Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,760 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ockovanie proti hpv

  , Autor: Barborela

  Este take doplnenie otazky, toto ockovanie mi lekar sam odporuci alebo si ho mam "pýtať". Pripadne ako často sa na taketo ockovanie chodi? A este, nebola som na vysetreni u lekara, mam 28,som panna. Mam to lekarovi povedat, ci si to vsimne aj sam. Lebo v strese na to aj tak zabudnem. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, gynekológ si všimne, že ste ešte nemali pohlavný styk, ale môžete mu to hneď pripomenúť, nemusíte sa obávať. Hneď môžete aj spomenúť, žeby ste sa chceli nechať očkovať proti HPV, že to je hlavným cieľom Vašej návštevy. Tým, že ste ešte nemali pohlavný styk, Vás vaginálne nevyšetrí. Očkovanie prebieha v niekoľkých sedeniach. Všetko Vám bude vysvetlené.

Podobné otázky

 • Hpv 16

  , Autor: Kristyn

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat.. tento rok mi vysla cytologia zle a zistili mi hpv 16 a v podstate neviem ani ake cislo cin a ako zle to je.. doktor mi nic nepovedal,dali mi odporucanku na konizaciu(povedal len ze mate zle cytologiu a to mi osupu ako jablcko...) objednala som sa na konizaciu a bola na dnovom zakroku.. v podstate uzivam HAK a nikomu ani to nevadi.. mam ai prist pre odporicanku na onko-gynekologiu... ako zistim ci uz rakovinu mam alebo baco vlastne ma tam doktor posiela? velmi by som chcela babo a vsetci mi hovoria,ze uz len po zakroku budem na rizikovom,babo bude nakazene a podobnr ze nedonosim a nemozem mat deti..
  chcem sa preto spytat da sa hpv 16 vyliecit?
  znamena to rakovinu?
  a co sa robi na onko-gynekologii
  mozem mat babo?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HPV 16 patrí medzi najrizikovejšie HPV vírusy, ktoré môžu vytvoriť zmeny na krčku maternice až po vznik karcinómu krčka maternice. Odporúčam určite očkovanie proti HPV. Takto bez poznania bližších informácií, či výsledkov vyšetrení, sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich gynekológov.

 • hpv - kondylomy

  , Autor: Peta52

  Dobrý deň, asi pred rokom mi gynekológ objavil bradavicu, ktorá vraj bola spôsobená vírusom HPV. Odstránili sme ju avšak objavila sa opäť, no tú sa mi podarilo odstrániť domácou liečbou. Chcela by som sa spýtať ako je možné dostať tieto bradavice? Mám stáleho partnera už 5r, nemyslím si, že by ma podviedol. On predo mnou nemal nikoho a ja som bola s bývalým partnerom 1r ale vždy sme používali kondómy.. Prosím vás je nejaká šanca, že som tieto bradavice mohla dostať napr. z kúpaliska, vírivky a pod? S ešte som sa chcela spýtať či by bolo vhodné spraviť si testy na hpv vírus, pretože môj gynekológ to nijak nenavrhol.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané bradavice môžu byť spôsobené jedným z typov HPV vírusu, ktorých sú stovky. Kondóm HPV infekcii účinne nezabráni. Najčastejšie sa HPV prenáša pohlavným stykom, prenos z kúpaliska, či vírivky je veľmi málo pravdepodobný. Vhodné je očkovanie proti HPV. Vyšetrenie na HPV typizáciu sa Vám môže realizovať.

 • Očkovanie krčku maternice

  , Autor: Linda3908

  Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ohľadom očkovania proti krčku maternice. Sex som už mala a dopočula som sa, že to je možné len ak je žena panna. Takže nie je možné, keby som sa dala teraz zaočkovať aby to vyšlo? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, očkovanie proti HPV je možné kedykoľvek a prakticky v ktoromkoľvek veku. Je pravda, že očkovanie je najvhodnejšie v období, keď ešte dievča/žena nežije pohlavným životom, ale očkovať sa môžete dať aj teraz. Určite očkovanie odporúčam.

 • Deflagyn - užívanie

  , Autor: Nectarine

  Dobrý deň, v októbri 2020 mi v rámci preventívnej prehliadky boli odobraté stery z krčka maternice, ktoré neboli v poriadku (low grade - skvamózna intraepitelová lézia), preto som začala používať deflagyn. Po 3 baleniach mi lekár spravil kolposkopické vyšetrenie, ktoré bolo v poriadku avšak kontrolné stery boli opäť s rovnakým výsledkom (low grade). Následne mi spravil biopsiu. Po výsledkoch z biopsie, mi lekár odporučil znovu používať 1 - 3 balenia deflagyu a kontrolu o 4 mesiace, nakoľko výsledky sú "na sledovanie". Chcem sa spýtať či je v poriadku užívať deflagyn dlhodobejšie, naviac ak výsledky po jeho užívaní boli rovnaké, prípadne či existujú aj iné efektívnejšie spôsoby liečby, nakoľko túto situáciu nechcem podceniť, ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, môžete spomínaný preparát užívať aj dlhodobejšie. Ak sú prítomné len minimálne zmeny, teda LSIL, je potrebné pravidelné sledovanie, najčastejšie po 6 mesiacoch. Vhodné je aj očkovanie proti HPV. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Hpv

  , Autor: Eris

  Dobrý deň, chcem sa opytat, či je problem, ak pretrváva v tele hpv. Pred pol rokom cytoster ukázal 1.predrakovinove zmeny + prítomnosť dlhého radu hpv (aj všetky vysokorizikove typy). Uzivala som 3 mesiace Imunogyn a Papilocare. Partner užíval 3 mesiace Indonal . Stačí to? Kontrola ukázala , že krčok je teraz po pol roku v poriadku - bez zmien, ale hpv je stále prítomne v plnom rozsahu. Kontrolu mam o pol roka - gynekologicka uz neodporúčala žiadnu liečbu, len sledovanie , hoci v návode Papilocare aj Imunogynu je uvedené, ze sa majú vráť aspoň pol roka. Akú liečbu odporúčate? Je nutne používanie kondomu? Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, jedna vec je prítomná HPV infekcia a druhá vec sú prítomné prípadné bunkové zmeny. HPV infekcia rovnako ako napríklad chrípka, ktorá je tiež vírus, môže spontánne odoznieť, bez ďalšieho vplyvu na krčok maternice. Ak je prítomná iba HPV infekcia bez bunkových zmien, liečba môže byť iba podporná. Dôležité je tiež očkovanie proti HPV. Užívať môžete v kúrach vaginálne probiotiká. Ak máte stáleho partnera, kondóm používať nemusíte.