Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vajecniky

  , Autor: ludka

  Dobry den Pan doktor

  Chcem sa spytat ci sa da nahmatat zväcseny vajecnik v bruchu. Totiz ked lezim na pravom boku tak si citim v bruchu hrcku alebo uzlinu ako sa zacina panva. Neviem ci to moze byt vajecnik alebo nie. Bola som aj u gynekologicky ale ona povedala ze mam vsetko v poriadku. Je to neprijemne a neviem uz kam mam ist s tym za akym lekarom .

  Dakujem za odpoved

  Ludmila

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, ak je žena chudšia a vaječník zväčšený, dá sa nahmatať aj cez brucho. Rovnako tak si viete nahmatať aj maternicu, ako aj prípadné myómy na nej. Ak bolo gynekologické vyšetrenie negatívne a všetko bolo v poriadku, nemyslím si, že sa jedná o gynekologický problém. Doplnil by som chirurgické vyšetrenie. Iba na základe Vášho opisu sa Vám však neviem takto bližšie objektívne vyjadriť.

Podobné otázky

 • Lekársky výraz

  , Autor: ANULIENKA83

  Dobrý deň, prosím preložte mi lekársky výraz LAVH et AE bilat., plastiky pošvy - ide mi o to, či to znamená uplne vybratie maternice alebo len iba plastika pošvy. ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, LAVH je skratka pre Laparoskopicky Asistovanú Vaginálnu Hysterektómiu, kedy sa operačný výkon odstránenia maternice realizuje kombinovaným prístupom, laparoskopicky-vaginálnym. AE bilat. znamená obojstrannú adnexectomiu, teda odstránenie oboch vajíčkovodov a vaječníkov. Odstráni sa Vám teda celá maternica, oba vaječníky a urobia sa plastiky pošvy, predná a zadná.

 • Alchemilka a Duphaston

  , Autor: Mončiči 123456

  Dobrý deň! Pišem ohladom mojej sestri.
  Ma dve deti a už je to 10 rokov čo porodila. Od posledneho pôrodu ma menštruačné problémy. A otehotnieť sa jej nedarí.
  Jej gynekológička jej dava stale do okola duphaston a ked vynechá užívanie duphastonu tak jej ms cyklus dlhodobo trva. 2 x mala kiretaž/zákrok . A od minuleho mesiaca užívala archemilkovy čaj 2xdenne od 1dc do 14dc (do ovulacie) a od 16dc užívala 2x denne duphaston tabletky a od vtedy ju bolia vajecniky a menzes nikde. Samozrejme predtým než nepila archemilkovy čaj menzes mala pravidelny (s duphastonom ) Test je negatívny a menzes meska viac než 2 týždne po užívaní duphastonu. Moja otázka je že aky mate na to nazor vy alebo čo by ste odporučili?  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin neplodnosti môže byť viacero. Aj napriek opisu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Nepoznám žiadne výsledky vyšetrení, USG nález, ani ďalšie okolnosti, či informácie, vek, ... Je otázne, či sestra vôbec ovuluje. Je potrebné realizovať pre začiatok hormonálny profil na 3. a 18. deň menštruačného cyklu, vyšetriť AMH (zásobu vajíčok), realizovať USG vyšetrenie, v prípade negatívnych výsledok realizovať hematologické, endokrinologické, genetické, či imunologické vyšetrenie. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak nie je sestra spokojná so starostlivosťou aktuálneho obvodného gynekológa, má právo ho zmeniť.

 • Vyšetrenie

  , Autor: Janush

  Dobrý deň. Prosím o radu. Pred štyrmi mesiacmi som bola na laparoskopickej operácii apendixu, pri ktorej mi zistili aj zápal vaječníka a vajcovodu a spravili aj jeho prefuk. Pred pár dňami som bola na USG vyšetrení cez brucho (doktorka ma nechcela vyšetriť zospodu) a vraj aby dobre videla, sonovala mi oboma rukami veľkou silou, hlavne na vaječníky a maternicu, akoby sa mi do nich chcela zavŕtať. Úprimne, také bolestivé sono som ešte nezažila. Odvtedy sa mi bolesti brucha zhoršili. Mohla mi takýmto vyšetrením niečo spôsobiť? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, keďže som nebol pri USG vyšetrení a nepoznám ani nález, bližšie okolnosti a informácie, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Nie je v mojej kompetencii hodnotiť spomínané vyšetrenie. Maternica, vaječníky a celá oblasť malej panvy sa najlepšie pozerajú cez pošvu vaginálnou sondou. Prečo bolo realizované vyšetrenie cez brušnú stenu Vám povedať neviem. Takto sa Vám naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to.

 • Endometrioza

  , Autor: andrea-133

  Dobrý deň,dcéra bola už 2 krát operovana..ťažký stupeň endom.cysta 7cm .zrasty panvy a rekta.podstupila liečbu reseligo 6 mesiacov.po 2 operácii 4maja bolo všetko čisté. Včera jej lekár oznámil ze ma znova endo cystu 37mm.je zúfalá.dufali sme že bude aspoň rok pokoj.dal jej zas na 6 mesiacov endovel.nie je podľa vás nebezpečné zas zastaviť menzes a brat podľa mňa to isté ako reseligo za tak kratky čas?ma 22 rokov ešte deti neplánuje.je niečo čím by mohla tu chorobu stabilizovať napr.akupukuntura alebo niečo.to už bude celý život brat hormony?ak cysta znova narastie tak bude musieť podstúpiť zas lsk...je z toho úplne zúfalá.nieje na Slovensku nejaké centrum kde sa týmto zaoberajú a mohli by pomôcť?ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, endometrióza je ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť, iba tlmiť. Existujú prakticky iba dve možnosti liečby. Tehotenstvo alebo hormonálna liečba Visanne, či Endovelle. Za daných okolností, keď ešte dcéra neplánuje tehotenstvo, prakticky iná, ako hormonálna liečba tlmenia, kedy sú tlmené aj vaječníky a je predpoklad, že ďalšie endometriózne cysty, ložiská a zrasty nebudú vznikať, nie je. Endometriózou sa na Slovensku zaoberajú viacerí lekari, napr. MUDr. Tibor Bielik, ktorý sa venuje ťažkým stupňom endometriózy.

 • Zápal

  , Autor: Zuziiik

  Dobrý deň. Písala som ich ohľadom rozdielu medzi zápalom močových ciest a zápalom vaječníkov. Včera som bola v lekárni a predali mi : TOTO na zápal močových ciest AKUT. Dneska už bolesti nemám, mám vsak stále pocit na časté močenie a taktiež mám zapáchajúci výtok. Môže to byť spojené s tým zápalom ciest alebo sa jedná o vaječníky?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, skôr si myslím, že to bude močovými cestami. Zapáchajúci výtok je gynekologický problém, takže bude vhodné navštíviť aj Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám realizuje výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.