• Konizacia krčka

    , Autor: Gabriella11141

    Dobrý deň prajem pán doktor. Rada by som sa s Vami poradila ako odborníkom. Mám 32rokov, za celý život mám len jedného partnera a rovnako aj partner len mňa. V 20rokoch som bola ockovana vakcínou Silgard, avšak i tak to nejak vo mne driemalo a už mi bola potvrdená ťažká dysplazia cin II, na odporúčanie som podstúpila 17.3 konizaciu krčka maternice. Ešte je to len 5dni po konizacii, ešte cítim bolesť brucha a krvacam slabo, čo je asi normálne. Lekárka mi však odporúčala po zákroku očkovať sa Gardasilom ma to prosím význam už v mojom veku? Resp pravdepodobne som vírus dostala od môjho manžela je možné že i po konizacii (výsledky z histologie ešte nemám) ak vybrali všetko "zle" môžem znova od manžela dostať vírus?
    Vopred Ďakujem za odpoveď.
    Zostávam s pozdravom, Gabriela.

    Dobrý deň, štvorvalentná vakcína Silgard chráni pacientku pred najčastejšími štyrmi typmi HPV a to 6, 11, 16 a 18. Proti týmto typom máte vytvorenú imunitu, ak ste boli očkovaná úplnou schémou (3. dávky), nie iba jednou dávkou. Gardasil je deväťvalentná vakcína, ktorá chráni až proti deviatim najviac rizikovým typom HPV. Môžete, ale nemusíte, sa nechať preočkovať Gardasilom. Vhodné je vyčkať výsledky histopatologického vyšetrenie, či sú resekčné okraje konizátu čisté, teda či sa odstránili všetky zmenené bunky. Treba tiež povedať, že príčin zmeny buniek môže byť viacero, nemusí to byť iba výlučne HPV, je to však málo pravdepodobné. Na základe opisu mi nie je jasné, či u Vás bol realizovaný výter z krčka na HPV a s akým výsledkom, nepoznám ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. HPV sa dá samozrejme vyšetriť aj u muža.