Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,786 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Hpv

  , Autor: jaTrdlo

  Dobrý deň, rada by som sa spýtala na váš názor... Po ukončení šestonedelia mi robil gynekológ preventívnu prehliadku a bral vzorku na LBC. Výsledky mi poslali o dva mesiace e-mailom, pozitívny HPV (tuším 16 a 18). V podstate som žiadne iné informácie nedostala, iba návrh používať deflagyn gél. Na moje dodatočné otázky + žiadosť o konzultáciu u lekára mi bolo odpísané, že mi viac povedať nevedia (nepovedali vôbec nič), bola mi navrhnutá liečba a je len na mne či ju podstúpim. Tým to pre nich haslo... Žiadna kontrola či dodatočné vyšetrenie.
  Hľadám si nového gynekológa, o tom potom... Tento prístup sa mi vážne nepozdáva ani nepáči. No nateraz nemám žiadne info čo môžem očakávať, čomu sa vyvarovať, ako postupovať a tak. Mám užívať ten deflagyn s dožadovať sa následnej kontroly?
  Mohol tento vírus nejako ovplyvniť moje bábätko? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z Vášho opisu mi nie je jasné, či z onkocytologického vyšetrenia z krčka maternice sú popisované prítomné bunkové abnormality, LSIL alebo HSIL. To, že máte pozitívne HPV 16 a 18 nemusí automaticky znamenať bunkové zmeny na krčku. Odporúčam očkovanie Gardasilom. Ak boli prítomné bunkové zmeny ľahkého stupňa, je potrebné skontrolovať cytologický ster o 6 mesiacov. Na trhu je viacero preparátov na úpravu bunkových zmien krčka maternice, napríklad RegreSIL, DeflaGyn, či Papilocare. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach odporúčam informovať sa u Vášho obvodného gynekológa. Pri nespokojnosti máte právo na zmenu obvodného gynekológa vždy od nového kalendárneho mesiaca.

Podobné otázky

 • Ascus a kvasinky

  , Autor: Katkacer92

  Dobry den, mozu kvasinky sposobovat vysledky cytologie ascus?

  Bola som na cytologii a vysiel mi vyslesok ascus (hpv zatial dovysetruju, ale neviem odkial by som ho mala mat, kedze staleho partnera 13 rokov a pravidelne chodim na cytologiu). Chcem sa ale opyat, ci tento vysledok moze mat nejaky susvis s kvasinkami, pretoze ma zvykne svrbiet vo vnutri, aj krcok, v case, ked mi odobrali aj stery som mala predtym zapal mocovych ciest (kvoli e. faecalis). Dokonca mala som opuchnute a svrbive male pysky....

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, časté vaginálne zápaly môžu mať teoreticky vplyv aj na bunky krčka maternice. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Môžete si realizovať vaginálnu kúru RegreSILom, či DeflaGynom.

 • Hpv moze byt pritomny 13 rokov?

  , Autor: Katkacer92

  Dobry den,

  ja by som sa chcela opytat, ci je taketo nieco mozne, ze ostava hpv v tele 13 rokov bez priznakov a zrazu v obdobi stresu sa objavi a zacne menit krcok maternice?

  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HPV typov je viac ako140. Vyšetruje sa samostatne typ 16, typ 18 a vysokorizikové typy. Je tak možné, že infekcia HPV sa u Vás opakuje a spôsobuje ju iný typ HPV vírusu. Samozrejme je možné, že máte HPV infekciu, ktorá sa neprejaví bunkovými zmenami na krčku maternice, prípadne sa bunkové zmeny prejavia až neskôr. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, takže sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Ascus znamena stale hpv?

  , Autor: Katkacer92

  Dobry den,

  ja mam za sebou cytologiu s vysledkom ascus (vzorku brali minuly mesiac). Doktorka ziadala pre istotu aj o dodatocne zistenie virusu hpv.

  Dnes ju zastupoval iny doktor, ktory mi urobil kolposkopiu s tym, ze ked bude tam vidiet nieco patologicke, tak urobi aj biopsiu. Avsak, povedal, ze nevidi tam nic zle, ani ranku, nic, jedine, ze reagoval krcok na nejake serum, a z toho usudzuje, ze povrch mam trosku citlivejsi a z toho dovodu mam jemny ruzovy fliacik po styku.

  Zatial nevieme, ci ide o hpv (mam manzela 13 rokov a pre d nim som mala 1 priatela, ktory ma podvadzal a mala som pri nom stale zapaly mocovych ciest), ale odporucal mi hpvirin a deflagyn, aby som ich zacala pouzivat.

  Myslite si, ze pri kolposkopii uz je vidiet, ci mam hpv?

  Strasne sa bojim...

  Dakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, netreba si mýliť cytologický nález a prítomnosť HPV, sú to dve samostatné vyšetrenia. ASCUS znamená atypické bunky neznámeho významu. Bunky v mikroskope nevyzerajú úplne normálne, ale ani ako predrakovinové alebo rakovinové bunky. Najčastejšie je to spôsobené miernym zápalom. Väčšinou stačí zopakovať ster o 4 až 6 mesiacov. Pokiaľ je HPV pozitívne a ASCUS pretrváva, odporúča sa kolposkopické vyšetrenie, prípadne sa dá uvažovať o biopsii, či realizácii konizácie. Väčšinou však ide o ľahké zmeny, ktoré sa vyhoja samy. Môžete si realizovať kúru DeflaGynom, PapiloCare alebo RegreSILom, ktoré by tomu mohli pomôcť. Čo sa týka samotnej infekcie, HPV je častou príčinou bunkových zmien krčka maternice. Je to vírus, takže infekcia môže vymiznúť, môže však aj pretrvávať. Je to napríklad ako s chrípkou. Infekcia príde, pretrváva a vymizne. Ide o to, či spôsobí nejaké následky, čo sú v prípade HR HPV najmä bunkové zmeny na krčku maternice. Ak má organizmus dobrú imunitu, s infekciou si poradí. Kolposkopické vyšetrenie slúži na podrobnejšie vyšetrenie krčka maternice. Nezistí sa ním prípadná prítomnosť HPV. Z opisu nevidím dôvod na obavy. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • HPV31-68

  , Autor: Akimon19

  Dobrý deň, boli mi zistené HPV31-68, HPV16,18 negatívne. Zároveň mám pozit. ASC-US. Som očkovaná proti HPV a zatiaľ nemám žiadne deti. Lekárka mi odporúča expertnú kolposkopiu avšak voľný termín je o cca mesiac. Mám možnosť dovtedy sa nejako liečiť voľnopredajnými liekmi (Deflagyn, Inodal, .... ) prípadne ich kombináciou? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, môžete si realizovať kúru Deflagynom, či RegreSILom. Vhodná je spomínaná kolposkopia a následne pri pozitívnej kolposkopii realizácia konizácie.

 • HPV

  , Autor: Dobka

  Dobrý deň, bol mi zistení HPV 16 a 18 a ASCUS začala som brat delfagyn a corvin na imunitu, myslite že môžem mať o 6 mesiacov HPV negatívne? Veľmi sa bojím..Kontrolu mám o 6 mesiacov, priateľ sa bol dať otestovať, on má HPV negatívne. Chcem sa opýtať ako môžeme riešiť pohlavný styk? Aby som ho nenakazila keď je negatívny a aby sme si to navzájom neprenášali. Ďakujem za info.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte cytologický nález ASCUS a pozitivitu vysokorizikových HPV (HR HPV) vírusov, je vhodné porozmýšľať o kolposkopickom vyšetrení. Potrebné je kontrolné cytologické vyšetrenie o 4 až 6 mesiacov podľa odporúčaní. Podľa výsledkov sa určí ďalší postup v zmysle sledovania, prípadne pri zhoršení výsledkov bude vhodné uvažovať aj o realizácii konizácie a kyretáže. Nález sa môže samozrejme aj zlepšiť. Čo sa týka samotnej infekcie, HPV je vírus, takže infekcia môže vymiznúť, môže však aj pretrvávať. Je to napríklad ako s chrípkou. Infekcia príde, pretrváva a vymizne. Ide o to, či spôsobí nejaké následky, čo sú v prípade HR HPV najmä bunkové zmeny na krčku maternice. Ak má organizmus dobrú imunitu, s infekciou si poradí. Preto nie každý človek dostane, aj počas tej najväčšej chrípkovej sezóny, chrípku. Tak isto je to aj s HOV infekciou. Partner nemusí mať HPV infekciu. Určite odporúčam očkovanie proti HPV. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.