Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,951 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Prvýkrát

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Už dlhší čas sa s priateľom snažíme o prvý sexuálny styk, no nejako to stále "nejde." Vždy keď sa pokúša dostať "do vnútra" bolí ma to. Lekár mi prvýkrát predpísal niečo myslím že na suchosť, no nepomohlo. Netuším čím to je. Chcem sa preto opýtať na nejakut radu, prípadne, či je možné zakúpiť nejaký voľnopredajný krém či gél na znecitlivenie, pretože už aj o takom som čítala. Prípadne viete nám prosím poradiť niečo iné? Ďakujem pekne!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od toho, v čom je problém. Vyskúšať môžete lubrikačný gél voľne dostupný v drogériách, či v supermarketoch. Dostupný je aj Mesocain krém, lokálne anestetikum, ktorý je však na lekársky predpis. Ak máte problémy s pohlavným stykom už dlhšiu dobu a opakovane, vhodné je navštíviť obvodného gynekológa, ktorý vie zhodnotiť, či nie je náhodou panenská blana anomálna, tuhá, hrubá a problém bude nutné riešiť zákrokom.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobry večer chcela by som sa opýtať, idem brat prvýkrát hormonálnu antikoncepciu ale príde mi až zajtra a menštruáciu som dostala už dnes...môžem ju zobrat aj 2.den menštruáciu či musím počkať do budúceho mesiaca ?Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užijete prvú tabletku hormonálnej antikoncepcie na druhý deň cyklu, nasledujúcich 7. dní je potrebné sa aj doplnkovo chrániť kondómom.

 • Bolestivý sex po pôrode a zápal

  , Autor: MajaN84

  Dobrý deň. Rodila som v januári 2020.Od júla 2020 mam silný vaginálny výtok - po tlmenom kychnuti mi nieco dole prasklo a odvtedy je ten výtok. Brala som polygymax a macmiror, nezabralo to. Lekárka mi predpísala entizol 500, keďže aj na ďalšej kontrole mi našli baktériu Prevotela. Sex je tiež od začiatku nemožný, je bolestivý, pôrod bol náročný a je tam veľa stehov. Aj po 9 mesiacoch je to problém. V tehotenstve som mala streptokoka a nebol liečený, len pribporode mi podali antibiotika.
  Mam teda niekoľko otázok:
  - kvoli dojčeniu entizol neberiem, ako sa viem zbaviť tej baktérie? Môže ju mat aj manžel? Aká je potrebna liečba? Ako sa zbavím zápalu?
  - je normálne, že sex nie je možný od porodu? Skúšali sme to prvýkrát po 3 mesiacoch od porodu a bolo to veľmi bolestivé.. Odkedy mam ten zápal, vôbec to kvôli bolesti nie je možné ... Bude to niekedy možné? Ako to mame riešiť?
  - lekárka tvrdí, že je to môže byť aj kvôli cystam v bartholiniho žľaze aj ľavá aj prava je problém , no tie mám už 18 rokov a nikdy mi nerobili veľké problémy, len raz bol operovany akútny absces.... Po pôrode a šití je fakt ze abscesy sú oveľa častejšie ale keďže dojčím, neriešim to inak len sedavymi kúpeľmi a obkladmi...
  Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa všetkého máte bakteriálnu vaginózu, výtok je typickým prejavom. K spomínanému “prasknutiu” sa vyjadriť neviem. Streptococcus sa v tehotenstve nelieči, podávajú sa antibiotiká pred pôrodom a po šestonedelí sa realizuje výter a pri pozitivite sa následne nasadí liečba. Entizol je na liečbu najvhodnejší, dočasne viete mlieko odstriekavať a kŕmiť umelou formulou počas liečby, následne sa ku kojeniu môžete vrátiť. Odporúčam po liečbe aplikovať vaginálne probiotiká, vhodné sú aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Po 9 mesiacoch sa už stehy v mieste šitia pôrodného poranenia nenachádzajú. K prípadným cystám Bartolínskej žľazy sa tak isto neviem takto vyjadriť, ak bude treba, je vhodné ich operačne odstrániť, kúpeľmi ich neodstránite. Cicatridina čapíky po liečbe vaginalnej bakteriózy môžete skúsiť tak isto.

 • Bolesť v podbrušku vyžarujúca do nohy

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, pociťujem bolesť v ľavom podbrušku, úplne dole skoro až pri rozkroku. Jedná sa o pulzujúcu, nie intenzívnu bolesť, ktorá vyžaruje do ľavej nohy, niekedy až dole do lýtka, inokedy do sedacieho svalu či do chrbta. Chvíľami ju necítim alebo sú aj dni, kedy ju necítim vôbec. Myslíte, že sa jedná o gynekologický problém? Viem, že sa mi teraz prvýkrát objavil polyp na maternici, aj keď gynekológ si nebol istý, videl predovšetkým vysokú sliznicu. Občas trpím aj hnačkovitou stolicou, poväčšine len jednorazovo, 2-3x do týždňa. Neviem čomu mám tu bolesť pripísať. Nie je extra výrazná, nepotrebujem na to ani lieky na bolesť, ale viem o nej. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero a nemusí sa jednať vôbec o gynekologickú príčinu. Polyp dutiny maternice s tým nesúvisí. Odporúčam si stav odsledovať, vhodné je realizovať chirurgické, gynekologické, ale aj neurologické vyšetrenie. Takto sa Vám bližšie ale vyjadriť objektívne neviem.

 • Bolesť

  , Autor:

  Dobrý deň,
  mám 17 rokov, priateľ 21. Máme aktívny sexuálny život. S ním som prišla o panenstvo, avšak prvýkrát ma to vôbec nebolelo a išlo mi len trochu krvi. Avšak potom ma to vždy bolelo na začiatku (maximálne pol minúty - minútu), potom to už bolo vždy v poriadku. Nemám pocit, že by som mala problém s vlhkosťou. A poslednýkrát sa tam vyskytla aj krv. Bolo to rovnaké, že ma to bolelo len na začiatku, avšak potom na konci sme na kondóme našli krv. Z čoho by to mohlo byť? Ako by sa to dalo vyriešiť?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností, z čoho krvácate, či špiníte môže byť viacero. Takto Vám odpovedať bližšie neviem. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám po vyšetrení bude vedieť odpovedať.

 • Bolestivé vriedky

  , Autor:

  Dobrý deň, pred 2 dňami som si všimla že sa mi na pyskoch spravili také malé vriedky. Vyzerajú ako vyrážky len sú veľmi bolestivé a také lesklé. Najprv bol len jeden ale každým dňom jeden pribudne. Pár dní predtým som bola chorá, ležala som v posteli s horúčkou, môže to byť nejaký následok toho? Alebo hneď ako som sa vyzdravela sme s priateľom mali pohlavný styk a prvýkrát sme použili ochutený lubrikant ktorý ho podráždil a môže to byť nejaká alergická reakcia? Zvnútra nepociťujem žiadne pálenie alebo diskomfort jedná sa čisto iba o ten vonkajšok, občas ma zasvrbí aj vchod do pošvy. Začala som si to natierať mastičkou Canesten, tá mi uľaví od bolesti ale ešte som si nejakú zmenu nevšimla. Čo by to celé mohlo byť? Už som zúfalá, mám veľmi slabú imunitu a gynekologické problémy mám veľmi často.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možností môže byť viacero, takto bez videnia nálezu sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať teoreticky o vaginálnu infekciu, alergickú reakciu, ... Odporúčam si stav odsledovať a pri pretrvávaní ťažkostí navštíviť Vášho obvodného gynekológa.