Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Výsledok cytológie LSIL

  , Autor: Ann320

  Dobrý deň,
  roky som mala cytológiu v poriadku. Zrazu na začiatku tehotenstva mi vyšiel výsledok LSIL + HR HPV +. Môj doktor mi povedal len toľko, že v tehotenstve sa to nebude riešiť, až po šestonedelí. Môže sa stať, že po pôrode sa výsledok zlepší resp. zhorší? Bude nutné po šestonedelí konizácia? Môže to mať nejaký dopad na budúce tehotenstva?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, LSIL je prvý stupeň bunkových zmien krčka maternice. Áno, je možné aj spontánne vyhojenie a úprava do normy. V prípade, že by sa nález zhoršil, bude potrebné realizovať bioptické vyšetrenie, teda konizáciu. Teraz je však ešte veľmi predčasné hovoriť o konizácii. Záleží od výsledkov kontrolnej onkocytológie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Skúsiť si môžete aplikovať RegreSIL.

Podobné otázky

 • Hpv

  , Autor: Iva_1233

  Dobrý deň. Už skoro 5 rokov bojujem s HPV vírusom. Lekár mi robieval kontroly každého pol roka, výsledky boli väčšinou LSIL, raz sa objavil ASCUS, ktorý bol o pol roka opäť LSIL. Pred rokom a pol som zmenila lekára. V auguste 2018 bol výsledok cytologie LSIL, v januári minulého roka v rámci preventívnej prehliadky PAP 2. Lekár mi vtedy povedal, že kontrola stačí o rok. Keďže som bola objednaná na marec, všetky termíny boli zrušené. Obávam sa, aby nenastal nejaký horší stav, ktovie kedy sa dostanem na kontrolu znova - ak to bude o pol roka ( v lepšom prípade), budú to už skoro 2 roky bez kontroly. Zvlášť, keď teraz som v oveľa väčšom strese ( práca, ..) čo malo vždy vplyv na imunitu a výsledky. Predchádzajúci lekár mi dosť prízvukoval aké sú dôležité pravidelné kontroly, a že nesmiem len tak 2 roky neprísť. Chcem sa opýtať, aký je Váš názor, či mám trvať na vyšetrení, alebo je bezpečné počkať? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, preventívne prehliadky, ako aj odbery či výtery sú v súčasnosti zrušené. Ak u Vás bol dlhodobo LSIL, je predpoklad, že nedôjde k zmene priamo na karcinóm a tak sa aj pri kontrole s odstupom roka nález diametrálne nezmení.