Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,796 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • výsledky z kultivacie

  , Autor: Ivka85

  Dobrý deň, prosím Vás z kultivácie mi vyšli tieto výsledky. Môžu mať tieto baktérie aj vplyv na plodnosť? Chcem sa ešte spýtať sú to bežné baktérie ktoré su premnožené v pošve? alebo ako tomu mám chápať...ďakujem za odpoveď....

  Mikroskopia - priamy preparát:
  Epitelie.....................pozit..++ Gram labilné paličky........pozit..+++
  Leukocyty - PMN.............neprítomné G+koky.......................pozit..++
  lactobacillus...............neprítomné Kľúčové bunky.................prítomné
  Aeróbna kultivácia:
  Nález: ojedinele Enterococcus sp.
  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: ojedinele Candida albicans komplex
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vaginálnu mikroflóru nemáte úplne v poriadku, jedná sa u Vás o tzv. bakteriálnu vaginózu, aj keď popisované baktérie sa vyskytujú v pošve bežne. Na plodnosť to však vplyv nemá. Realizujte si jednorázovo vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte aspoň 10 až 14 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Aplikujte si ich do pošvy večer pred spaním.

Podobné otázky

 • Problémy v tehotenstve

  , Autor: Miška1002

  Dobrý deň, prosím vás aké problémy mi môžu spôsobiť zle výsledky z kultivácie, mám časté výtoky žltej farby so zapachom, ktoré spôsobuje vždy buď streptokok zvýšený alebo niečo iné čo mi vyjde z kultivacie zle.
  Poprípade mi prosím ešte aj poraďte ako sa mozem týmto výtokom vyhnúť (antibioticka liečba zaberie len na krátku dobu) Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam doplniť mikrobiologické stery z krčka na mykoplazmy, chlamýdie, ureaplazmy a trichomonas vaginalis. V tehotenstve, ale aj mimo neho, sú výtoky pomerne časté a normálne. Záleží od množstva, farby, konzistencie, či zápachu, ako aj od ďalších pridružených ťažkostí. Ak máte opakovane antibioticky preliečované infekcie, môže sa u Vás jednať aj o bakteriálnu vaginózu. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikujte si vaginálne probiotiká po dobu desať dní večer pred spaním. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Hpv

  , Autor: Lula17

  Dobrý deň pán doktor, bola som u lekárky z dôvodu problému s mocenim. Pri kontrole mi urobila rovno preventívnu prehliadku , sono, a cytologické vyšetrenie.všetko bolo v poriadku ale prišli výsledky z kultivacie ureoplazma a potom cytológia a tam vyšiel pozitívny výsledok na HPv. Odporučila mi očkovanie mám 30r. Ockovat sa dám ale najskôr musím preliecit ureu dala mi antibiotiká Fromilid 500 čítala som že nemusia zabrať a liečba bude neúspešná lieky mám aj pre priateľa. Moja otázka nasadila dr liečbu správne ? A čo sa týka hpv dá sa vyliečiť pokial na krčku niesu zidne zmeny kázala mi posilniť imunitu pracujem v prostredí medzi deťmi takze imunitu mám zlu… čo by ste vy odporúčali brat keďže tých volnopredajnych liekov na imunitu je veľmi veľký vyber neviem podľa čoho vyberat . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazma je pomerne často vyskytujúce sa pohlavne prenosné ochorenie, ktoré však nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti a môžete si ho predávať medzi sebou s partnerom. Preto je potrebné preliečiť aj partnera. Čo sa týka HPV, očkovanie určite odporúčam. HPV infekcia môže prísť a odísť, napríklad ako chrípka, a nemusí zanechať zmeny na krčku. To, že máte pozitivitu HPV ešte neznamená automaticky zmeny na krčku. Treba však povedať, že HPV 16 a HPV 18 sú najrizikovejšie typy vo vzťahu ku zmenám na krčku maternice až tvorbe karcinómu krčka. Ak máte ozaj oslabenú imunitu, za zváženie stojí imunologické vyšetrenie. V lekárni je množstvo voľnopredajných preparátov, doplnkov výživy, či vitamínov.

 • Cytologia

  , Autor: Matikk

  Dobrý deň. Pri preventívnej prehliadke doktor videl "škaredý hustý mliečny až smotanový výtok" alebo tak nejak to popísal, so slovami ze to bude bakteriálne. Zároveň mu zakrvacal krčok pri vyšetrení, čo mi aj ukázal na zrkadlách (?). Takže niečo sa tam deje. Ja som mala taký pocit že zo mna sa lejú Výtoky už do leta, kedy mi vďaka covidu len predpísal lieky na mykózu a nevyšetril ma. Ale svrbenie som nemala. Ďalej som sa v októbri snažila preliečiť rosalginom lebo Výtoky pretrvavali. Plus asi od októbra pozorujem pri/po pohl.styku že po mne zostane oranžová plachta čiže krvácam pri styku v zmysle slabo krv s výtokom zmiešané. Všetko som lekárovi povedala, zobral vzorky na kultivaciu a cytologiu. Dnes mam vysledky z kultivácie dobré, žiadne bakterie ani mykoza. Lenže pre mňa to je zle. :( Doktor mi predpísal aj tak Dalacin crm (mam ho používať ak bola kultivácia negat? Neprivolam si tym len mykozu potom po atb?) A že čakáme za výsledkami z cytologie 2-3 týždne. Vychádza miz. Toho, ako aj doktor vravrl 2 možnosti- buď zápal a preliecime atb alebo potom druhá možnosť z cytologie zmeny.. iného charakteru... Keďže mam príznaky, musí to mať vysvetlenie. Takže môžem sa pripraviť na zlé výsledky z cytologie? Čo to pre mňa môže znamenať, aké sú možnosti výsledkov a ich liečby? Ak je zápal vylúčený tak uz len dysplasticke zmeny s potrebou konizacie krcka? Mám 24 rokov...

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin špinenia môže byť viacero. Na krčku maternice môžete mať ektrópium alebo ektópium, ak ste ešte nerodili. To by ale Váš obvodný gynekológ videl pri vyšetrení v zrkadlách. Na výsledky cytológie sa štandardne čaká do 10 dní. Pri realizácii cytologického vyšetrenia z krčka maternice môže dôjsť k zašpineniu, či zakrvácaniu, nakoľko kefka, na ktorú sa zachytávajú bunky sliznice kanála krčka maternice, je pomerne ostrá a teda pár dní po vyšetrení môže byť prítomné špinenie. Takto je však veľmi ťažké sa objektívne bližšie vyjadriť. Špinenie po pohlavnom styku tiež môže mať viacero príčin, nemusí to byť iba špinenie, či krvácanie z maternice, môže dôjsť aj k vzniku trhliniek sliznice pošvy, čo sa prejaví krvavým výtokom. Zápal maternice sa tiež nedá vylúčiť, to je ale väčšinou sprevádzané okrem výtokov aj bolesťami. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Kultivacia

  , Autor: Anka10003

  Dobrý deň, moje výsledky z kultivacie-epitelie-pozit. +, Lactobacillus-pozit. ++, koryneformne Pál-pozit. +, aerobna kultivacia-nalez-corynebacterium sp, Lactobacillus sp. (vagnalis) produkujúci H202.
  Kultivacia na ureaplasma sp. - viac akoc10*4 cfu/ml - diagnostická suprava identifikuje dva druhy rodu ureaplasma urealyticum a ureaplasma parvum.
  Ostatné negatívne
  Co to všetko znamená? Snažíme sa o dieťa a môžem byť tehotná, čo v prípade tehotenstva? Bol, by s tým problém?
  Ďakujem
  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ureaplazma je bežnou súčasťou mikroflóry pošvy. U väčšiny žien nerobí žiadne ťažkosti. Záleží aj od toho, či máte nejaké ťažkosti. Nie vždy je nutná antibiotická liečba. Keďže je prítomný aj lactobacilus, organizmus by si s tým mal vedieť poradiť. Vplyv na tehotenstvo by to nemalo mať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Problemy

  , Autor: Janka228

  Dobrý deň.. Mávam ťažkosti s pálením v pošve... Výsledky z kultivacie sú negatívne... Po pohlavnom styku som silné pálenie v pošve tsak som zašla za lekárkou ta mi vypísala macmiror ktorý mi trochu pomohol ale pálenie nevymizlo úplne.. Tak som šla znovu l.. Spravili mi kultivaciu ktorá je negatívna... Ale stále mam pocit ze niečo nebude v poriadku...aj počas menštruácie to trocha páli.. Pri styku ma to neboli akurát trochu na začiatku... Pálenie nastane až po hodine... Môže to tam byt iba podráždene?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívajte vaginálne probiotiká a tak isto Cicatridina čapíky, ktoré môžu regenerovať sliznicu pošvy.