• Vhodný liek pri POF

    Dobrý deň, pán Doktor, týmto Vás chcem poprosiť o Vašu radu - odporúčanie. Mám 38rokov a predčasné ovariálne zlýhanie. Moja pani Doktorka mi najskôr nasadila Femoston 1/10 ale po čase užívania (doužívaný blister a 7dňová pauza na odkrvácanie, nakoľko endometrium bolo vysoké a bolo potrebné aby som odkrvácala a sa prečistila) asi po roku sa krvácanie stalo veľmi silným a bolestivým, tak mi zmenila liečbu na Ladyben. Po pár dňoch užívania sa u mňa objavili vedľajšie účinky a teda zmenili sme liek na Livial. Po mesiaci užívania sa mi začalo tvoriť akné. Myslíte že treba len vydržať a akné zmizne alebo treba zmeniť liek? Aký liek by ste mi odporučili ešte vyskúšať? Aký by ste zvolili postup?
    Ďakujem krásne za Vašu odpoveď, M.

    Dobrý deň, hormonálne preparáty (či už hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej terapie) môžu spôsobiť vedľajšie alebo nežiadúce účinky. Skúsil by som u Vás nasadiť niektorý z preparátov hormonálnej antikoncepcie, ak máte akné, tak napríklad preparát Belara, Aidee, Jeanine, či Mistra. Prekonzultujte to s Vašim obvodným gynekológom, ktorý určí ďalší postup.