Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,823 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Problem

  , Autor: Sjuzn

  Dobrý deň. Pán doktor,prosím vás poraďte mi.Som v Anglicku a mám dlhodobé problémy. Nepravidelná menštruácia, špinenie. Už to trvá skoro dva roky. Navštevujem jednu poľskú súkromnú polikliniku ,keďže som odkázaná na ňu, lebo neviem po Anglicky. Včera som bola na odber krvi.Moje výsledky:HE4-67,CA125-93,premenopausalROMA15,5,postmenopausalROMA 40,3. Neviem,či som to napísala správne, ale obávam sa toho najhoršieho. Prosím čo mám robiť...Ďakujem. Zuzana.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iba na základe uvedených hodnôt sa nedá bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne bližšie výsledky a nálezy, ako aj okolnosti, či všetky potrebné informácie, vek, ... Môže sa u Vás jednať aj o endometriózu, CA 125 máte zvýšené, HE 4 máte v norme a ROMA index vzhľadom k zvýšenej hodnote CA 125 je tiež hranične zvýšený. Takto Vám viac povedať neviem.

Podobné otázky

 • Mam podla Vas pouzivat deflagyn?

  , Autor: Chkeller

  Dobry den, mne v marci vysiel z cytologie ascus bez hpv, ale v maji pri kontropnom stere uz negativny ascus a aj negativne hpv. Mam manzela 13 rokov.l, ale sem tam zapal mocovych ciest, svrbenie, a klasicke problemy. Pri steroch mam opakovane kvasinky a s. faecalis. Velakrat si davam probio cipky - idelyn a gynimun.

  Chcem sa od Vas opytat, ci odporucate pouzivat deflagyn, kedze mi v marci vysiel ascus, ale v maji uz nic. Kupene mam, ale stoji v skrini....

  Uzivam aj na imunitu vitaminy hpvirron a indonal. Robim si 3 mesacnu kuru.

  Dkaujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak už máte Deflagyn kúpený, môžete ho použiť. Poškodiť Vám určite nepoškodí. Aplikáciu spomínaných vaginálnych probiotík chválim. Kontrolu onkocytologického vyšetrenia realizujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Cytológia a spinenie

  , Autor: San77

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je normálne, že mám hnedý výtok, ktorý mi začal 4 dni po cytológii a trvá už 3 dni. Beriem HAK belara už skoro rok a mám 22. deň cyklu.
  Môže to spinenie byt spôsobené z vysetrenia, aj keď spinenie začalo neskor ? Alebo problem môže byt v niečom inom?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie po realizácii onkocytologického vyšetrenia sa najčastejšie vyskytuje v deň vyšetrenia a maximálne dva dni po vyšetrení. Spomínaný hnedý výtok môže byť spôsobený teoreticky aj tým, ak však užívate hormonálnu antikoncepciu, aj napriek pravidelnému a správnemu užívaniu sa špinenie môže vyskytovať, prakticky aj počas celého cyklu. Nehovorí o zníženom účinku. Súvis s realizáciou onkocytológie je tak podľa mňa len náhoda. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Cysta

  , Autor: Rikaa

  Dobrý deň, dnes mi pán doktor zistil na vaječníku cystu o veľkosti 3 cm. Bližšie sa k tomu nevyjadril len mi kázal prísť o 3 mesiace na kontrolu. Chcem sa spýtať mala by som brat neaké vitaminy alebo tabletky . Alebo to je uplne bežný problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cystický útvar priemeru 30mm je hraničný rozmer označenia cysty. Môže sa jednať o funkčnú záležitosť, napríklad neprasknutý dominantný folikul, prípadne žlté teliesko. Ak sa jedná o funkčnú záležitosť, teda útvar môže prasknúť, prípadne sa vstrebať vplyvom hormonálnych zmien v priebehu menstruačného cyklu, je postačujúce kontrolné USG vyšetrenie realizovať o dva, tri mesiace, najlepšie po skončení menštruácie. Žiadne vitamíny, či výživové doplnky Vám veľmi nepomôžu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Hnedý výtok

  , Autor: Pepuska169

  Dobrý deň ... Chcela by som sa Vás opýtať ohľadom hnedého špinenia a bolestí v podbrušku, s ktorým som bola nedávno na vyšetrení... Cca 23.5 som začala znovu špiniť na hnedo s ostrou bolesťou v podbrušku (podobná, ako pri menštruácii)...toto špinenie pretrváva do dnes. ( nie je silné, ale skôr ho vidím len po malej potrebe na papieri)
  A tá bolesť trvala len nejaké 3 dni...Nakoľko mám cca 42/44 dňový cyklus myslela som si, že sa môže jednať o ovuláciu, ale testy na ovuláciu boli negatívne. Alebo možno o uhniezdenie? Do menštruácie mi ostáva ešte podľa kalendára 9 dní.
  S priateľom sa snažíme o bábo cca 3 mesiace a zatiaľ žiaľ bez úspechu...
  Môžu tieto problémy súvisieť s nejakou hormonálnou nerovnováhou alebo to môže byť niečo vážnejšie a treba to riešiť?
  Vopred ďakujem za odpoveď Petiová

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin hnedého špinenia môže byť viacero. Môže sa jednať skutočne aj o ovulačné špinenie. Ovulačné testy nie sú úplne presné a môžu byť aj falošne negatívne. Ak sa snažíte otehotnieť a teda nie je vylúčené ani tehotenstvo, môže sa jednať aj o implantačné špinenie. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri meškaní menštruácie minimálne 14 dní si môžete realizovať tehotenský test. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach je však vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Enterokok

  , Autor: Iva_1233

  Dobrý deň,
  dlhodobejšie mám problémy s pálením hlavne po močení a bolesťou po pohlavnou styku. Lekár mi predpísal Polygynax, trochu sa to zmiernilo, po výsledkoch kultivácie ktoré boli negatívne, zmenil liečbu na Gynoflor - ten pomohol. Po menštruácií sa však problémy vrátili aj keď v miernejšej forme. Použila som zvyšné asi 3 tablety Gynofloru z 2. balenia a Gynimun. Do výsledku 2. kultivácie som dostala Monoural, kvôli slabému nálezu krvi a bielkoviny v moči, ten vyzera, že zabral, ešte si mám dnes dať 2. dávku. Výsledok 2. kultivácie je enterokok faecalis. Na ten mi bol predpísaný Macmirror complex, ale keďže som naň alergická, miesto neho som dostala chloramfeniklove čipky. Keďže som sa však dočítala že ide o nebezpečné antibiotikum a má sa používať len na seriozne infekcie ak nieje iná možnosť, chcem sa opýtať aký ďalší postup by ste navrhovali? Necítim sa komfortne zaviesť si do pošvy tieto čípky. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od výsledku citlivosti na antibiotiká z výsledku kultivácie. Podľa toho by sa mala nasadiť potrebná liečba. Enterococcus faecalis je bežnou súčasťou črevnej mikroflóry, takže sa do pošvy dostal pravdepodobne zanesením. Vhodné je po ukončení liečby realizovať pravidelné kúry vaginálnymi probiotikami. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.