Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,527 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Otázka

  , Autor: Kvietok

  Dobrý deň, mám 23 a chcela by som sa opýtať či je to normálne mať vnútri vagíny do biela zafarbený hlien bez zápachu a vnútri byť necitlivá, necítiť v nej pohyb prstov, vnútorné steny vôbec necítia žiaden dotyk ani pohyb. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pošva normálne produkuje číry až mierne skalený hlien, bez zápachu. Čo sa týka citlivosti pošvy a prípadného vaginálneho orgazmu, nie je u každej ženy prítomný. Dokonca niektorí sexuológovia tvrdia, že neexistuje, že vždy sa jedná o clitoridálny orgazmus, že je pri sexe clitoris dráždený a vzruchy sa prenášajú do pošvy. Popisovaný je tzv. G bod, zdurenie žliazok okolo močovej rúry niekde pár centimetrov za pošvovým vchodom, ktorý dá sa dráždiť prstami. Ak však v pošve ani pri bežnej intímnej hygiene necítite žiadne dotyky, odporúčam návštevu gynekológa za účelom vylúčenia hormonálnej alebo neurologickej príčiny.

Podobné otázky

 • Suchá vagína

  , Autor: Deny

  Dobrý deň, mám problém ktorý má trápi neviem co sa stalo alebo skôr co mi je.... Trápna otázka.... Pozorujem už druhý krát pri sexe že som úplne suchá a narúša celý priebeh sexu neboli ma nič ale je to nanič do teraz som nemala žiaden problém co sa sexu týka a hlavne toho aby som bola úplne suchá co to môže byť

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, príčin Vašich problémov môže byť viacero. Odsledujte si to, skúste používať lubrikačný gél. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Otázka

  , Autor: Katarína

  Prosím vás chcela by som sa opýtať mám trojmesačnú dcéru a bola som snou v poradni a obvodný lekár mi povedal že mám ísť za detskou gynekologickú že dcera má diagnózu napísanú fuzia pyskov chcela by som vedieť viac ako sa ten zákrok robí

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pri diagnostikovaní fúzie pyskov je dôležitý nález. Závisí, či sa jedná o vrodenú chybu alebo získanú, či sa jedná o priľnavosť, lepenie alebo adhézie až synechie. Príčin, prečo dôjde k fúzii je viacero, od zápalov, prílišnej hygieny, zápal močovej rúry, zápal pošvy, alergická reakcia, ... Niekedy stačí lokálna estrogénová liečba, inokedy je nutná chirurgická liečba. Určite vyhľadajte detského gynekológa, ktorý po vyšetrení stanoví ďalší postup a na základe konkrétneho nálezu u Vašej dcéry Vám bude vedieť presnejšie odpovedať.

 • Hrča

  , Autor: Silvia

  Zdravim vas. Mam 41 r a pred 2 rokmi som podstupila hysterektomiu.Mala som dyspaziu CIN 3.Jeden vajecnik mi zostal.Moja otazka znie..uz par mesiacov citim hrcu v posve,na dotyk je makka,pri nutkani na stolicu tvrda.Pri vtiahnuti panvoveho dna ju nevidiet,ale po uvolneni je vidiet, hrcu.Je mozne ze sa jedna o prolaps konecnika? som obeznejsia,je mozne,ze svaly panvoveho dna ochabli? da sa to ovplivnit cvikmi? dakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, áno, je možný pokles panvového dna ako aj pokles stien pošvy, či už močového mechúra alebo rekta. Na posilnenie svalov panvového dna sú určené Kegelove cviky, ale jednoznačne odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe nálezu a vyšetrení Vám bude vedieť presnejšie objasniť nález, ako aj určí ďalší postup, prípadne navrhne ďalšie riešenia.

 • Bakteriálna vaginóza v tehotenstve

  , Autor: LuciaSmiskova

  Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď a vopred sa ospravedlňujem za siahodlhý príspevok .Som podruhý krát tehotná v 19 tt ( hoc neplánovane, no veľmi sa tešíme a je v mojom najväčšom záujme aby tehotenstvo prebehlo bez komplikácií). Už v prvom tehotenstve sa mi začali objavovať vo výteroch z pošvy črevné baktérie e coli, enterococ, teraz aktuálne tam mám proteus mirabilis). Z nepochopiteľných príčin ma často v nemocnici liečili na mykózy, ktoré som nikdy nemala v kultiváciach, keď sa výtok zhoršil, pridali sa antibiotické vklady a podobne - výsledok totálne narušená vaginálna flóra, samozrejme som brala aj probiotiká a aplikovala všetko čo lekári naordinovali - v tehotenstve má žena strach dvojnásobný. Po pôrode sa stav nezlepšil, mala som svetlé obdobia po kúre a lactofeel, vytagyn C, probiotikami a podobne, a manželom, ktorý je na urológii, skontrolovaný od predu od zadu - zdravý ako repa, sme mali styk len sporadicky, nakoľko mi tieto problémy bránia v normalnom živote. V tehotenstve spolu styk nepraktikujeme vôbec. Pálenie, začervenanie a biely výtok, poprípade vodový mávam takmer nepretržite. Strava upravená, intímna hygiena vyšperkovaná. Aktuálne mám veľmi dobrú pani doktorku a tá lieči vždy , keď je vážne problém, no napr tieto pocity mám už aj vtedy keď sa nevykultivuje nič. Vykultivuje sa lactobacilus species na tri krížiky a epitelové bunky na 3 krížiky - prosím Vás čo to znamená? Aktuálne na proteusa v pošve beriem amoksiklav perorálne, ale moc úľavu nepociťujem. Na internete som sa dočítala, že baktérie, čo spôsobujú BV sú hlavne tie anaeróbne a tie sa nekultivujú, na BV ako takú ma ešte nikto nikdy neliečil napr. dalacinom, či entizolom a pod. Prosím Vás je možné takúto liečbu skúsiť aj v tehotenstve? A samozrejme viem akú hrozbu pre mňa BV v tehotenstve predstavuje, ale posladná otazka znie, lebo strach mám obrovský, či keď sa napr. robí ster z krčka maternice - ( ten je bez známky zápalu) a ten výjde bez baktérie, tie sa vždy objavia len zo sterov stien pošvy a pani doktorka prelieči vykultivované črevné baktérie a ja si vždy nasadím probiotiká, môžem byť aspoň ako tak v kľude, že sa bábätku nič nestane a že mám nádej sa toho raz zbaviť? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpovede. Ostávam s pozdravom a prajem všetko dobré.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, Lactobacilus species a epitelové bunky sú úplne normálnou súčasťou fyziologickej vaginálne fluóry, majú tam byť. Podľa mňa Vám Proteus mirabilis a E. coli problémi nerobí, bude v tom iná príčina, zrejme necitlivá na antibiotiká (mykóza, Trichomonas vaginalis). Bolo by potrebné vyšetrenie na Trichomonas a prípadná liečba tejto infekcie (Dalacin C, prípadne Entizol vainálne tablety, ak očakávaný prínos nevyváži akékoľvek možné riziko pre plod). Ak bude toto vyšerenie negatívne, potom lokálne dlhodobo Betadine vaginálne čapíky (aspoň 14 dní) a potom dlhodobo vaginálne probiotiká (Gynoflor, LactoFeel), skúste si aplikovať aj vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom ako sprievodnú liečbu k lokálnym liekom. Čo sa týka výterov, je rozdiel, či sa robí ster na cytologické vyšetrenie alebo na kultivačné. Z cytologického vyšetrenia Vám baktérie nevyjdú nikdy, to je zamerané na niečo iné. Baktérie vyjdú z kultivačného vyšetrenia. E.coli sa nenachádza len v čreve, ale aj v pošve, no za normálnych okolností nerobí ťažkosti. Tie môžu nastať po porušení vaginálnej mikrobiálnej flóry a premnožení E.coli. Ak je infekcia podchytená a adekvátne liečená, tehotenstvo to neohrozí. Počas tehotenstva, hlavne však v I. trimestri, sme čo sa týka liečby, hlavne antibiotickej, dosť obmedzovaný a tak sa k definitívnej liečbe a vyliečení pristupuje až po pôrode, eventuálne po skončení laktácie.

 • Polycysticke ovaria

  , Autor: Patricia331

  Dobrý deň, mám problém ktorý má trápi skoro celý môj život a nemôžem nájsť nikoho kto by mi pomohol. Budem mať 21 rokov, asi od 10 rokov som si začala uvedomovať, že ma trápi nadmerné ochlpenie, nadváha a potom neskôr keď prišla menštruáciu tak bola nepravidelná až to prišlo do štádia keď neprichádzala vôbec. Bola som poslaná na testy štítnej žľazy, gynekológ na sone nič nezistil. Z krvi mi zistili tieto ovaria a zvýšený inzulín v sére. Nikto mi nevedel nič k tomu poriadne povedať, môj gynekológ mi dal antiku s názvom belara, no po vyše roku necítim žiadne zmeny. Iné nič neriešil. Chcem sa spýtať, či by ste mi vedeli nejak pomôcť, nejaké riešenie ako to zastaviť, síce už mám pravidelnú menštruáciu, to upravili tabletky na vyvolanie a asi aj antikoncepcia ale problém s ochlpenim je tu stále a neviem co znamená poradne zistená diagnóza a ani ako ju liečiť. Každý druhý deň sa musim holiť celá. Je to strašne zle na psychiku a už neviem na koho sa mám obrátiť. Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou máte formu hirzutizmu, teda nadmerného ochlpenia u žien, ktorý sa prejaví vtedy, keď žena disponuje až príliš veľkým množstvom mužských pohlavných hormónov. To má za následok, že ochlpenie jej rastie aj na miestach typických skôr pre mužov. Hormonálna antikoncepcia spravidelní a upraví Váš menštruačný cyklus, do istej miery aj rast chĺpkov. Holenie je len dočasným riešením a čím častejšie sa žena holí, tým rýchlejšie chĺpky rastú. Odstránenie ochlpenia je skôr otázka na dermatológa, v dnešnej dobe sú dostupné aj trvalejšie možnosti, napríklad laser. Nadmerný rast chĺpkov máva súvis s ochoreniami štítnej žľazy, preto by bolo vhodné aj endokrinologické vyšetrenie štítnej žľazy.