• ASCUS

    , Autor: mucinko 0000

    Dobrý deň, uz dvakrát mi vyšla cytológia ASCUS, HPV je negatívne. Bola som na kolposkopii kde my zistli LGL dysplaziu cerv. uteri. kontrolna cyto o 6 mesiacov. Je možné aby sa tento nález sám upravil? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, ASCUS predstavuje atypické skvamózne bunky neznámeho pôvodu. Diagnóza ASCUS znamená, že abnormality, ktoré sa pozorovali v bunkách krčka maternice sú mierne a ich pôvod nie je známy. Nález ASC-US znamená, že výsledok steru je úplne ľahko abnormálny a riziko prítomnosti závažných prenádorových zmien je veľmi malé. Každopádne sa musí urobiť kontrola - najčastejšie kontrolný cytologický ster, najčastejšie za 3-6 mesiacov. Vhodné zvažovať podrobnejšie vyšetrenie krčka maternice LBC, HPV testovanie, biopsia. Spontánne upravenie tiež pripadá do úvahy.