Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Konizacia krčka

  , Autor: Gabriella11141

  Dobrý deň prajem pán doktor. Rada by som sa s Vami poradila ako odborníkom. Mám 32rokov, za celý život mám len jedného partnera a rovnako aj partner len mňa. V 20rokoch som bola ockovana vakcínou Silgard, avšak i tak to nejak vo mne driemalo a už mi bola potvrdená ťažká dysplazia cin II, na odporúčanie som podstúpila 17.3 konizaciu krčka maternice. Ešte je to len 5dni po konizacii, ešte cítim bolesť brucha a krvacam slabo, čo je asi normálne. Lekárka mi však odporúčala po zákroku očkovať sa Gardasilom ma to prosím význam už v mojom veku? Resp pravdepodobne som vírus dostala od môjho manžela je možné že i po konizacii (výsledky z histologie ešte nemám) ak vybrali všetko "zle" môžem znova od manžela dostať vírus?
  Vopred Ďakujem za odpoveď.
  Zostávam s pozdravom, Gabriela.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, štvorvalentná vakcína Silgard chráni pacientku pred najčastejšími štyrmi typmi HPV a to 6, 11, 16 a 18. Proti týmto typom máte vytvorenú imunitu, ak ste boli očkovaná úplnou schémou (3. dávky), nie iba jednou dávkou. Gardasil je deväťvalentná vakcína, ktorá chráni až proti deviatim najviac rizikovým typom HPV. Môžete, ale nemusíte, sa nechať preočkovať Gardasilom. Vhodné je vyčkať výsledky histopatologického vyšetrenie, či sú resekčné okraje konizátu čisté, teda či sa odstránili všetky zmenené bunky. Treba tiež povedať, že príčin zmeny buniek môže byť viacero, nemusí to byť iba výlučne HPV, je to však málo pravdepodobné. Na základe opisu mi nie je jasné, či u Vás bol realizovaný výter z krčka na HPV a s akým výsledkom, nepoznám ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. HPV sa dá samozrejme vyšetriť aj u muža.

Podobné otázky

 • H-Sil a tehotenstvo?

  , Autor: Ivik6

  Dobrý deň,
  Minulý rok mi bola robená konizacia krcka, z histologie však vyšlo, že ešte tam zostalo niečo, po 4 mesiacoch mi vyšlo z cytologie, ze sa nález ešte zhoršil, mam H-SIL, PAP IIIB. Som pozitivna na HPV16, v minulosti som bola očkovaná Silgardom, teraz preockovana aj Gardasilom. Moja otázka znie, chcem babatko, gynekologicka neodporúča tehotenstvo. Je možné pri takýchto výsledkoch riešiť tehotenstvo? Alebo aké sú pre mňa možnosti. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od viacerých okolností, ktoré nepoznám. Ak ale boli pozitívne resekčné okraje konizátu, najprv by som asi doriešil to a až následne plánoval tehotenstvo.

 • Tehotenstvo po konizácii

  , Autor: Ann320

  Dobrý deň,
  už druhý rok bojujem s nálezom LSIL na krčku maternice plus potvrdený vírus HPV16. Zatiaľ som bola len sledovaná, keďže mám 26 rokov a nemám deti. Už prichádza do úvahy konizácia krčka maternice. Chcem sa spýtať, je to pravda, že po konizácii hrozí predčasný pôrod resp. potrat?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, po konizácii je krčok väčšinou tuhý a zjazvovatený a práve naopak, mnohokrát nedochádza k dozrievaniu a k otváraniu a tehotenstvo končí cisárskym rezom. Záleží však od rozsahu konizácie, ako aj iných okolností. Ak je vykonaná rozsiahla konizácia, ktorá hraničí až s amputáciou krčka maternice, je celý dolný segment maternice oslabený a zvyšuje sa riziko potratu, či predčasného pôrodu.

 • Konízacia krčka frakcizovana kyret

  , Autor: Michien

  Dobrý večer pán doktor, píšem prvý krát,som po konizacii krčka dva týždne,volal mi gynekológ o výsledku histologie,ťažká dyzplazia ,že všetko zle dali preč,a odporúča očkovania mňa i manžela, kontrolu mi dal o 3 mesiace, prosím vás poraďte o hladom tej dyzplazie, mám 34rdety nemáme.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ťažká dyspázia bola dôvodom na realizáciu konizácie. Ak boli okraje vyrezaného tkaniva v poriadku, odstránilo sa všetko. Očkovanie Gardasil 9 odporúčam aj ja.

 • Krvácanie z krčka maternice

  , Autor: jana888

  Dobrý deň, mojim problémom je krvácanie z krčka maternice po pohlavnom styku alebo pri tlačení na stolicu. Výsledky cyto a HPV sú negatívne. Nedávno som bola na expertnej kolposkopii, kde bol záver Erozívna kontaktne krvácajúca chronická cervicitída. Bol mi predpísaný krém Dalacin a následne aplikovať po dobu 3 mesiacov vag. čípky Cicatridina. Bola mi odporučená aj konizácia krčka, tejto sa však obávam, chcela by som totiž otehotnieť a obávam sa možných negatívnych následkov. Krvácanie sa stále objavuje, avšak vždy to pozorujem len v druhej polovici cyklu, po ovulácii. Myslíte, že to môže mať nejaký súvis? Máte nejaké skúsenosti s liečbou tohto problému? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu je u Vás jasná príčina krvácania. Bola Vám odporúčaná aj navrhnutá možná liečba, či postup. V niektorých prípadoch sa musí realizovať konizácia, nemusí byť rozsiahla, niekedy stačí povrchová LEEP konizácia. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Časté výtoky a zápal

  , Autor: maja1611

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás poprosiť o radu, ako sa zbavit neustálych výtokov a zápalu. Skúsila som už všeto, bola som preliečena viacerymi liekmi aj ATB, bola mi v roku 2019 robena konizácia krčka maternice kvôli zapalu, bolo mi robene testy na ureoplazmy, chlamýdie- negatívne. Mám oslabenu imunitu a 27. Výtoky mam aj po zákroku nadalej. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúste si občas realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívajte vaginálne probiotiká, skúsiť môžete aj enzymoterapiu Wobenzymom.