Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vyšetrenie

  , Autor: Janush

  Dobrý deň. Prosím o radu. Pred štyrmi mesiacmi som bola na laparoskopickej operácii apendixu, pri ktorej mi zistili aj zápal vaječníka a vajcovodu a spravili aj jeho prefuk. Pred pár dňami som bola na USG vyšetrení cez brucho (doktorka ma nechcela vyšetriť zospodu) a vraj aby dobre videla, sonovala mi oboma rukami veľkou silou, hlavne na vaječníky a maternicu, akoby sa mi do nich chcela zavŕtať. Úprimne, také bolestivé sono som ešte nezažila. Odvtedy sa mi bolesti brucha zhoršili. Mohla mi takýmto vyšetrením niečo spôsobiť? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže som nebol pri USG vyšetrení a nepoznám ani nález, bližšie okolnosti a informácie, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Nie je v mojej kompetencii hodnotiť spomínané vyšetrenie. Maternica, vaječníky a celá oblasť malej panvy sa najlepšie pozerajú cez pošvu vaginálnou sondou. Prečo bolo realizované vyšetrenie cez brušnú stenu Vám povedať neviem. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Roky trvajúci výtok

  , Autor: Anetos

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a od dospievania trpím nadmerným výtokom. Bez pálenia, svrbenia, či iných problémov. Samozrejme, vyskytujú sa sem-tam aj zápaly, ale to je v poriadku. Môj gynekológ mi za tie roky predpísal už snáď všetky možné antibiotiká, pol roka som užívala aj vaginálne probiotiká, no jediná zmena ktorá sa udiala je, že je toho výtoku o niečo menej. Kultivácie, cytológie a všetky možné odbery mám vždy v poriadku. V minulosti som bola liečená na chlamýdie, no výtok začal omnoho skôr. Som nútená deň aj noc používať intímky a je to dosť nepohodlnné a "obmedzujúce". Rada by som sa opýtala, či ste sa s niečim podobným už stretli, alebo mi viete poradiť, ako sa toho výtoku natrvalo zbaviť. Ďakujem a prajem príjemný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin nadmerného výtoku môže byť viacero. Treba však povedať, že nie každý výtok je patologický. Aj laktobacily, teda “dobré baktérie”, sa vedia v pošve premnožiť a následne sa to prejaví mliečnym kyslastým výtokom. Skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Ak sú všetky výsledky vyšetrení (štandardná kultivácia, rozšírené kultivačné vyšetrenie, vyšetrenie na ureaplazmy, mykoplazmy, chlamýdie a trichomonas vaginalis, vaginálny nález, nález na krčku maternice negatívne, ako aj výsledky onkocytológie boli v poriadku, dá sa uvažovať aj o vaginálnej aplikácii lasera. Takto je však veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť.

 • ASC-H

  , Autor: LucSa

  Dobrý deň
  Na cytologii mi vyšlo ASC-H
  Nenadorove zmeny: zápal , reaktivno-zapalove zmeny , nezrela metaplazia

  Môžte mi vysvetliť o čo sa jedná ? Znamená to aj HPV ?
  O mesiac idem na kolposkopiu .. začala som brať deflagyn .
  Chcem sa opýtať či je možné sa za ten čas preliečiť natoľko že nemusím podstupovať konizaciu. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejednalo sa u Vás ešte o prekanzerózu (LSIL, HSIL). Neznamená to automaticky aj HPV infekciu. Je vhodné realizovať aj HPV typizáciu, teda výter z krčka maternice na prítomnosť HPV. V prípade, že budete aj HPV pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti. Je potrebné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV. kúru Deflagynom si realizujte podľa odporúčaní, je to v tomto prípade vhodné. S aktuálnym nálezom je možné, že dôjde k vyhojeniu a teda výsledok kolposkopie, ako aj kontrolnej onkocytológie bude negatívny, na druhej strane však môže tiež dôjsť k zhoršeniu nálezu v zmysle prekancerózy (LSIL, HSIL). Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám budú vedieť najobjektívnejšie vyjadriť.

 • Pomoc

  , Autor: Siska155

  Mam 2 týždne po menstruacii a už 2 deň krvacam ale tak ze nie krv v moci len keď sa utriem tak mam špinavý papier a dala som si aj vložku a je krvavá kusok.... pichá ma v podbrušku a v piatok mam aj vyšetrenie na gynekologii preventivnu.. on mi ju nemôže urobiť? Alebo ako to funguje?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe opisu si myslím, že sa u Vás jedná o ovulačné špinenie a ovulačné bolesti. Tento stav tevá obvykle niekoľko dní. Odsledujte si to. Navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa objednania.

 • Výsledky cytologie

  , Autor: LucSa

  Dobrý deň chcem sa opýtať na výsledok cytologie či je vážny keďže termín mi dali až o mesiac
  Endocervikalne komponenty / bunky tz prítomné
  Nenadorove zmeny : zápal , reaktívno zápalové zmeny , nezrela metaplazia

  Diagnostické zaradenie
  Skvamozne bunky : ASC-H , atypické bunky neurciteho významu , nemožno vylúčiť HSIL

  Prosím viete mi povedať či je to niečo zavazne? Alebo za ten mesiac sa viem preliečiť nejakými vitamínmi aby som o mesiac mala už lespie výsledky napríklad keď prídem na kolposkopiu ?
  Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejedná sa ešte o prekanzerózu. Je vhodné realizovať výter z krčka na HPV typizáciu, vhodné je realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa záverov a výsledkov vyšetrení sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. V prípade pozitívneho nálezu v zmysle HSIL je nutné následne realizovať konizáciu. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV. Doplnil by som ešte vyšetrenie markerov Ki67 a p16. Realizovať si môžete vaginálne kúry Deflagynom alebo Regresilom. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Bolesť v podbrušku

  , Autor: katarina511

  Dobrý večer. Už som tu písala ohľadom môjho problému s nepohodlim tam dole najčastejšie pri sedení a pocitom neuplneho vyprázdnenia močového mechúra. Mám strach že by sa mi mohol opäť vrátiť zápal močových ciest z ktorého som sa spamätavala tak pol roka a ešte som mala aj zápal pošvy kde som užívala Canesten. Teraz som 9 pred plánovaným začatím menštruácie. Nie vždy býva pravidelna. Pociťujem bolesti podbruška a niekedy aj krížov. Býva to tak každý mesiac pred menštruáciou. Môže sa jednať o pms aj keď som 9 dní pred? Lebo taktiež je bolesť podbruška aj príznakom zápalu močových ciest, už som z toho taká v strese že neviem čo mám robiť. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin pobolievania v podbrušku môže byť viacero. Môže sa jednať aj o prejavy predmenštruačného syndrómu, nevylučujem však aj možný začiatok zápalu močových ciest. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach s močením, hlavne pálením, rezaním pri močení, častom močení, či pri pocite neúplného vymočenia sa bude potrebné realizovať urologické vyšetrenie.