Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,346 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Nepravidelná menštruácia

  , Autor: Janicka

  Dobrý deň,
  začiatkom augusta mi robili kyretáž kvôli Missed abortion. Podľa odporúčania doktora sme sa nepokúšali o bábätko 3 mesiace. Teraz sme sa začali opäť snažiť, ale je to veľmi komplikované pretože po zákroku mám nepravidelný menzes tento mesiac už druhý krát a veľmi silný aký som nikdy predtým nemala. Hormonálnu antikoncepciu nechcem nakoľko chceme mať bábo a už mám viac ako 30 rokov takže nechceme už čakať. Viete mi poradiť alebo mám len čakať kým sa to neupraví samé? Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň , o teh. sa môžte pokúšať nezávisle na cykle,
  avšak keby nepravidlenosti pretrvávali, sú liečky, kt. by ste mohla užívať na úpravu cyklu a taktiež by ste pri nich mohla otehotnieť,
  uvidiíte,vyčkajte ešte aspoň jeden cyklus, prípadne následne vyhľadajte lekára
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Problem

  , Autor:

  Dobrý deň. Pán doktor,prosím vás poraďte mi.Som v Anglicku a mám dlhodobé problémy. Nepravidelná menštruácia, špinenie. Už to trvá skoro dva roky. Navštevujem jednu poľskú súkromnú polikliniku ,keďže som odkázaná na ňu, lebo neviem po Anglicky. Včera som bola na odber krvi.Moje výsledky:HE4-67,CA125-93,premenopausalROMA15,5,postmenopausalROMA 40,3. Neviem,či som to napísala správne, ale obávam sa toho najhoršieho. Prosím čo mám robiť...Ďakujem. Zuzana.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe uvedených hodnôt sa nedá bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky a nálezy, ako aj okolnosti, či všetky potrebné informácie, vek, ... Môže sa u Vás jednať aj o endometriózu, CA 125 máte zvýšené, HE 4 máte v norme a ROMA index vzhľadom k zvýšenej hodnote CA 125 je tiež hranične zvýšený. Takto Vám viac povedať neviem.

 • Nepravidelna menstruacia po skonceni dojcenia

  , Autor: zizzi

  Dobry den, pan doktor, chcela by som sa opytat: rodila som v decembri 2019, dojcila som do konca augusta 2020. Po 3 mesiacoch od porodu som uz dostala menstruaciu, ktora bola relativne pravidelna (+/- par dni). No, odkedy nedojcim som menstruaciu este nedostala. Menstruacia mi meska, ale podla domacich testov tehotna nie som. Moze toto omeskanie sposobit tato zmena, ze uz nedojcim? Dakujem za odpoved. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, obdobie kojenia, ako aj obdobie po ňom je pre organizmus hormonálnou zmenou. Menštruácia môže byť ešte nepravidelná, alebo sa nemusí dostaviť, teoreticky aj niekoľko mesiacov. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí, alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý môže menštruáciu prípadne aj vyvolať.

 • RVF uteri

  , Autor: Nika27

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať na môj problém.Niekedy som mávala občas zápal,cystu ale stále sa to nejak pomocou liekov ustálilo a bolo dobre.Minulého roku asi v Novembri 2017 to začalo.Moje problémy,ktoré trvajú dodnes.Začalo ma pobolievať v panve,v brušku,v krížoch,bolestivý pohlavný styk, žltý výtok a nepravidelná menštruácia.Dosť často som unavená.Odpoveď lekárky:zmente polohy pri sexe.A na výtok mi dala nejaké čipky.Kôli bolestiam už rok s priateľom nemáme pohlavný styk.Na kontrolu ma objednala až v Decembri čo mi robila hneď aj preventívnu prehliadku.Bol mi zistený zápal v krčku maternice.Predpísala mi Betadine čapíky a Duphaston na úpravu menš.cyklu.Február 2018 bola kontrola s výsledkom pretrvávajúci zápal.Predpísala mi dve balenia Duphaston znova.Antibiotiká žiadne. Zmenila som si lekárku v apríli tohto roku nakoľko mi už nevedela pomôcť a stále ma len odbíjala akoby som bola hypochonder.Nová lekárka mi urobila všetky potrebné vyšetrenia.Výsledky krvi v norme,v moči stopy hnisu,hormóny v norme,výtery z pošvy v norme a pretrvavajúci zápal v krčku maternice.Poslala ma na odborné vyšetrenie 3D ultrazvuk ktorý bol až v auguste. :
  USG vyšetrenie vag.sondou : Dg: N94.9
  Uterus v RVF,veľkosti 7,32 x 4,35 cm,uterus je sinistropovaný.
  3D USG: normály tvar plášťa aj dutiny maternice.
  Endometrium: homogénne,1,02 cm
  ĽO: veľkosti 4,17 x 2,15 cm,DF 1,72 cm, sa nachádza za uterom,nefixované voči uteru, avšak s minimálnou pohyblivosťou voči nástennému peritoneu.
  PO: veľkosti 2,68 x 1,61 cm ,s primeranou folik.aktivitou,mobilné,nefixované,je v typickej lokalizácií.
  V CD je voľná tekutina,avšak pozápalové pseudocyty nepozorujem.
  Záver: RVF uteri s výraznou dislokáciou smerom doľava a čiastočnou fixáciou ľavého ovária.
  Odporúčil mi diagnostickú laparoskopiu.Povedal mi že môže to byť následkom neliečeného zápalu, ktorý trvá dodnes a že sa mi ani nečuduje že mám bolesti. Bola som na ňu objednaná v septembri.Ochorela som takže ma museli preobjednať a termín mám až v polovičke Novembra. Je toho viac čo by som vám napísala ale bolo by to ešte dlhšie ako to je teraz.Neviem čo si mám o tom myslieť a aj o tzv. ,, liečbe'' čo mi dávali doposiaľ, mám sa niečoho obávať ? Bolesti v podbrušku mávam dodnes, taktiež žltý výtok dennodenne, a o bolestivej menštruácii ani nehovorím. Deti ešte nemám ale plánujem do budúcna.Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je v mojej kompetencii sa vyjadrovať o postupe Vašej liečby, nepoznám okolnosti ani výsledky vyšetrení. Každopádne by som odporúčanú laproskopiu absolvoval. Je možné, že máte endometriózu a pozápalové zrasty, spomínané príznaky by to aj vysvetľovali, ale posúdiť to len na základe Vami spomínaných ťažkostí sa len tak nedá. Ak sa vytvorili zrasty v dutine brušnej, operačne sa dajú odstrániť. Ak sa jedná o endometriózu, najlepším liekom je tehotenstvo. Nechcem však predbiehať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Nepravidelná menštruácia

  , Autor: Radka13

  Dobrý deň. Prosím vás poraďte.Mam 15 a moju prvu menštruáciu som mala v januári 10.1.-18.1.2014 potom až v máji (11 dní) potom jeden deň 12.7. A naposledy jeden deň 4.10. 2014. Nikdy som nemala bolesti. Čítala som, že na nepravidelnu menštruáciu pomaha alchemilkovy čaj ale ešte som neskusila. Je to normalne, že ešte stale neni pravidelna? Vopred dakujem za rady. :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  spočiatku v priebehu prvých 1-2 roky môže byť menštrácia nepravidlená, zatiaľ sa tým ešte neznepokojujte, treba vyčkať určitú dobu, kým s i vaječníky i váš organizmus hormonálne vyrovná a adaptuje, ak by situácia pokračovala vyhľadajte lekára, pre komplexné vyšetrenie
  čaj vykúšať môžte , nič tým nepokazíte
  s pozdravom

 • dlhoročná nepravidelná menštruácia

  , Autor: Ivet

  Prajem dobrý deň.
  Chcela by som sa spýtať, aký je Váš názor. Menštruovať som začala od 12 rokov. Celé obdobie som mala problémy s nepravidelnou menštruáciou a moja gynekologyčka mi predpisovala stále tbl Duphaston a po období, kedy som silno menštruovala aj 3 mesiace som chodila pravidelne na injekcie. Teraz mám 25 rokov. Pred rokom som vysadila antikoncepciu, ktorú som užívala skoro 2 roky a tak som aspon na chvilu potlačila moje problémy. Po vysadení problémy stále pokračovali. Zmenila som už tretieho gynekológa, pretože mi nikto nevie poradiť. Antikoncepciu ani žiadny Duphaston užívať nechcem. Momentálne mam slabú menštruáciu už od januára 2013 nepretržite. Absolvovala som pred týždňom krvné testy, ktoré ukázali, že aj napriek neustálej menštruácií mám velké množstvo červených krviniek a vysoký testosterón. Chcem sa Vás spýtať na názor a akákoľvek rada bude dobrá. Ďakujem krásne Ivet

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  na začiatok by som doporučila hematologické vyšetrenie, dôkladný ultrazvuk a vyšetrenie hormonálnych hladín. Je bohužiaľ možné, že to bez liekov nepôjde.
  Medzi časom skúste začať s užívaním Inofolicu 2x denne po 1 vrecúšku, ide o výživový doplnok, s ktorým by sa mohli vaše problémy vyriešiť.