• endometrioza

    Dobry den chcela by som pocut nazor ineho nestranneho lekara na moj stav.Pred rokom mi bola diagnostikovana endometrioza 4 stupna boli postihnute aj creva a mocova rura.Podstupila som najprv jednu laparotomiu kde odstranili zrasty,cisty a zobrali mi jeden vajickovod.Po dvoch mesiacoch som musela ist na dalsiu koli tej mocovej rure urobili sa tam dalsie zrasty a do tej mocovej mi voperovali stend.Nasledne som podstupila 6 mesacnu hormonalnu liecbu a po nej to vyzeralo ze je vsetko ok a dr nam dal pol roka aby sme sa posnazili prirodzene o dietatko.Nepodarilo sa a teraz podla vysledkou mam horsie onkomarkery ako vtedy pred rokom a kazdy mesiac sa zvysuju.Tak nas urychlene poslali na ivf.Urobili mi hormonalny profil ale podla neho mi prestali pracovat vajecniky a podla ultrazvuku mam dve cisty.Tak ma rychlo objednali na mrko to bude o mesiac.Myslite ze pojdem na dalsiu operaciu?Aky mate nazor co sa somnou deje?Dakujem za pomoc

    Dobrý deň,
    endometrióza je veľmi závažné ochorenie, deštruktívne a progresívne. To znamená, že stav sa zhoršuje ak sa nelieči, prípadne ak je endometrióza rezistentná na terapiu. Máte veľmi závažný stupeň endoemtriózy a šanca na spontánne otehotnenie je bohužiaľ mizivá. Nemyslím si, že je vhodné strácať čas s pokusom o otehotnenie prirodzenou cestou, v tomto prípade bude veľmi náročné aj umelé oplodnenie asistovanou reprodukciou. To či vás čaká ďalšia operácia závisí od veľkosti cýst, úspech IVF závisí od toho ako vaše vaječníky zareagujú na hormonálnu stimuláciu. Ak su spomínané cysty do 4 cm, nedoporučovala by som ich odstránenie, pretože s ich odstránením sa odstráni aj časť zdravého tkaniva vaječníka. otázne je koľko zdravého tkaniva vaše vaječníky majú, ake je AMH (ovariálna rezerva) to predurčí možnosť umelého oplodnenia. Každopádne dnes sú rôzne možnosti ako danú situáciu zvládnuť! Držím palce!