Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,341 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Kyretaž

  , Autor:

  Pan doktor, už som Vam pisala , že som po silnom krvacani ,ala robenu kyretáž.Po zakroku bolo všetko OK, špinila som 5 dni, potom už nie. Dnes mi moje zname tvrdili, že som na kontrole mala mať robene kontrolne sono, že taky je postup. Bola som na komtrole na 3 deň po zakroku a doktor sa ma pytal, len či nemam bolesti a či nekrvacam. Žiadne sono nerobil.Je potrebne po zakroku robiť USG, keď je všetko v poriadku? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je štandardným postupom robiť USG po kyretáži. Ak je na to dôvod robí sa samotný výkon pod kontrolou kamery, teda sa robí hysteroresektoskopia alebo hysteroskopia alebo sa výkon robí pod USG kontrolou, ak sa jedná napríklad o potraty. Po výkone sa štandardne robí USG po potratoch alebo interrupciách, aj to najskôr 14 - 21 dní od výkonu. Nemá zmysel robiť USG, ak nemáte žiadne ťažkosti. Navyše tretí deň po zákroku, keď ešte pacientka špiní, to nemá žiadny význam. Samozrejme, v prípade ťažkostí je možné urobiť USG kedykoľvek.

Podobné otázky

 • Spinenie po kyrete

  , Autor: Še

  Dobry den. Pred 5 tyzdnami som musela podstupit kyretaz kvoli vvch plodu v 14tt. Po dvoch tyzdnoch od zakroku mi pani Dr. pichla injekciu na stiahnutie maternice. O dva tyzdne na to bolo na uzv vsetko v poriadku. O dalsi tyzden (30. den po zakroku) som dostala menstruaciu, ktora trvala ako vzdy tri dni. Teraz styri dni po poslednom dni krvacania som mala po utreti hnedy vytok. Co to moze znamenat? Je to v poriadku alebo mam radsej navstivit opat Dr? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, niektoré ženy špinia niekoľko dní pred menštruáciou, niektoré niekoľko dní po menštruačnom krvácaní. Takto sa Vám bližšie objektívne vyjadriť neviem. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnotiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kyretaz a menštruácia

  , Autor: miroslava88

  Dobrý deň.
  Po cisarskom reze na JIS mi začalo krvácať do brucha. Museli ma opäť operovať, skoro som zomrela. Zachránili ma, bolo to zlé stratila som veľmi veľa krvi, a z toho dôvodu mi spravili kyret. Šestonedelie som mala ružové krvácanie primerane a následne silný žltý výtok ktorý trval asi 3 týždne a slabo. Je to už pol roka, a menštruáciu dostávam pravidelne ale mám problém že je veľmi slabá. Je to iba špinenie a a aj to iba jeden dva dni, a možno iba dvakrát za deň spozorujem hnedý výtok na papieri. Inak nepotrebujem žiadne hygienické potreby ani slim. Cítim sa zle a neviem si zvyknúť že nemám menštruáciu ako mám mať. Inak by malo byť všetko v poriadku. Je nejaká šanca že sa mi sliznica zregeneruje a začne opäť rásť? Pripadne lieky alebo bylinky? Moja doktorka to nechce riešiť, vraj ak nechcem deti tak to mám nechať tak. Ale ja sa cítim takto zle. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po pôrode, či už spontánnom alebo sekcii, je pomerne časté, že dôjde k zmene menštruačného cyklu, či už sa zmení intenzita alebo pravidelnosť krvácania. Ak máte pravidelnú a nebolestivú menštruáciu, hoci slabú, neviem, či je nutné niečo riešiť. Väčšinou sa stretávame s pacientkami, ktoré riešia silnú menštruáciu, ktorú chcú zmierniť a nie s tým, že chcú menštruáciu zintenzívniť. Existujú voľnopredajné bylinkové doplnky výživy na úpravu menštruačného cyklu, môžete ich vyskúšať.

 • vYšKA SLIZNICE

  , Autor:

  Pan doktor som 16 deň menštruačneho cyklu. Kvoli dysfunkčnemu krvacaniu v perimenopauze som minuly mesiac podstupila kyretaž .Kvoli hyperplazii endometria. teraz mam nasadeny Duphaston od 11 -24 dňa cyklu a dnes je 16 deň cyklu a mam vyšku sliznce 13 mm. Lekar mi povedal, že je to Ok, že nejak sa to deli na polovicu, že ta vyška je normalna pri uživani Duphastonu.. Mam planovanu hysterktomiu, ale bojim sa, aby ta posledna menštruacia nebola pre mňa neunosna.Ešte sa chcem opytať, budem operovana cez brucho a lekar mi povedal, že sa pred operáciou robi tamponada pošvy. Je to pre ženu aj bolestive, alebo neprijemne? Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, každé zdravotnícke zariadenie má svoje operačné postupy. Na našej klinike sa tamponáda pošvy nerobí. Postupujte podľa odporúčaní lekárov, zbytočne sa nestresujte.

 • Klimakterium

  , Autor:

  Pán doktor, obraciam sa na Vas s mojim problemom, lebo si už neviem rady.MAm 52 rokov a posladne 2 roky sa trapim s častym špinenim a krvacanim.Mala som robenu 3 krat kyretaž Teraz poslednu pred 3 dňami kvoli silnemum krvacaniu s koagulami,, ktore trvalo 10 dni.Bolo to najhoršie krvacanie v mojom živote. Pol roka som už mala hodnoty hormonov, ako v menopauze. ESTR - 74, FSH 58. PROG -0,20 Počas krvacania robeny horm. profil, hodnoty hormonov sa vratili ako do obdovia premenopauzy.ESTR - 388, FSH 17.4, PRIOG - 0,19.Lekar mi vysvetlil, že mam malo progesteronu a nedokaže sa mi kvalitne premeniť sliznica maternice a odlučiť sa.To krvacanie nastalo po 3 mesačnom vynechani menštruacii.Vysledky z kyretaži vyšli v poriadku, posledny ešte neviem. Rozmyšlam o hysterektomii, lebo toho trapenia bolo na mňa už priveľa. Operaciu by som mala mať robenu cez brušnu stenu, kvoli tomu, že mam vysoko maternicu.Pan doktor, chcem Vam poprosiť o radu, ako by ste v takomto pripade postupoval Vy? Je nejaka liečba, ktorá by ma ochranila od takeho silneho krvacania?Ak by som sa rozhodla pre operáciu su tam nejake rizika po operácii? Ako ženy znašaju tuto operáciu? Ešte nikdy som operovana nebola, preto mam z toho veľky strach. Veľmi pekne Vam ďakujem za Vaše cenne rady

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa opakovanými kyretážami, ani hormonálnou liečbou nedosiahne očakávaného výsledku, je na mieste rozmýšľať nad odstránením maternice. Je viacero spôsobov, ako sa dá maternica vybrať. Takto sa to však zhodnotiť nedá. Je potrebné vyšetrenie, zhodnotenie všetkých okolností a v neposlednom rade aj výsledok histológie. S každou operáciou idú nejaké riziká. V súčasnosti sú však pomerne zriedkavé, ale samozrejme, vyskytujú sa. Ak sa u Vás jedná o zväčšenú maternicu, ktorá by sa nedala vybrať cez pošvu, musí sa realizovať operácia otvorením brušnej steny. Vyčkajte na výsledok histológie, následne navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás odošle do zdravotníckeho zariadenia, kde by bol operačný výkon realizovaný.

 • Krvacanie

  , Autor:

  Pán doktor, mam 52 rokov .Posledny pol rok vykazovali hodnoty hormonov menopauzu. Kvoli špineniu v auguste vykonana kyretaž s vysledkom polypoidna sliznica bez atypii.Odvtedy menzes 27.12 slaby.Hiodnoty hormonov - Estr - 47, FSH 58, opakovane.Vyška sliznice 3,2mm.Teraz som pred 10 dňami začala krvacať, preve 4 dni veľmi slabo, potom sa to rozhehlo s veľkymi koagulami. Bol pichany DYcynone a ascorutin, nepomohla, dnes ma čaka kyretaž.Bola odobrata krv na hormony- ERST 380, FSH 17,9, Prog. 0,19, Prolaktin a testpsteron v norme.Som vyčerpana, zoslabnuta z toho krvacania.Je možne, aby sa hormony vratili do stavu, ako pred menopauzou,?Bola som ako zdravotnička očkovana Pfizerom. Aj moja kolegyňa a znama mala take problemy v terajšej dobe., tiež boli očkovane. Je možne, že ich sposobila očkovaia latka?Pan doktor, pomože ta kyretaž pri tak silnom krvacani? ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemyslím si, že očkovanie má súvis s Vašimi ťažkosťami, ktoré máte dlhodobejšie. Kyretáž by mala krvácanie zastaviť, podľa histológie sa určí ďalší postup. Dysfunkčné krvácanie v menopauze netreba podceňovať.