Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,088 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Gardnerella

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať.
  Mala som výsledky z gynekológie : e.coli, candida a gardnerella. O tri mesiace neskôr tam bola len gardnerella. Chcem sa spýtať čo to vlastne je a aké sú príčiny vzniku gardnerella vaginalis? S manželom sme spolu roky a nikdy sme sa nepodviedli. Sú teda nejaké iné faktory, ktoré gardnerella vaginalis spôsobujú alebo teda premnozuju? A ak ďalej pretrváva ako v mojom prípade 3 mesiace po liečbe, tak prečo? Aká je príčina opakovanej alebo pretrvávajúce gardnerella vaginalis?
  Veľmi pekne Vám chcem poďakovať za ochotu a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Gardnerella vaginalis je bežnou súčasťou vaginálnej flóry, pri premnožení však spôsobuje bakteriálnu vaginózu, pri ktorej sa prirodzené baktérie pošvy premnožia a spôsobia nerovnováhu.
  Často sa tak stáva po nechránenom pohlavnom styku s novým či viacerými partnermi. Infekciu však môžu spôsobiť aj výplachy pošvy, antibiotiká, zavádzanie vnútromaternicového telieska či nedostatočná intímna hygiena. Záleží aj od klinických príznakov a ťažkostí. Opakovaným užívaním antibiotík dochádza len k prehlbovaniu vaginálneho mirkobiálneho dysbalancu. Skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a aplikujte si v kúrach vaginálne probiotiká. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie ani okolnosti, takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Riaďte sa odporúčaniami Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • H SIL

  , Autor: 1Petra2

  Dobrý deň. V septembri minulého roka som bola na pravidelnej preventívnej prehliadke u gynekológa, spravil cytologiu a výsledky boli L SIL. Vtedy spravil aj test na HPV a výsledok bol negatívny. Následne bola zistená gardneralla a bola som liečená entizolom. Ďalšia cytologia po prelieceni bola PAP 2 co mi gynekológ povedal ze je v poriadku. Žiadne ťažkosti neboli. Teraz som šla na ďalšiu preventívnu prehliadku a cytologia vyšla zlá H SIl. Poslal ma na kolposkopiu k špecialistovi do nemocnice. Ale nakoľko som sa sťažovala na ťažkosti ako je šialené pálenie a štípanie ktoré neustupuje ani po antimykotikach ,dokonca sa k tomu za posledne dni pridalo aj časté močenie spravil mi ešte kultivaciu. Moja otázka znie či je možné že je tak zlá cytologia ,ťažké zmeny aj bez pozitívneho HPV alebo zlu cytologiu môže spôsobovať nejaká bakteriálna infekcia ako napríklad ze by sa mi vrátila gardnerella ktoru stačí liečiť podaním atb. Som dosť znepokojená H SIL cytologiou keď predtým bola v poriadku PAP2.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zmeny na krčku maternice spôsobujú najčastejšie HPV vírusy. HPV infekcia však už nemusí byť v čase vyšetrenia prítomná, bunkové zmeny však pretrvávajú, č sa zhoršujú alebo zlepšujú. Je už teraz prakticky jedno, čo Vám spôsobilo bunkové zmeny na krčku, musí sa to ďalej riešiť. Vhodné je pri negatívnom kultivačnom vyšetrení realizovať aj mikrobiologické vyšetrenia na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Otázka

  , Autor: Nykaaaa

  Pán Doktor,
  Premnozenie gardnerelli musí byť teda spôsobené len pohlavným stykom, alebo sa môže premnoziť a zmeniť Ph aj bez styku, na základe nejakých iných vecí? Ak áno akých napr. ?
  Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ako som už spomínal, Gardnerella vaginalis je bežnou súčasťou vaginálnej mikroflóry a pri premnožení spôsobuje bakteriálnu vaginózu. Toto ochorenie nemusí byť nutne zavedené zvonku, môže vzniknúť jednoduchým premnožením baktérii. Ale prenáša sa aj pohlavným stykom. Oveľa väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej vaginózy je u žien, ktoré sú sexuálne aktívne, kedy jednoduchšie dôjde k zmene vaginálnej mikroflóry.

 • Fluora

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať či má každá žena rovnaku flóru /rovnaké baktérie a mikroorganizmi/, alebo každá inú? Ak inú dá sa nejak zistit aké osídlenie baktériami a mikrorganizmami konkrétne mám ja prirodzene? Pripadne gardnerella sa vyskytuje u každej ženy v malom počte prirodzene, alebo len u niektorej? Môže gardnerella vzniknúť aj bez styku? Pretože mne moja lekárka tvrdí že mi ju musel preniesť partner, vraj len pri styku. Lenže my sme sa s manželom nikdy nepodviedli a dokonca keď som ju mala tak sme predtým na základe opakovanej cca 1 a pol mesačnej liečbe streptokoka a stým spojených aj vyplachov styk ani nemali. Ako to teda prosím vás je a ako sa jej do budúcna dá predísť?
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v pošve sa štandardne nachádzajú okrem laktobacilov aj epitélie, či tyčinky. V pošve je za normálnych okolností kyslé pH, tomu je prispôsobená aj vaginálna mikroflóra, ktorá by mala byť u každej ženy približne rovnaká. Gardnerella sa môže vyskytovať v pošve aj za normálnych okolností. Nie všetci sú zástancami jej liečenia. Pri jej premnožení, keď už žena začína mať ťažkosti, je potrebné ju preliečiť. Predísť sa infekcii dá podporením vaginálnej mikroflóry, užívaním desaťdňovej kúry vaginálnych probiotík.

 • Gardnerella

  , Autor: Nykaaaa

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa spýtať či gardnerella musí byť zavedená zvonku, alebo je súčasť flóry a problém spôsobuje jej premnoženie napr. po opakovaných antibiotikach (pošvovych), prítomnosť aj iných infekcií (mykoza, streptokok), fajčenie, časté vyplachy a tak..môžem ju mat aj bez styku, alebo jej prítomnosť musí byť spätá s pohlavným stykom? A prečo sa vraví, že je pri novom partnerovi, to znamená že každý chlap ju má a prenáša? A ak sa prejaví po novom partnerovi, tak hneď alebo môže do nejakého obdobia napr. Do pol roka??
  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď aj za vašu skvelú prácu,ktorou pomáhate veľa ženám, keďže máloktorý lekár má ochotu veci vysvetliť.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, gardnerella môže byť súčasťou aj normálnej fluóry, tak isto ako aj ďalšie baktérie. Ak ale dôjde k premnoženiu, či už vplyvom porušenia vaginálnej mikroflóry po užívaní antibiotík, pri pomnožení aj iných druhov baktérií a u pacientky sa prejavia ťažkosti, je potrebné to liečiť. Samozrejme, časté vaginálne výplachy neprinášajú pozitívny efekt ale práve naopak. Gardnerella je nebezpečná najmä v tehotenstve. Pri zmene partnera alebo pri viacerých partneroch sa do istej miery mení aj osídlenie pošvy, prirodzené baktérie pošvy sa premnožia a spôsobia nerovnováhu a vznik bakteriálnej vaginózy. Nie je to však pravidlom. Odsledujte si to.

 • Výsledky kultivácie

  , Autor: Mmmmm

  Dobrý deň, pán doktor,
  vopred sa ospravedlňujem za zdĺhavú a miestami explicitnú správu, ale nechcem nič opomenúť. 11. 3. som bola u gynekologičky na vyšetrenie, vzala mi kultiváciu a spravila mi vyšetrenie krvi - všetko bolo negatívne a v poriadku. Neskôr v tom istom mesiaci (marec) som mala s mojim partnerom (sme spolu 5 mesiacov, je to môj prvý a jediný sexuálny partner) prvýkrát nechránený pohlavný styk (bola som už po ovulácii). Opakovalo sa to asi 2-3x s tým, že vždy ejakuloval pomimo. Odvtedy sme zase mali styk len s kondómom. V apríli som mala menštruáciu od 23.4.-29.4. a odvtedy ma dosť pobolievalo v podbrušku. Šla som pre istotu 11. 5. ku gynekologičke a dnes som si bola po výsledky s tým, že mi zistili pozitivitu na baktériu Gardnerella vaginalis. Dosť ma to vydesilo, lebo reálne neviem, odkiaľ by som k nej prišla - nebrala som ATB, nekúpala som sa nikde pomimo, nezmenila som stravu ani prací prášok, hygienu mám dobrú a nespravila som v nej zásadné zmeny (nerobila som ,,douching´´). Je možné, že by som infekciu mohla chytiť od partnera? Viem, že nejde o STD a vraj je táto baktéria bežná. Avšak keďže sa chcem vyhnúť recidíve, zaujímalo by ma, či som mohla k infekcii prísť napr.: ak partner zmenil prostriedok na hygienu, prací prášok, poprípade pri navliekaní kondómu nie čerstvo umytými rukami... Pokiaľ viem, s predchádzajúcimi partnerkami tiež používal stále kondóm a jediné, čo bolo ,,priame´´ bol orálny sex. Môže vôbec muž byť prenášačom tejto infekcie a ak áno, ako sa k nej môže dopracovať?
  Ďakujem za odpoveď a prajem vám príjemný zvyšok dňa
  S pozdravom
  Martina

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Gardnerella vaginalis je bežnou súčasťou vaginálnej mikroflóry a pri premnožení spôsobuje bakteriálnu vaginózu. Toto ochorenie nemusí byť nutne zavedené zvonku, môže vzniknúť jednoduchým premnožením baktérii. Ale prenáša sa aj pohlavným stykom. Oveľa väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej vaginózy je u žien, ktoré sú sexuálne aktívne. Začatím pohlavného života došlo k zmene vaginálnej mikroflóry. Môžete si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívať v kúrach vaginálne probiotiká, ktoré napomôžu upraviť vaginálnu mikroflóru. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.