Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,848 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Prvýkrát

  , Autor: Biba1994

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Už dlhší čas sa s priateľom snažíme o prvý sexuálny styk, no nejako to stále "nejde." Vždy keď sa pokúša dostať "do vnútra" bolí ma to. Lekár mi prvýkrát predpísal niečo myslím že na suchosť, no nepomohlo. Netuším čím to je. Chcem sa preto opýtať na nejakut radu, prípadne, či je možné zakúpiť nejaký voľnopredajný krém či gél na znecitlivenie, pretože už aj o takom som čítala. Prípadne viete nám prosím poradiť niečo iné? Ďakujem pekne!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od toho, v čom je problém. Vyskúšať môžete lubrikačný gél voľne dostupný v drogériách, či v supermarketoch. Dostupný je aj Mesocain krém, lokálne anestetikum, ktorý je však na lekársky predpis. Ak máte problémy s pohlavným stykom už dlhšiu dobu a opakovane, vhodné je navštíviť obvodného gynekológa, ktorý vie zhodnotiť, či nie je náhodou panenská blana anomálna, tuhá, hrubá a problém bude nutné riešiť zákrokom.

Podobné otázky

 • Žlte teliesko

  , Autor: Erika888

  Dobrý deň.Mám 22 rokov a dnes som bola prvýkrat na sone vaječníkov. Pán doktor mi našiel niečo na pravom vaječniku vo velkosti 22x20x14mm, pričom povedal, že na 98% to bude žlté teliesko. A o tých 2 zostajucich % mi povedal že to može byť niečo iné ako tumor a neviem ake vyrazy.. Som v druhej časti cyklu, po ovulácii..Mám prísť po menštruacii aby zistil, či to tam bude alebo nie. Aby sme s istotou vedeli.... Je možné že to bude nádor? Dosť sa toho bojím. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa mňa sa nemáte čoho obávať. Podľa opisu sa pravdepodobne jedná o folikul, eventuálne o žlté teliesko. Cysta musí spĺňať isté kritériá, ktoré podľa Vášho opisu nespĺňa. Je štandardné skontrolovať ultrazvuk po menštruácii, kedy by sa už spomínaný útvar nemal na vaječníku nachádzať. Obavy mať nemusíte. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • výtok

  , Autor: petronela321548

  Dobrý deň, dnes sa mi objavil žltkastý, možno trochu do zelena, výtok. Nespomínam si že by sa mi takéto niečo niekedy stalo, ak áno tak ojedinele. Užívam HAK môže to byť aj z toho? S partnerom mávame pohlavný styk párkrát do mesiaca, aj to vždy chránený poprípade aj s kondómom. Hygienu dodržiavame obaja.
  Chcela by som sa spýtať, čím by to mohlo byť? Je dôvod na obavu alebo je v poriadku, keďže to nepretrváva dlho a objavilo sa to takto naozaj asi prvýkrát. Poprípade treba užívať nejaké lieky alebo podobne? Dosť ma to zarazilo, pretože doteraz som mala vždy výtok v poriadku.
  Vopred ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať o počínajúcu vaginálnu infekciu. Skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a realizovať si kúru vaginálnymi probiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám realizuje výter z pošvy na kultiváciu a nasadí potrebnú liečbu. Čo sa týka pohlavného styku, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, za predpokladu jej pravidelného a správneho užívania, ste plne chránená, môžete mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou, nemusíte používať kondóm. Počas liečby vaginálnymi preparátmi je však vhodná pohlavná abstinencia.

 • Utvar na maternici a silná menštruácia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, v máji tohto roka som mala cisársky rez, menštruáciu som dostala prvýkrát hneď po sestonedeli. Cyklus mávam aktuálne 42-45 dni. Po pôrode bola každá menštruácia silnejšia, ako do tehotenstva. Včera som bola na preventívke u môjho gynekológa a ten našiel v maternici nejaký utvar, ktorý tam vraj nemal byt a objednal ma na odber krvi pre onkomarkeri a zároveň mam prísť po MS na kontrolu, či sa utvar náhodou nevyplavil. Po vyšetrení som dostala menštruáciu. V priebehu dnešného dňa pre mňa nezvyčajne bolestivu. Celý deň je menštruácia veľmi silná a dokonca zo mňa vypadla veľká 6-7 cm zrazenina krvi, ktorej cast ale bola tvrdá, nie mäkká ako bežné zrazeniny. Je možné, že šlo o dany utvar? Stane sa, že sa naozaj vyplavi takýto nález aj sam?
  Je bežný postup poslať pacientku na vyšetrenie onkomarkerov? (Mam 30 rokov, doteraz žiadne gyneko tazkosti, rozšírený cytoster robený každý rok od 18).
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jednalo o endometriálny polyp, je možné, že sa menštruáciou uvoľnil a vyplavil. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Rozšírené mliekovody

  , Autor: Eris

  Dobrý den, chcem sa opytat na Vaše skúsenosti s rozšírenými mliekovodmi. Prvýkrát sa u mňa objavili pred rokom a pol a lekár ma vtedy veľmi vystrašil… kontrolne usg som mala po pol roku, opäť rozšírené mliekovody + mikrocysty. Pol roka nato na usg “reprodukčný typ prsníkov s hyperechogennym žlazovym tkanivom s pravidelnou štruktúrou , s ojedinele akcentovanoukresbou duktov, bez ložiskových zmien” Birds 1. Kontrola po roku - chystám sa o mesiac. Je možné , ze niektoré ženy majú rozšírené mliekovody dlhodobo? Co to znamená ? Treba sa niecoho obávať? Nemyslím, ze to súvisi s cyklom , lebo usg mi robia nezávisle od fázy cyklu a mliekovody sú rozšírené stále . Mam 33 a este som nerodila ani nedojcila. V prsníkoch nie sú hrcky a nie je prítomný ani krv.výtok. Raz som si našla na podprsenke malú bielu bodku. Inak nepociťujem problémy - od ovulácie po MS mam boľavé prsia , niekedy este aj počas MS, co pripisujem PMS, kedže je to na pravidelnej báze . Co si myslite o tých rozšírených mliekovodoch?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa mňa sa nemusíte obávať. Nález BI RADS 1 stačí skontrolovať po roku. Rozšírené mliekovody môžu znamenať do budúcna aj to, že budete mať po pôrode väčšie množstvo materského mlieka. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Zdurene uzliny

  , Autor: Veni17

  Dobrý deň, mám problém so zdurenými uzlinami na vnútorných pyskoch. Prvýkrát sa mi to objavilo pred 9 mesiacmi a potom hrčka zmizla. No, pred tromi mesiacmi sa mi spravili dve hrčky naraz na oboch vnútorných pyskoch. Jedná sa zväčšuje a zmenšuje, ale tá druhá je veľká, tvrdá a veľmi bolestivá. Bola som s tým u gynekológa a ten mi odporučil zvýšenie hygieny - po každej malej potrebe sa umývam a na 14 dni som si mala robiť sedavé kúpele v repíku. To som robila, na pár dní mi to pomohlo, no opäť sa hrčka vrátila. Bolí ma pri sedení, pri pohlavnom styku a dokonca aj pri vykonaní malej potreby, keď umývam. Hygienu mám dostatočnú, dokonca až prehnanú, keďže sa umývam stále a spodné prádlo používam výlučne iba s najvyšším obsahom bavlny a aj to si mením 3x denne. Skutočne už neviem, čo mám robiť, nemám pohlavný styk už niekoľko mesiacov, pretože ma to veľmi bolí. Je, prosím, aj iná možnosť liečby? Dá sa to chirurgický odstrániť? Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez vyšetrenia a videnia nálezu sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať o zapálené Bartholiniho žľazy, prípadne o cystu Bartholiniho žľazy. Chirurgicky sa to riešiť dá tiež, opakujem však, že bez videnia sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.