• Tehotenstvo po konizácii

    , Autor: Ann320

    Dobrý deň,
    už druhý rok bojujem s nálezom LSIL na krčku maternice plus potvrdený vírus HPV16. Zatiaľ som bola len sledovaná, keďže mám 26 rokov a nemám deti. Už prichádza do úvahy konizácia krčka maternice. Chcem sa spýtať, je to pravda, že po konizácii hrozí predčasný pôrod resp. potrat?

    Dobrý deň, po konizácii je krčok väčšinou tuhý a zjazvovatený a práve naopak, mnohokrát nedochádza k dozrievaniu a k otváraniu a tehotenstvo končí cisárskym rezom. Záleží však od rozsahu konizácie, ako aj iných okolností. Ak je vykonaná rozsiahla konizácia, ktorá hraničí až s amputáciou krčka maternice, je celý dolný segment maternice oslabený a zvyšuje sa riziko potratu, či predčasného pôrodu.