• Hpv 16

    Dobrý deň, v karte mam zápis o prítomnosti HPV 16 vírusu, asi v roku 2020. V tom období som mala cystu s vysokými hodnotami onkomarkerov. Cysta nakoniec praskla. Je možné že sa to HPV 16 týkalo tej cysty? Ide len o to, že som o tom HPV vôbec nevedela iba o cyste. Vediem pohlavný život a som teda prenašacom tohto vírusu. Nemala by ma o tom lekárka informovať? Nemôžem teda viesť pohlavný život kym bude vírus prítomný? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň, nie, pozitivita na HPV nemá nič spoločné s cystou na vaječníku. Ak ste HPV 16 pozitívna, daný vírus má s najväčšou pravdepodobnosťou aj Váš partner. Muži však skoro nikdy nemajú žiadne ťažkosti sa prejavy, no u žien sa to najčastejšie prejavuje bunkovými zmenami krčka maternice. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, výsledky preventívny prehliadok, teda onkocytologických sterov krčka maternice, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám tatko neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odporúčam však očkovanie proti HPV. Konzultujte to s Vašim obvodným gynekológom, ktorého sa v prípade ťažkostí alebo nejasností nebojte pýtať a informovať sa.