• Konizácia

    , Autor: kika2009

    Pán doktor a mozete mi napisat ake su Vase skusenosti zvyklo sa to vratit pacientkam a ak ano po kolkych rokov? Ten protein ki67 tam je , cize to znamena ze uz vzdy spolu s HPV bude robit rakovinove bunky???
    A takisto sleduju aj ostatne zeny, ktore uz mali zmeny ci iba pacientky s CIS?
    Priznam sa Vam uprimne som neskutocne vylakana, mam strasny strach, v noci nespavam, psychicky som sa zrutila, mam malu dceru a bojim sa o nu... Pisete, ze by som mala byt vyliecena, ale predsa sa bojim neskutocne ze nabuduce to uz bude invazivny karcinom. Este v marci som mala ASC-US a o pol roka HSIL , mozno ked si to dam zoperovat v marci nemala by som CIS vysledok. Je mi naozaj hrozne :(

    Dobrý deň, Ki67 je proteín nachádzajúci sa v bunkách pri ich delení (napr. pri rakovine), ale nie v pokojovom stave. Prítomnosť proteínu Ki67 vo vysokom percente buniek znamená, že nádor rastie rýchlo. Ak boli odstránené všetky zmenené bunky a ostalo iba zdravé tkanivo, z najbližšieho steru môže byť Ki67 negatívne. Rovnako tak aj HPV môže byť negatívne. Patologických nálezov na krčku maternice môže byť viacero, od ASC-US, ASC-H, LSIL až po HSIL, ktoré sa delí na CIN II, CIN III a CIS. S každým nálezom je stanovený príslušný postup. Je tiež potrebné povedať, že karcinóm nevznikne za mesiac, či dva. Je to dlhodobejší proces. Ak máte dcéru, určite odporúčam ju nechať v správnom veku zaočkovať proti HPV. Pri náleze ASC-US sa realizuje HPV typizácia, pacientka sa pri pozitivite HPV odosiela na kolposkopické vyšetrenie a podľa výsledku sa určuje ďalší postup. Dôležité je, že ste po zákroku a že sa to riešilo včas. Teraz je dôležité stav aj naďalej pravidelne sledovať. Ako som už spomínal, najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať ošetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť. Nebojte sa pýtať.