Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,329 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • e coli

  , Autor:

  Dobrý deň ,v pošve mi bol zistený masívny výskyt e coli ,dvakrát som brala Ciphin500 pretože som mala e coli aj v mocovom mechuri ,pri močení pociťujem pálenie a bolesť mám bolesti a strašne pálenie aj pošvy ,prosím vás aké lieky by zabrali ? gynekologicka mi predpísala znova Ciphin ale obávam sa že mi to znova nevylieči ...vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od výsledku citlivosti z kultivačného vyšetrenia. Skúsiť môžete vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, vhodný môže byť aj Macmiror. Bez poznania výsledkov sa Vám neviem bližšie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Baktéria e coli

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, nadväzujem na predošlé otázky. Vypýtala som si správu a mam tam uvedené, že baktéria e. Coli masívne a citlivosť aj na cefuroxim a ciprofloxacin a mnohé iné. Je teda vhodné používať ATB zinnat 500? Ďakujem krásne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, účinná látka Zinnatu je cefuroxim, takže účinok to bude mať. Ak je však E. coli iba v pošve a nikde inde a citlivosť je aj na nitrofurantoin, vhodnejšia bude iba lokálna liečba Macmirorom. Následne po skončení liečby je vhodná aplikácia vaginálnych probiotík.

 • Bakterie v pošve

  , Autor: Iveta

  Dobrý deň, pán doktor.Som v začiatku menopauzy potvrdenej horm. profilom, vynechavanim cyklu. Stavalo sa, že tak na 2 deň po pohlavnom styku sa u mňa objavilo niekedy špinenie , aby sa vylučil zapal krčka maternice..Na zaklade toho mi bol urobený vyter, kde sa našla bakteria Enetecoccus faecalis , lactobacilus vaginalis.. V minulosti som mala oslabenu imunitu, chybanie NK buniek, a prejavovalo sa to alergiou na vaginalne tablety, veľmi veľke palenie, opuch, bolesť až tak, že bol podany Hydrocortizon, tak lekar zvolil liečbu Medoclavom podľa citlivosti. Asi na 4 deň uživania sa u m/ňa objavilo palenie v oblasti pošvy a bolesť podbruška. Na kontrolnom vytere po liečbe mi nakultivovali Emterococcus faecalid, E coli, Kvasinky a Gardnerellu vaginalis. Je to ešte horšie, ako pred liečbou. Teraz mi bol nasadeny Polygynax. Hygiena je u mňa na prvom mieste, použivam intimny gel s koloidnym striebrom, aby sa zabranilo infekciam. Už som z toho nešťastna.Da sa pan doktor tych bakterii zbaviť použivanim Polygynaxu? Bolo by dobre nasadiť po liečbe Lactoffel na obnovu mikroflory? Može za to aj stres, nastupila som do novej prace.Ďakujem Vam za vzacne rady a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, po liečbe je vhodné užívanie vaginálnych probiotík na obnovu vaginálnej mikroflóry. Vaginálne probiotiká môžete užívať v pravidelných intervaloch, každé dva tri mesiace.

 • e coli

  , Autor:

  Dobrý deň,pomôžu na e coli v pošve vkladacie tablety canesten gyn 6 dňová liečba ?...Alebo čo pomôže? dakujem veľmi pekne...Som už zúfalá

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, závisí od výsledku citlivosti z kultivačného vyšetrenia výteru z pošvy. Skúsiť môžete Canesten, rovnako tak vaginálne výplachy Clogin alebo Rosalgin. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám predpíše vhodný liek.

 • Bakteriálna vaginóza v tehotenstve

  , Autor: LuciaSmiskova

  Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď a vopred sa ospravedlňujem za siahodlhý príspevok .Som podruhý krát tehotná v 19 tt ( hoc neplánovane, no veľmi sa tešíme a je v mojom najväčšom záujme aby tehotenstvo prebehlo bez komplikácií). Už v prvom tehotenstve sa mi začali objavovať vo výteroch z pošvy črevné baktérie e coli, enterococ, teraz aktuálne tam mám proteus mirabilis). Z nepochopiteľných príčin ma často v nemocnici liečili na mykózy, ktoré som nikdy nemala v kultiváciach, keď sa výtok zhoršil, pridali sa antibiotické vklady a podobne - výsledok totálne narušená vaginálna flóra, samozrejme som brala aj probiotiká a aplikovala všetko čo lekári naordinovali - v tehotenstve má žena strach dvojnásobný. Po pôrode sa stav nezlepšil, mala som svetlé obdobia po kúre a lactofeel, vytagyn C, probiotikami a podobne, a manželom, ktorý je na urológii, skontrolovaný od predu od zadu - zdravý ako repa, sme mali styk len sporadicky, nakoľko mi tieto problémy bránia v normalnom živote. V tehotenstve spolu styk nepraktikujeme vôbec. Pálenie, začervenanie a biely výtok, poprípade vodový mávam takmer nepretržite. Strava upravená, intímna hygiena vyšperkovaná. Aktuálne mám veľmi dobrú pani doktorku a tá lieči vždy , keď je vážne problém, no napr tieto pocity mám už aj vtedy keď sa nevykultivuje nič. Vykultivuje sa lactobacilus species na tri krížiky a epitelové bunky na 3 krížiky - prosím Vás čo to znamená? Aktuálne na proteusa v pošve beriem amoksiklav perorálne, ale moc úľavu nepociťujem. Na internete som sa dočítala, že baktérie, čo spôsobujú BV sú hlavne tie anaeróbne a tie sa nekultivujú, na BV ako takú ma ešte nikto nikdy neliečil napr. dalacinom, či entizolom a pod. Prosím Vás je možné takúto liečbu skúsiť aj v tehotenstve? A samozrejme viem akú hrozbu pre mňa BV v tehotenstve predstavuje, ale posladná otazka znie, lebo strach mám obrovský, či keď sa napr. robí ster z krčka maternice - ( ten je bez známky zápalu) a ten výjde bez baktérie, tie sa vždy objavia len zo sterov stien pošvy a pani doktorka prelieči vykultivované črevné baktérie a ja si vždy nasadím probiotiká, môžem byť aspoň ako tak v kľude, že sa bábätku nič nestane a že mám nádej sa toho raz zbaviť? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpovede. Ostávam s pozdravom a prajem všetko dobré.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Lactobacilus species a epitelové bunky sú úplne normálnou súčasťou fyziologickej vaginálne fluóry, majú tam byť. Podľa mňa Vám Proteus mirabilis a E. coli problémi nerobí, bude v tom iná príčina, zrejme necitlivá na antibiotiká (mykóza, Trichomonas vaginalis). Bolo by potrebné vyšetrenie na Trichomonas a prípadná liečba tejto infekcie (Dalacin C, prípadne Entizol vainálne tablety, ak očakávaný prínos nevyváži akékoľvek možné riziko pre plod). Ak bude toto vyšerenie negatívne, potom lokálne dlhodobo Betadine vaginálne čapíky (aspoň 14 dní) a potom dlhodobo vaginálne probiotiká (Gynoflor, LactoFeel), skúste si aplikovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom ako sprievodnú liečbu k lokálnym liekom. Čo sa týka výterov, je rozdiel, či sa robí ster na cytologické vyšetrenie alebo na kultivačné. Z cytologického vyšetrenia Vám baktérie nevyjdú nikdy, to je zamerané na niečo iné. Baktérie vyjdú z kultivačného vyšetrenia. E.coli sa nenachádza len v čreve, ale aj v pošve, no za normálnych okolností nerobí ťažkosti. Tie môžu nastať po porušení vaginálnej mikrobiálnej flóry a premnožení E.coli. Ak je infekcia podchytená a adekvátne liečená, tehotenstvo to neohrozí. Počas tehotenstva, hlavne však v I. trimestri, sme čo sa týka liečby, hlavne antibiotickej, dosť obmedzovaný a tak sa k definitívnej liečbe a vyliečení pristupuje až po pôrode, eventuálne po skončení laktácie.

 • E coli

  , Autor: betiy

  Dobrý chcela by som sa opýtať partner má e.coli ja som bola prekročená s ureaplazmy a ešte jednej baktérie enterococus už nepamätám presný snažíme sa o bábo partner sa lieči už vyše 3 mesiacov všelijaké atb. Al3 nezaberaju mu môžem sa od neho nakaziť aj ja ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, E. coli sa pomerne bežne vyskytuje aj u žien. Áno, prenos z partnera na Vás je možný a aj pravdepodobný.