• RVF uteri

    , Autor: Katana26

    Dobrý deň. Chcem sa opýtať na môj problém.Niekedy som mávala občas zápal,cystu ale stále sa to nejak pomocou liekov ustálilo a bolo dobre.Minulého roku asi v Novembri 2017 to začalo.Moje problémy,ktoré trvajú dodnes.Začalo ma pobolievať v panve,v brušku,v krížoch,bolestivý pohlavný styk, žltý výtok a nepravidelná menštruácia.Dosť často som unavená.Odpoveď lekárky:zmente polohy pri sexe.A na výtok mi dala nejaké čipky.Kôli bolestiam už rok s priateľom nemáme pohlavný styk.Na kontrolu ma objednala až v Decembri čo mi robila hneď aj preventívnu prehliadku.Bol mi zistený zápal v krčku maternice.Predpísala mi Betadine čapíky a Duphaston na úpravu menš.cyklu.Február 2018 bola kontrola s výsledkom pretrvávajúci zápal.Predpísala mi dve balenia Duphaston znova.Antibiotiká žiadne. Zmenila som si lekárku v apríli tohto roku nakoľko mi už nevedela pomôcť a stále ma len odbíjala akoby som bola hypochonder.Nová lekárka mi urobila všetky potrebné vyšetrenia.Výsledky krvi v norme,v moči stopy hnisu,hormóny v norme,výtery z pošvy v norme a pretrvavajúci zápal v krčku maternice.Poslala ma na odborné vyšetrenie 3D ultrazvuk ktorý bol až v auguste. :
    USG vyšetrenie vag.sondou : Dg: N94.9
    Uterus v RVF,veľkosti 7,32 x 4,35 cm,uterus je sinistropovaný.
    3D USG: normály tvar plášťa aj dutiny maternice.
    Endometrium: homogénne,1,02 cm
    ĽO: veľkosti 4,17 x 2,15 cm,DF 1,72 cm, sa nachádza za uterom,nefixované voči uteru, avšak s minimálnou pohyblivosťou voči nástennému peritoneu.
    PO: veľkosti 2,68 x 1,61 cm ,s primeranou folik.aktivitou,mobilné,nefixované,je v typickej lokalizácií.
    V CD je voľná tekutina,avšak pozápalové pseudocyty nepozorujem.
    Záver: RVF uteri s výraznou dislokáciou smerom doľava a čiastočnou fixáciou ľavého ovária.
    Odporúčil mi diagnostickú laparoskopiu.Povedal mi že môže to byť následkom neliečeného zápalu, ktorý trvá dodnes a že sa mi ani nečuduje že mám bolesti. Bola som na ňu objednaná v septembri.Ochorela som takže ma museli preobjednať a termín mám až v polovičke Novembra. Je toho viac čo by som vám napísala ale bolo by to ešte dlhšie ako to je teraz.Neviem čo si mám o tom myslieť a aj o tzv. ,, liečbe'' čo mi dávali doposiaľ, mám sa niečoho obávať ? Bolesti v podbrušku mávam dodnes, taktiež žltý výtok dennodenne, a o bolestivej menštruácii ani nehovorím. Deti ešte nemám ale plánujem do budúcna.Ďakujem

    Dobrý deň, nie je v mojej kompetencii sa vyjadrovať o postupe Vašej liečby, nepoznám okolnosti ani výsledky vyšetrení. Každopádne by som odporúčanú laproskopiu absolvoval. Je možné, že máte endometriózu a pozápalové zrasty, spomínané príznaky by to aj vysvetľovali, ale posúdiť to len na základe Vami spomínaných ťažkostí sa len tak nedá. Ak sa vytvorili zrasty v dutine brušnej, operačne sa dajú odstrániť. Ak sa jedná o endometriózu, najlepším liekom je tehotenstvo. Nechcem však predbiehať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.