• vynechávanie menštruácie

    Dobrý deň, pani doktorka mám 16 rokov a už niečo vyše dvoch rokov menštruujem. Asi prvý rok-rok a pol som dostávala menštruáciu pravidelne, no čím ďalej tým viac je to horšie. Menštruáciu dostávam veľmi nepravidelne, niekedy aj niečo vyše mesiaca nič. Pri menštruácii vraj každý mesiac pracuje iný vaječník, tak som rozmýšľala, či by to nemohlo byť tým, že mi jeden nepracuje správne. Keď ju dostanem, nemám ju bolestivú, s tým som nikdy problém nemala no ako vravím, niekedy ju aj vyše mesiaca nedostanem. Chcem sa teda opýtať či je nutné navštíviť lekára, zrejme teda áno, ale kam skôr? K obvodnej alebo rovno ku gynekologičke? U tej som ešte totiž nikdy nebola. Neviete, čo by to mohlo byť? Za akékoľvek info či radu Vám vopreď ďakujem.
    Vladimíra

    Dobrý deň,
    ak menštruácia bola pravidelná a teraz už nie je je naozaj potrebné navštíviť gynekológa. Príčin nepravidelnosti môže byť naozaj veľa, od toho, že je hormonálna os a hladiny hormónov ešte nestále,cez nález cystičky na vaječníku až po niektoré špecifické gynekologické ochorenia, ktoré sa prejavujú nepravidelnou menštruáciou. Nemusíte sa obávať, vo vašom veku je menštruačný cyklus ešte často nestály, a je možné, že bude všetko v poriadku. Nemusíte ísť k obvodnej lekárke, choďte priamo k obvodnej gynekologičke.