• LBC cytológia po konizácii

    Dobrý deň prajem, začiatkom júna som v MFN Martin podstúpila konizáciu z dôvodu ASC-H (lézie zasahovali do krčka maternice, nebolo vidieť kde končia počas kolposkopie). Výsledky z konizácie boli následne v poriadku, som objednaná do onkogynekologickej ambulancie v MT na november (kolposkopia). Teraz na konci augusta mi môj gynekológ robil LBC cytológiu a výsledok vyšiel L sil s pozitívnymi HPV (tie som mala aj predtým). Prosím Vás čo mohlo spôsobiť opäť krátko po konizácii zlé výsledky? . Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

    Dobrý deň, nález ASC-H (Atypical Squamous Cells - cannot exclude HSIL) predstavuje zmeny na bunkách krčka maternice, ale stále ešte nie je podozrenie z cytologického náteru na predrakovinový stav, čiže nejednalo sa u Vás ešte o prekanzerózu (LSIL, HSIL). V prípade, že ste aj HPV pozitívna, je vyššie riziko malígnej transformácie v budúcnosti, u Vás sa to prejavilo výsledkom LSIL, čo je prvý (najnižší) stupeň bunkových zmien. Je potrebné realizovať expertné kolposkopické vyšetrenie a podľa jeho záverov sa určí ďalší postup. V prípade negatívneho kolposkopického vyšetrenia je určite nutné realizovať kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 - 6 mesiacov. Taktiež odporúčam očkovanie proti HPV, aj keď už ste HPV pozitívna, predpokladám, že nie na všetky HPV typy, proti ktorým Vás chráni očkovacia látka, preto Vás ešte stále môže očkovanie chrániť proti ďalším typom. Realizujte vyšetrenia podľa odporúčaní, vyčkajte na výsledky vyšetrení a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť, nakoľko poznajú všetky výsledky vyšetrení a informácie.