Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,295 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Streptococcus

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Vyšiel mi výter streptococcus, následne manželovi vyšiel streptococcus agalactiae, chcem sa spýtať či tento typ streptokoka môže mať odomna, keď ja mam vo výsledku napísane len streptococcus?tento výsledok /streptococcus /sa mi veľmi často opakuje, tak ci je možné že si to medzi sebou prenášame?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, streptokokov je viacero druhov. Bez poznania presného druhu sa Vám neviem bližšie vyjadriť, nevylučujem však, že si to medzi sebou neprenášate, je to aj celkom pravdepodobné.

Podobné otázky

 • Streptococcus agalactiae

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň, písala som vám že u manžela vyšiel streptococcus agalactiae, zistila som ze aj ten môj je streptococcus agalactiae, tak sa chcem teda spýtať, ako som ho mohla získať ja a ci sa mohol potom preniesť na manžela, alebo je skôr pravdepodobne ze som ho dostala ja od manžela? A aká je teda jeho pricina vzniku? Veľmi pekne Vam ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, táto baktéria sa bez klinických príznakov vyskytuje v malom množstve ako súčasť fyziologickej pošvovej flóry. Vzácnejšie sa môže nachádzať aj v horných dýchacích cestách. U dospelých jedincov s dobrým imunitným systémom sa infekcia nerozvinie. Pravdepodobnejšie je, že ho manžel dostal od Vás. Nemusíte sa však znepokojovať. Po preliečení odporúčam realizovať kúry vaginálnymi probiotikami na úpravu pošvovej mikroflóry aspoň dva trikrát ročne.

 • Gynekkologické problémy

  , Autor: daska-2

  Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať moja gynekologička mi predpísala vaginálny krém Dalacin v 2 % môžem si ho dávať aj keď mám svoje dni? Alebo až keď mi skonči menštruácia? A v mojich výsledkoch sa objavila Gardnerella,Candida,Streptococcus je to nejaký zapáľ? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, máte v pošve infekciu. V prípade, že máte pozitívny nález Gardnerelly, bude potrebné preliečenie Entizolom. V prípade kandidózy zase bude potrebné aplikovať vaginálne antimykotiká. Počas menštruácie však vaginálna liečba nemá zmysel, vonkajšie rodidlá si však natierať môžete, ak máte ťažkosti so svrbením zvonku. Pri nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa, postupujte podľa jeho odporúčaní.

 • Streptokok

  , Autor: Anallia

  Dobrý deň Pán doktor mam otázku,minuli týždeň som bola u lekára mam necelé tri týždne do pôrodu môj doktor mi vzal steri vraj mam akési streptokoky a poslal ma domou stym ze o 2tyzdne mam prísť na kontrolu uz od víkendu mam bolesti pod bruškom stym ze počasie prejdu pupok mam na dotyk citlivý a hrozne bolesti v oblast ľavej obličky rano som ani spustené nemohla vstať zároveň kŕče v podbrušku, bolesti okolo brucha odisly ale okolo obličky su síce nie uz take sylne ako rano ale su a tazko sa mi pohybuje.Prosim Vas o radu co to môže spôsobovať moc Vam dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že máte nedostatočný príjem tekutín, obličky idú na prázdno a sú zaťažované, tlakom maternice na močovody dochádza k spätnému toku moču do obličiek a to spôsobuje zmeny na obličkách ako aj bolesti. Ak máte pozitívny nález z výteru z pošvy na Streptococcus agalactiae (GBS), pri príjme na pôrodnú sálu budete až do pôrodu dostávať antibiotiká. Pri akýchkoľvek ťažkostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť.

 • Bolestivý sex po pôrode a zápal

  , Autor: majan84

  Dobrý deň. Rodila som v januári 2020.Od júla 2020 mam silný vaginálny výtok - po tlmenom kychnuti mi nieco dole prasklo a odvtedy je ten výtok. Brala som polygymax a macmiror, nezabralo to. Lekárka mi predpísala entizol 500, keďže aj na ďalšej kontrole mi našli baktériu Prevotela. Sex je tiež od začiatku nemožný, je bolestivý, pôrod bol náročný a je tam veľa stehov. Aj po 9 mesiacoch je to problém. V tehotenstve som mala streptokoka a nebol liečený, len pribporode mi podali antibiotika.
  Mam teda niekoľko otázok:
  - kvoli dojčeniu entizol neberiem, ako sa viem zbaviť tej baktérie? Môže ju mat aj manžel? Aká je potrebna liečba? Ako sa zbavím zápalu?
  - je normálne, že sex nie je možný od porodu? Skúšali sme to prvýkrát po 3 mesiacoch od porodu a bolo to veľmi bolestivé.. Odkedy mam ten zápal, vôbec to kvôli bolesti nie je možné ... Bude to niekedy možné? Ako to mame riešiť?
  - lekárka tvrdí, že je to môže byť aj kvôli cystam v bartholiniho žľaze aj ľavá aj prava je problém , no tie mám už 18 rokov a nikdy mi nerobili veľké problémy, len raz bol operovany akútny absces.... Po pôrode a šití je fakt ze abscesy sú oveľa častejšie ale keďže dojčím, neriešim to inak len sedavymi kúpeľmi a obkladmi...
  Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa všetkého máte bakteriálnu vaginózu, výtok je typickým prejavom. K spomínanému “prasknutiu” sa vyjadriť neviem. Streptococcus sa v tehotenstve nelieči, podávajú sa antibiotiká pred pôrodom a po šestonedelí sa realizuje výter a pri pozitivite sa následne nasadí liečba. Entizol je na liečbu najvhodnejší, dočasne viete mlieko odstriekavať a kŕmiť umelou formulou počas liečby, následne sa ku kojeniu môžete vrátiť. Odporúčam po liečbe aplikovať vaginálne probiotiká, vhodné sú aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Po 9 mesiacoch sa už stehy v mieste šitia pôrodného poranenia nenachádzajú. K prípadným cystám Bartolínskej žľazy sa tak isto neviem takto vyjadriť, ak bude treba, je vhodné ich operačne odstrániť, kúpeľmi ich neodstránite. Cicatridina čapíky po liečbe vaginalnej bakteriózy môžete skúsiť tak isto.

 • Streptococcus

  , Autor: novacik

  Dobrý deň,som tehotná,užívala som antibiotiká medoclav na zápal močových ciest. Zničia tieto antibiotiká streptococcus agalactiae v pošve?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od citlivosti na baktériu. Aj napriek ATB liečbe užívanej primárne za iným účelom (vo Vašom prípade uroinfekcia) sa pri GBS pozitivite pri odtoku plodovej vody alebo nástupe pravidelnej kontrakčnej činnosti podávajú antibiotiká podľa schémy až do pôrodu. Následne sa po šestonedelí realizuje kontrolný výter z pošvy a pri pozitivite sa Streptococcus agalactiae preliečuje až vtedy.