• Pečeňové testy

    , Autor: Dima_65

    Dobrý deň, bola som vyšetrená u obvodného lekára, kde mi brali krv bolelo ma brucho a tak som bola poslaná na sono brucha, kde mi nezistili nič neobvyklé. OL ale prišli pečeňové testy ktoré boli nasledovné: S_AST: 1.15+ , S_ALT: 1.21+ S_GMT: 1.89+ S_ALP: 2.01+ plus v koagulacii p_d dimery 4.44+. Obvodny lekár mi povedal že taketo zvýšené testy mám kvôli tomu že môžem byť tehotná, mne však menštruácia nemeska ani nemám pocit že by som mala byť tehotná, menštruácia ma prísť až o 4 dni.
    Je možné aby som naozaj bola tehotná? Poslednú menštruáciu som mala normálne.

    Dobrý deň, aj keby ste boli tehotná v skorom štádiu tehotenstva, nebola by to príčina zvýšených pečeňových enzýmov. V prvom trimestri sa tehotenská cholestáza, ako aj ďalšie možné tehotenské ochorenia neprejavia. Príčina bude niekde inde a nebude s veľmi veľkou pravdepodobnosťou gynekologického pôvodu. Pre jednoznačné vylúčenie tehotenstva navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie realizovať odber krvi na beta HCG. Po vylúčení tehotenstva bude potrebné stav dosledovať. Váš obvodný lekár Vám vie doplniť ďalšie potrebné vyšetrenia, ako napríklad žlčové kyseliny a vie Vás odoslať na ďalšie vyšetrenia, USG brušných orgánov, ... eventuálne Vás odošle k hepatológovi.