Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,306 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Duphaston

  , Autor: Iveta

  Pan doktor veľmi pekne Vam ďakujem za odpoveď ohľadom Duphastonu.A memože to špinenie suvisieť s tym uživanim liekov? Teraz beriem 3 mesiac a zda sa mi, že je to o polovicujmiernejšie, ako v prvych 2 cykloch. Stale sa to objavi iba pri uživani tabliet na 5-7 deň.V nežiaducich učinkoch sa piše jemne krvacanie, alebo špinenie počas prvych mesiacoch liečby, ale nepiše dokedy.Lekar mi hovoril, že by bola pre mňa vhodna Provera, ale ta sa už nevyraba. A čo tak Urogestan, alebo Lutenyl? Je to to iste zloženie? Viem, že ini lekari sa skor pirklaňaju k Norethisteronu, ako k duphastonu, moje kamaratky takto uživali tiež pri častych krvacaniach. Ale veď ten Duphaston by mal dvihnuť progesteron, alebo je to pre mňa aj tak nizka davka? Čo viem, tak v perimenopauze je normalne, keď najprv klesa progesteron a tak estrogen.Nema na to vplyv aj to, že ho začinam uživať skoro , na 11 deň cyklu? Večšinou sa uživa až neskor. Už neviem, hľadan rozne riešenia, aby som sa vyhla operácii.Lekar mi povedal, že maternica nevyzera zle, len je to horm. porucha.Cez brucho operácia preto, lebo je vysoko maternica, neviem, či sa u nas robi laparoskopický.ďakujem Vam pekne za Vaše rady, veľmi si to vážim.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, špinenie môže súvisieť s užívaním liekov. Všetky spomínané preparáty sú gestagény - Norethisteron je derivát estrénu - noretisterón, Duphaston je obdoba progesterónu - dydrogesterón, Utrogestan ako aj Lutinus sú obdobné lieky s úplne rovnakým zložením - progesterón. Ak sa počas užívania preparátu jedná iba o slabé špinenie, ktoré Vás neanemizuje a ktoré Vám nejakým zásadným spôsobom nekomplikuje a nezhoršuje kvalitu života a operácii sa chcete vyhnúť, môžete ešte počkať a uvidíte, či nedôjde k spontánnemu postupnému vymiznutiu špinenia. Môžete sa poradiť s Vašim obvodným gynekológom o zmene preparátu, či nebude viac účinný, ale špinenie sa môže vyskytovať počas užívania každého z nich. K pojmu "maternica je vysoko" sa neviem objektívne vyjadriť, hlavne ak vravíte, že maternica podľa lekára nevyzerá zle. Ak je maternica myomatózne zmenená a zväčšená (a preto je myslené, že je vysoko), môžu Vám ťažkosti spôsobovať myómy a vtedy lieky úplne nepomôžu a je na zvážení, či ju nevybrať. Samozrejme záleží od nálezu (nie vždy sa dá maternica vybrať laparoskopicky),ale aj od pracoviska. Nie všade sa vykonávajú hysterektómie aj laparoskopicky. Keďže však nepoznám všetky informácie, okolnosti ako ani výsledky vyšetrení, všetky moje úvahy sú čisto teoretické, a neviem a ani nemôžem sa objektívne vyjadriť bližšie. Odporúčam najlepšie sa poradiť s obvodným gynekológom, aj o možnej zmene preparátu, aj o ďalšom postupe. Ak sa Vášmu gynekológovi niečo nezdá, alebo to potrebuje skonzultovať, stále Vás môže odoslať na vyššie pracovisko do nemocnice.

Podobné otázky

 • Hematom

  , Autor:

  Dobrý den
  Som v 17 týždni tehotenstva, pri bežnej gyn.kontrole mi našli hematom vo veľkosti 8x2. Nemám žiadne bolesti ani nekrvacam, ani nespinim. Nechali ma ležať v nemocnici na liekoch (ascorutin, duphaston) po týždni na kontrolnom ultrazvuku mi vyšiel hematom zase väčší 9x2,5.som stále bez akýchkoľvek ťažkosti. Chcem sa opýtať čo sa s tým dá este robiť alebo aké bývajú postupy.Bábo je stále v poriadku.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hematóm veľkosti skoro 10 cm je pomerne rozsiahli. Máte nasadenú štandardnú liečbu. Ešte by sa dal nasadiť Dicynone. Aj keď sa Vám zdá, že sa s Vami nič nerobí, tým, že dochádza k zväčšovaniu hematómu, si Vás nechávajú v nemocnici na pozorovanie a v prípade, že by ste začali silno krvácať, sa dá rýchlo zasiahnuť a tehotenstvo ukončiť. Najvhodnejšie je sa v prípade nejasností pýtať priamo lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná, kde majú k dispozícii všetky výsledky vyšetrení a poznajú všetky okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

 • Očkovanie pri užívaní duphastonu

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  mám 36 rokov, zvýšené dimery 0.7 od pôrodu a užívam duphaston 15. - 21. deň cyklu kvôli silnejšiemu menštruačnému krvácaniu. Môžem sa nechať v tomto prípade zaočkovať? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Duphaston nemá vplyv na očkovanie, rovnako tak očkovanie nemá vplyv na Duphaston.

 • Bolesť v podbrušku pri užívaní duphastonu

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor, štvrtý deň užívam duphaston a tretí deň sa objavila bolesť v podbrušku, je to normálne? Je to bolesť podobná ako pri menštruácii. Keď neužívam duphaston, tak je ovulácia takmer bezbolestná. Duphaston užívam už druhý mesiac 15.-21. deň cyklu kvôli silnejšiemu menštruačnému krvácaniu a bolesť som pociťovala aj prvý mesiac, ale zmiernil menštruačné krvácanie. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, u niektorých žien Duphaston pomôže upraviť cyklus a žena nemá žiadne ťažkosti, u niektorých nedôjde k úprave cyklu alebo zmierneniu krvácania a u niektorých sú podobné prejavy ako u Vás, aj napriek tomu, že účinok sa dostaví. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí sa dá uvažovať o zmene preparátu na Utrogestan. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • PCO

  , Autor: lola555511

  Dobrý deň, bola som na kontrole u svojho gynekologa a videla som kartu kde bolo pisane: S: neprav. menzes, TVS: uterus v AVF. prim. veľkosti, E 2mm, homogenne, E/M ostra, myometrium bez lozisk. zmien, CK symetricky, stroma homogenna, ovaria bilat. mierne zváčšené s početnými drobnými folikulmi 5-8mm, cd bez voln. tk., Z: PCO bilat., Rp: Duphaston..... a teraz ked som bola u lekara kvoli tomu ze po 3 mes duphastonu sa mi zase vratila nepraviselna menstruacia s vynechanim, tak mi povedal ze pco sa mu potvrdilo ale nema s tym co spravil, odporucul mi dost redukovat vahu a tym by sa to mohlo upravit plus chcel pokracovat v duphastone ale byvalo mi z neho zle tak som vravela nech nieco ine najde ale dako sa mu ine lieky nepozdavali a teda nakoniec sme sa dohodli na hormonalnej antikoncepcii KarHleight. Povedal ze by to teda mohlo byt s nou lepsie aspon pravidelna menstruacia a sanca je ze sa to za par rokov upravi a nebude sa uz nic riesit plus povedal ze aj tak teraz deti neplanujem a ak by som sa rodhodla a cysty by stale pretrvavali tak by sa potom zmenila liecba na inu. Bolo mi povedane ze o 3 mesiace kvoli hatk mam prist na krv a uvidime ako na nu zareagujem. Trochu sa obavam kedze aj v duphastone bola laktoza a aj v tejto hatk je laktoza, ci to nemoze robit problemy kvoli mojej intolerancii, alebo duphaston mi proste nesadol ako liek. Čo si myslite o tomto postupe? Postupovali by ste podobne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, uvedený postup je pomerne štandardný. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Ak by sa začali prejavovať príznaky laktózovej intolerancie, bude potrebné informovať lekár a a preparát zmeniť.

 • Nadmerný sekret

  , Autor:

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mám dve deti 4 a 7 ročné a od druhého porodu mám v podstate skoro neustále výtok alebo sekret, neviem ako to správne nazvať. Mala som aj dlhú a nepravidelnu menštruáciu, takže už pár mesiacov beriem duphaston. Neustále mám výtok no a pri pohlavnom styku je to veľmi nepríjemné, to zo mňa pomaly až tečie sekret, prosím viete mi poradiť? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pošva aj za normálnych okolností produkuje sekrét, ale chápem, že pri nadmernej produkcii to môže byť až nepríjemné. Skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a užívajte vaginálne probiotiká na úpravu pošvovej mikroflóry. Mohlo by dôjsť aj k úprave produkcie vaginálneho sekrétu. Odsledujte si to.