy už môže cyklus haprovať a nemusí to úplne upraviť ani Duphaston, aj napriek úprave dávkovania. Odsledujte si to. Spomínané špinenie po menštruačnom krvácaní je v poriadku. Ak nie je krvácanie silnej intenzity, nemusíte sa znepokojovať a prečkať čas do menopauzy.

 • Provera

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, chcem sa opytať či liek Provera sa už nevyraba? Beriem liek Duphaston od 11.23 dňa cyklu a počas uživania mam stale od 5 dňa uživania špinenie až do menštruacie, stale rovnako v 3 cykloch. Lekar mi hovoril, žeby bola pre mňa idealna liečba Proverou, ale že sa už nevyraba. mam 51 rokov.Čitala som, keď je liek nasadeny od 11 dňa nastane kratka proliferačna faza a sliznica maternice nedostatočne vyzreje a začne sa odlučovať, neudrži sa. Nepomohlo by zmena na neskorši deň cyklu?Beriem ho ako prevenciu proti prerastaniu sliznice, lebo keď menzes vynechal mala som silnejšie krvacanie, ktore skončilo kyretažou, vysledok mierna hyperplazia bez atypickych zmien. Pan doktor ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pokiaľ viem, Provera je dlhodobo nedostupným liekom, ale presnejšie informácie Vám budú vedieť povedať v lekárni. Čo sa týka užívania Duphastonu, pri postrehoch ako aj výhradách je to najlepšie konzultovať priamo s Vašim obvodným gynekológom.

 • Bolestiva menstruacia

  , Autor:

  Chcela by som doplnit svoju otazku. HAK uz brat nikdy nechcem, kravacala som ocosi slabsie ale na bolest mi aj tak nepomahala, maximalne s jej oddialenim. Ake su prosim vsetky realne moznosti okrem uzivania silnejsich a silnejsich liekov este dalsich 20 rokov?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, obvodný gynekológ Vám môže predpísať Duphaston, užívať môžete skúsiť Nalgesin. Tiež môžete skúsiť užívať Magne B6 niekoľko dní pred menštruáciou a počas nej, piť veľa tekutín, bylinkové čaje - Alchemilku, Vitex jahňací a Kotvičník zemný. Pomôcť môžu aj Bowenove masáže.

 • Dufaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, ďakujem za odpoveď. Aj ja som uvažovala o tom, či to nemože byť ovulačne krvacanie, ale v mojich 51 rokoch skor mam anovulačne cykly.TNejedny sa o krvacanie, ale iba o vytok, ktorý pozorujem niekedy iba na papieri nie na vložke. Ale trva až do skončenia uživania tabliet, potom sa na 2-3-dni trocha zmierni, už je iba ružovkastý a tak pride menštruacia.Rozmyšlam o tom, či vobec ten Duphaston uživať, lebo lekar ma presviedčal, že budu po ňom iba slabšie a kratšie menštruacie, o špineni nič nehovoril.Teraz ma dovolenku do 7.1.Pán doktor, ako by ste riešil moj problem Vy? Ďakujem za všetko pán doktor, prejem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak krvácanie nie je silné a jedná sa len o slabý ružovkastý výtok, aj to iba niekedy, pokračujte v užívaní Duphastonu. Uvidíte, ako to bude v ďalšom cykle. V začiatkoch užívania Duphastonu, niekoľko prvých mesiacov, môže byť špinenie alebo ružovkastý výtok prítomný. Malo by sa to potom upraviť. Krátkodobé užívanie Duphastonu sa ešte nemusí prejaviť v žiadanom účinku. Je to niečo podobné, ako keď žena začína s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Prvé mesiace sa môže vyskytovať špinenie, aj celý cyklus.

 • Duphaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor, som v perimenopauze. Uživam Duphaston kvoli silnejšiemu krvacanie, ktoré po vynechani už v juli skončilo kyretažou.vysledky OK.Teraz ho uživam druhý cyklus. v prvom cykle bola menštruacia slabšia, no teraz v druhom cykle je krvacanie oveľa silnejšie.Može to krvacanie sposobovať Duphaston?Uživam ho od 11-23 dňa a od 5 dňa uživania sa u mňa objavuje krvavy vytok.Može to sposobovať tento liek? Ďakujem Vam za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, medzi časté vedľajšie účinky Duphastonu patrí aj nepravidelná, silná alebo bolestivá menštruácia. Ak však špiníte od 16. dňa cyklu, môže to byť aj ovulačné špinenie. Ak sa nejedná o silné krvácanie, ktoré by Vás anemizovalo, ale len o krvavý výtok, odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.