Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,432 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Cysta

  , Autor: Marianna10823

  Dobrý deň, v Marci tohto roku som začala mať silné bolesti v ľavom podbrušku počas menštruácie, ktoré ma dohnali až na pohotovosť. Bolesti boli také silné, že som sa zvíjala a nevládala som sa postaviť. Na pohotovosti mi diagnostikovali 3,5cm veľkú cystu na ľavom vaječníku, s tým, že ide o endometrióznu cystu a musia ma operovať. Ja som však z nemocnice odišla, pretože som chcela svoj stav najskôr konzultovať so svojou gynekologičkou. Moja gynekologyčka ma vyšetrila a povedala mi, že podľa jej názoru nejde o cystu endometrióznu a cysta mi vraj časom zmizne a ak nie ak sa nebude zväčšovať, vraj ju nie je potrebné operovať a že táto cysta nebude mať v budúcnosti vplyv na moju plodnosť a dala mi novalgin, ktorý si vraj mám dávať vždy, keď budem mať bolesti. Na určitý čas som potom bolesti nepociťovala, no posledný mesiac mám bolesti opäť a nie už len počas menštruácie, ale počas celého cyklu. Pociťujem pichanie v ľavom podbrušku, kde sa cysta nachádza a pichá ma aj v okolí pupka a niekedy aj na pravej strane a bolesť pociťujem aj počas pohl. styku, no nie stále. Navštívila som znova svoju gynekologičku a popísala jej bolesti, no ona ma zasa poslala po vyšetrení domov s tým, že podľa nej o endometriózu nejde a že cysta sa mi nezväčšuje a predpísala mi opäť novalgin. Ja som sa rozhodla, že si cystu dám zoperovať, či už ide o endometrióznu, alebo nie. No chcem počkať s operáciou do Septembra kôli práci. Chcela by som Vás poprosiť o Váš názor na túto moju situáciu a o zodpovedanie na mojich pár otázok. Môže aj neendometriózna cysta bolieť počas celého cyklu a počas pohl. styku? Môže cysta spôsobovať bolesť a pichanie v okolí pupku a ako rýchla sa šíri endometrióza? V podstate, ak som sa rozhodla počkať s operáciou ešte dva mesiace, môže mi to spôsobiť nejaké komplikácie? Za odpoveď Vám ďakujem :).

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň prajem,
  to či ide o endometrioznu cystu alebo o iný typ cysty v tomto štádiu nie je podstatné. Ak máte popisované ťazkosti je nutné urobiť laparoskopiu a zhodnotiť lokálny nález. Ak by predsa len išlo o endometriózu (nerozumiem pochybnostiam - je to zväčša charakteristický ultrazvukový obraz + nešpecificky zvýšený parameter z krvi Ca 125) je dobré vedieť o tejto diagnóze aj do obdobia keď sa budete snažiť o dieťatko - pri endometrióze je znižená schopnosť spontánne počať. Cysty na vaječníku, nech už ide o akýkoľvek typ cysty, sa prejavujú niekedy bolesťami v rôznej fáze menštruačného cyklu, nemusia sa bolesti objavovať stále. taktiež sa bolesti môžu rôzne propagovať, teda môžete bolesti pociťovať len na jednej strane, môže ísť o bolesť len v oblasti podbruška či pupku - je to veľmi individuálne. A čo sa týka rýchlosti širenia endometriózy, taktiež veľmi individuálne ale myslím, že dva mesiace až takú rolu nezohrávajú - ak sú vaše bolesti znesiteľné a kvôli práci musíte operáciu odložiť.

Podobné otázky

 • Upchatá mazová žľaza

  , Autor: odstránený používateľ

  Dobrý deň.Potrebujem poradiť.Už dosť dlho sa mi na veľkých pyskoch na ľavej strane vytvára akoby vred ale mám pocit že to nieje vred ale že sa mi upcháva nejaká mazová žľaza ktorá sa zapáli a musím si ju stále vytlačiť ( niekedy aj sama pukne ),nakoľko sa v nej hromadí hnis a pobolieva to.Nachádza sa skôr v hornej časti,nie pri vchode do pošvy.Po prasknutí to chvíľu svrbí ,vytečie hnis s krvou ,vydenzifikujem si to a trvá to asi týždeň alebo dva týždne kým sa mi to úplne zahojí.Lenže opakuje sa mi to dosť často.Nemôže to byť nejaká cysta ? Moja gynekologička je dlhodobo PN ale tiež mala taký názor a lekár ktorý ju zastupuje stále tvrdí že je to asi z holenia.Skúšala som sa aj neholiť a aj keď sa tam neoholím aj tak sa to vytvorí a stále na tom istom mieste.Neodoberú ani vzorku z toho miesta,nič.Len mi povedia že to treba dezinfikovať.Veľmi ma to obmedzuje a som už z toho zúfalá.A na moju otázku k lekárovi že či sa nedajú nejako vyšetriť tie žľazy že sa mi upchávajú ma vysmial že to niesme na cievnom .Viete mi nejak poradiť čo robiť alebo za kým sa obrátiť nakoľko k nemu už nechcem ísť ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bez vyšetrenia sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Príčin ťažkostí môže byť viacero. Ak sa jedná o problém v oblasti veľkých pyskov, riešiť by to mal gynekológ, ktorý by Vás eventuálne mohol poslať na vyššie pracovisko, prípadne na dermatológiu. Môže sa jednať o problém, ktorý bude treba riešiť vrámci jednodňovej gynekologickej chirurgie. Takto, bez videnia nálezu sa Vám naozaj neviem bližšie vyjadriť.

 • Gynekologické a menštruačné problémy

  , Autor:

  Dobrý deň, tak najskôr asi ozrejmím, že môj vek je 17 o pár mesiacov 18.
  Hlavným dôvodom, kvôli ktorému píšem je, že mi mešká menštruácia. Poslednú menštruáciu som mala 31.5.
  od vtedy ubehlo 46 dní a menštruácia stále neprišla.
  občasne mávam bolesti v podbrušku, ale to nejak nepopisujem ničomu. tehotenstvo vylúčiť môžem, keďže som panna. Od kedy mi mešká menštruácia, mávam aj problémy s močením. Cítim pocity pálenia, svrbenia. Snažím sa skúsiť počkať či sa náhodou menštruácia neobjaví a to je dôvod prečo som gynekológa nenavštívila. Začínam sa báť či tam nemôže byť nejaká cysta a či by som nemala gynekológa navštíviť čo najskôr. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Niekoľko možností ste sama spomenuli. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Prsniky

  , Autor:

  Dobry vecer. Chodím pravidelne na sono prsníkov (mam 37 rokov) Naposledy som bola v polovici februára. Vplyvom cyklu mavam bolestivé prsia, od ovulacie, az po menzes. V prsnikoch sa mi robia drobne cysty. Tento mesiac ma od ovulacie jeden prsník pobolieva viac a teda neviem ci spravne mam pocit akoby som tam mala taky plosky, pohyblivý, cca 1 cm útvar pravidelného tvaru. Moze to byt Cysta, ci mliecna žľaza? Alebo sa mozem obávať niečoho iného? Pred tymi tromi mesiacmi bolo na sone vsetko v úplnom poriadku. Dr dokonca hovorila ze by mi stacilo chodit len raz za dva roky na sono.
  Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto sa Vám neviem objektívne vyjadriť. Ak sa Vám niečo nepozdáva, aj napriek tomu, že pri poslednom vyšetrení bolo všetko v poriadku, je vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás odošle na USG prsníkov.

 • Cysta na vaječníku

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor mam trombozu užívam warfarín a posledné 3 týždne krvacam našli mi cystu na vaječníku vo veľkosti vajíčka a bolo mi povedané u svojej gynekologičky že mi to nemôže liečiť lebo užívam warfarín, že kým krvacam slabo tak je to v pohode ale ak by to bolo silné tak sa mám zastaviť,povedala mi že je to dedičná choroba ktorú som zdedila po svojej mamke... Chcem sa opýtať ako to teraz bude? Neviem si to predstaviť keď budem krvácať vkuse mesiac,dva mesiace slabo je to akože v poriadku? Podľa lekárov som mala skrytu trombozu ktorá sa mi prejavila v tehotenstve ale mám dcéru ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu už cca pol roka a bojím sa že mohla trombozu zdediť tiež..boli jej urobené iba pečeňové testy... Ako ďalej postupovať čo sa týka cysty a dcéry? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dcéra nemusí mať trombózu, môže však mať dedičný trombofílny stav. Ak viete o týchto skutočnostiach a trombofílny stav sa u Vás dedí, je potrebné to vylúčiť aj u dcéry. Ak máte diagnostikovanú cystu na vaječníku a nerobí Vám problém, je potrebné najprv vyriešiť trombózu, ktorá má vyššiu prioritu. Čo sa týka krvácania, akútne sa rieši prípadný hemostatický kyret, nie cysta. Pri užívaní Warfarinu Vás však plánovane neuspia ani sa nebude realizovať žiadny operačný výkon. Na to je nutné prestavenie liečby na nízkomolekulárny heparín.

 • Cysty

  , Autor:

  Dobrý večer,
  chcem sa opýtať čo mi zase môže byť keď minulý mesiac mi zistili cystu na pravom vaječníku meškala mi menštruácia a tento mesiac mi opäť mešká už 5 dní mám bolesti ako na očakávanú menštruáciu a k tomu aj pichanie v ľavom vaječníku. Mám pocit že namiesto menštruácie som mala ovuláciu naťahovaci priesvitný hlien bazalka teplota bola 37,1C a po menštruácii ani stopy len tá bolesť a pichanie. S manželom sa snažíme o ďalšie bábätko no tá cysta mi robí problém. Čo mám s tým robiť?

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, cysta na vaječníku môže spôsobovať poruchy menštruačného, ako aj ovulačného cyklu. Takto je veľmi ťažké sa objektívne vyjadriť, je možné, že bude najskôr potrebné doriešiť cystu a až následne plánovať tehotenstvo. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.