Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,313 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Cysta

  , Autor: Veronika321

  Dobrý deň mala som 4 laparoskopie a jednu celkovú operáciu kôli cystam.Mam dve deti a 33 rokov.Zase sa mi vrátili cysty bola som u lekára našiel mi 6 CM cystu predpísal mi duphaston a thiamin,stále má poboľuje v bruchu,po menštruácii mám ísť na kontrolu.Vecer po vyšetrení som spinila a na druhý deň už ani kvapka krvi nebola.Mohlo mi to spôsobiť tou cystou to spinenie po vyšetrení? Menštruáciu nemám pravidlenu stále skor dostávam,ale tento krát mi mešká.Brala som 3 mesiace agnucaston kôli pms,ale kôli duphastonu som ich mala vysadiť ,môže sa ťa cysta vstrebať,ale bude nutné ju ísť zasa laparoskopicky odstrániť?Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, po vaginálnom vyšetrení, či realizácii sterov sa môže vyskytnúť špinenie v deň vyšetrenia, ako aj nasledujúci deň, je to individuálne. Čo sa týka cýst, je dôležité, o aký druh cysty sa jednalo a čo bolo vrámci operácii zistené. Cysta veľkosti 6 cm môže teoreticky prasknúť, je to však málo pravdepodobné. Nepoznám žiadne bližšie informácie, či sa jednalo o endometrióznu cystu, cystadenóm, či zakrvácané žlté teliesko, ... Nepoznám ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Dlhodobé gynekologické problémy

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky mám vkuse gynekologické problémy - hlienovitý výtok, bolesti, pálenie, špinenie mimo menštruácie. Ako 10 ročnej mi praskol apendix, 2x ma operovali pretože po 7 dňoch po 1. operácií som dostala septický šok. Zrejme kvôli tomu a následným zrastom v malej panve sa mi nepodarilo otehotnieť. S tým som sa už zmierila, avšak pred 4 rokmi som začala mať uvedené problémy. Najprv mi bolo povedané, že mi to spôsobuje cysta na vaječníku. Podstúpila som operáciu, kde mi vyoperovali cystu, jeden vajíčkovod a na druhom mi robili neostómiu. Problémy však pretrvávali, po roku a pol som dostala horúčky a veľké bolesti. Výsledkom bola ďalšia operácia - mala som ileus, zápal pobrušnice, hnisavú cystu a extrémne veľa zrastov - operácia trvala cca 5 hodìn. Zobrali mi jeden vaječník a zostávajúci vajíčkovod - už mám len maternicu a jeden vaječník. Avšak moje problémy sa tým neskončili, stále mám výtok, pálenie, špinenie mimo ms, bolesti podbruška a krížov. Žiadna lokálna ale ani celková liečba mi na to nepomáha, za posledné roky sok vybrala viac atb ako za celý život. Mala som ísť aj do kúpeľov, ale nakoľko stále mám ten výtok a pálenie, som tam nebola. V apríli mám ísť ešte na MRI malej panvy. Inak zápalové parametre z krvi, Ca 125, krvný obraz - mám všetko v norme. Momentálne nepracujem - keď som sa aj o to snažila, bolo to veľmi vyčerpávajúce, pretože mi vadí chlad a aj ťažšia fyzická námaha. Vždy sa mi potom zhoršia bolesti. Mojou otázkou je či si myslíte, že na základe mojich ťažkostí by mi mohla byť uznaná aspoň čiastočná invalidita?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin pálenia a štípania môže byť viacero. Ak Vám ešte neboli realizované stery na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis, doplnil by som ešte to. Môže sa u Vás jednať aj o tzv. bakteriálnu vaginózu, kedy je vplyvom opakovaných a častých užívaní antibiotík porušená pošvová mikroflóra. Skúsiť si môžete realizovať kúru vaginálnymi probiotikami, ktoré môžete užívať aj dlhodobejšie. Čo sa týka prípadného tehotenstva, pomôcť by Vám mohli v centre asistovanej reprodukcie. Čo sa týka prípadnej invalidity, nepoznám všetky okolnosti, ani priebehy operačných výkonov a neprináleží mi vyjadrovať sa k tomu.

 • Cysta

  , Autor: Mimi82

  Dobrý deň, som 3 týždne po operacii slepeho creva a tiež som mala punkciu cysty na pravom vaječníku. Stále mám bolesti v pravom boku, asi týždeň mi už bolo dobre, teraz mam však prvýkrát menstruacia po operacii a rezave bolesti začali znova, plus bolesti brucha ako pri prechladnutí...je to normálne? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin bolestí môže byť viacero. Ste ešte v období rekonvalescencie. Menštruácia môže spôsobovať, že okolie maternice je ešte citlivé v dôsledku pooperačného terénu. Nepoznám však bližšie okolnosti operačného výkonu, ani jeho rozsah, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí bude vhodné realizovať gynekologické vyšetrenie, eventuálne aj kontrolné chirurgické vyšetrenie.

 • Cysta

  , Autor: Tereza1997

  Dobrý deň,
  dňa 26/01/2023 som mala poslednú menštruáciu. Doposiaľ som mala pravidelný menštruačný cyklus, ktorého dĺžka je 31 dní. Dňa 16/02/2023 som mala ružové špinenie, ktoré som pripisovala ako dôsledok pár dňového cvičenia. O bábätko sa nesnažíme a s priateľom sa spoliehame na prerušovaný styk. Aktuálne mi menštruácia mešká 5. deň, počas ktorých ma nesprvádzajú žiadne príznaky okrem nafúknutého brucha, minimálnej bolesti pŕs a bolesti chrbta. Akoby ani žiadne nemali prísť. Tehotenský test, ktorý som robila dnes, mi vyšiel negatívny. Poobede ma začala sprevádzať pichavá bolesť najmä v pravom vaječníku, ktora mi vyráža až do spodnej časti chrbta a pretrváva doteraz. Trošku sa však zmiernila. Návštevu gynekológa môžem najbližšie absolvovať až v pondelok ráno. Prosím Vás, mohlo by ísť o cystu, pripadne o cystu, ktorá praskla? Prípadne tehotenstvo? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, prerušovaný pohlavný styk nie je antikoncepcia, takže tehotenstvo sa vylúčiť nedá, Tehotenský test má však zmysel realizovať najskôr na 14. deň meškajúcej menštruácie. Skôr realizovaný tehotenský test môže byť aj falošne negatívny. Spomínané špinenie vo februári mohlo byť aj ovulačné špinenie. Príčin aktuálnych bolestí môže byť viacero, nevylučujem ani prítomnosť cysty na vaječníku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Je potrebné gynekologické vyšetrenie. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, pri zintenzívnení bolestí navštívte gynekologickú pohotovosť.

 • Stále gynekologický zápal

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky vkuse mám gynekologický zápal. Podstúpila som 2 operácie kvôli cystám a upchatým vajíčkovodom. Mám už len jeden vaječník a maternicu. Vždy po menštruácií sa vráti svrbenie, pálenie, hlienovitý výtok, niekedy so zápachom. Dva krát som sa liečila spolu s partnerom Doxyhexalom kvôli pozitívnej ureaplasme parvum. Výsledky som už mala dva krát po sebe negatívne. V kultivácií mi vychádza Streptococcus aureus, Staphylococcus aureus, Candida albicans alebo Candida glabrata. Stále niečo iné. Stále dostanem čípky, antibiotiká, antimykotiká, ale mne to vôbec nepomáha. Liečila som sa aj u imunologičky, tam už boli tiež lepšie výsledky, ale beriem stále Imunor, zinok, vitamín d, candivac, proste všetky možné lieky aj doplnky. Skúšala som viac krát rosalgin, clogin, rôzne probiotiká lokálne aj celkové, žiadne zlepšenie. Nemôžem mať vôbec s partnerom styk nakoľko ma to bolí a viac krát sa už nakazil aj partner. Jemu sa to však zahojí za nejaký týždeň. Cytológiu som mala v poriadku. Beriem aj lieky na alergiu - Zodac. Bola som s tým aj u dermatovenerologičky, tiež nič nezistila. Dostala som biseptol na streptokoka a to bolo všetko.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma parvum je častý nález u všetkých žien , keby sa robili stery z krčka maternice všetkým ženám. Pokiaľ nie sú klinické ťažkosti, ako napríklad spenený výtok, svrbenie, či krvavý vytok, nie je potrebná antibiotická liečba. Výskyt v populácii je častý. Asi každá tretia žena má ureaplazmu parvum. Mnohé ženy o tom ani nevedia. Predpokladám, že máte bakteriálnu vaginózu spôsobenú častým užívaním a aplikáciou antibiotík. Tým dochádza k porušeniu rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Vplyv má určite aj porušená, či oslabená imunita. Môžete si vkladať hlboko do pošvy 2 až 3 krát do týždňa vaginálne globulky obsahujúce striebro. Kúra vaginálnymi probiotikami je tiež vhodná. Časté realizovanie vaginálnych výplachov tiež nie je ideálne. Vypláchnete si aj “dobré” baktérie, ktoré sú normálnou súčasťou pošvového prostredia. Streptococcus aureus neexistuje, asi ste mali na mysli Streptococcus epidermidis, ktorý sa, nie len v pošve, vyskytuje bežne a je prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Iba na základe Vami uvedených informácií sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Cysta pri klitorise

  , Autor: jajii

  Dobrý deň pán doktor, už som písala ohľadom uzliny pri klitorise. Bola som na pohotovosti, tak ide o klitoriálnu cystu, upcháva sa mi tam cieva a tak vznikne útvar hruškovitého tvaru vo veľkosti 2 cm x 1 cm. Odporučili mi sedavé kúpele a vaginálne čapíky. Termín u môjho gynekológa mi dali až v marci, lebo majú veľa. Na pohotovosti mi povedali, že ak sa to do týždňa vstrebe, je to ok. Ak by to pretrvávalo, tak chodiť si to dať prepichnúť gynekológom. Po tom, čo sa to vstrebe, to mám o pár dní znovu. Na dotyk cítim trochu bolesť a pnutie z navretia cievy. Zopakovalo sa mi to už viac krát v poslednej dobe. Síce to po 4-7 dňoch zmizlo, ale je to nepríjemné. Vyskytuje sa to po vzrušení a stimulácii s partnerom. Abstinencia tiež nie je riešenie v zdravom vzťahu. No samozrejme, keď to vypukne, tak intímnosti odmietam. Ešte som nerodila, ani nie som tehotná. V minulosti som dlho užívala HAK Yadine, neskôr Seasonique, tak vraj upchatie cievy môže mať s tým súvis. Aké by ste navrhol možnosti riešenia a prípadnú samoliečbu na urýchlenie vstrebania, spriechodnenia cievy? Môžem sa tohto problému nejak zbaviť na dlhodobo? Ďakujem Vám za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj napriek pomerne rozsiahlemu opisu je ťažké sa bez videnia nálezu bližšie objektívne vyjadriť. Ak sa jedná o upchatú mazovú žľazu, ktorá vytvorí podkožnú cystu, inak, ako chirurgicky sa to definitívne neodstráni. Vulvárne cysty sú v zásade neškodné, aby sa však stav neopakoval a neupchal sa vývod mazovej žľazy, je vhodné chirurgické ošetrenie a odstránenie výstelky steny cysty. Ak máte akútne ťažkosti, najmä bolesti, Váš obvodný gynekológ by Vás mal vyšetriť skôr, ako akútny stav.