Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,299 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Infekcia HPV

  , Autor: jaj

  Dobrý deň,
  bola som na ročnej prehliadke a pán doktor mi zistil, že mám ranku na maternici. Robil mi vyšetrenie biopsiu sa mi zdá, že sa to tak volá. Výsledky boli potom v poriadku a o pol roka som išla zase na kontrolu, zobral mi stery ale tam výsledky neboli v poriadku zistil, že mám HPV vysoké vysledky na CN1 na virusi HPV 16 a 18. Dnes som bola na steroch aby sa to potvrdilo. Môže byť nakazený aj môj dlhoročný priateľ? Mal by ísť aj on na nejaké vyšetrenie, ktoré potvrdi či je v poriadku? Doktor mi odporučil očkovanie proti rakovine krčka maternici. Vedeli byste mi to prosím bližšie vysvetliť a poradiť ako predchádzať tejto chorobe alebo virusom HPV? Sú nejaké lieky, bilinky alebo liečby na zniženie alebo vyliečenie virusov HPV.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  doporučujem preštudovať si stránku: http://www.vsetko-co-mozem.sk/hpv tam nájdete odpovede na všetky vaše otázky.

Podobné otázky

 • Hpv

  , Autor:

  Dobrý den. Poprosila by som Vás o názor . Chcem sa opytat na správanie HPV v tele ženy. Pred pol rokom som mala 1.predrak.stadium , v januári bola cytologia uz ok, ale HPv poziivita (cely dlhy rad + vysokorizikove typy) ostala. Pred 10 rokmi som bola zaockovana Silgardom , asi nezabral alebo neviem.... Poďme k otázke. Je nutne preočkovanie, ak mam stáleho partnera? Hpv mam z predch.vztahu. Co znamená reinfekcia? Ze sa u uz nakazenej ženy po rokoch hpv opäť prejaví alebo ze dostane telo "nové dávky" vírusu od iného partnera? ostáva hpv uz navždy v tele a prejaví sa , ked bude oslabená imunita , alebo je sanca, ze sa z toho vyliečim? Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HPV je vírus, podobne ako chrípka, nádcha, či herpes. Ostáva v organizme a pri poklese imunity sa môže opäť infekcia prejaviť. Je potrebné rozlíšiť prítomnosť HPV infekcie a zmeny na bunkovej úrovni v zmysle LSIL, či HSIL (staršie značenie CIN I, II, III, IV). Existuje niekoľko stoviek HPV vírusov, od nízko-, stredne- až po vysokorizikové. Silgard účinkuje iba proti 4 najčastejším typom HPV vírusu (6, 11, 16, 18), nezamedzuje prítomnosti a infekcii ostatnými typmi. V súčasnosti je na trhu Gardasil 9, ktorá je zameraná na 9 najčastejších typov HPV. Preočkovať sa týmto preparátom môžete, aj napriek tomu, že ste už dávnejšie boli očkovaná Silgardom. Dôležité je, či sú prítomné zmeny na krčku maternice spôsobené HPV. Samotná infekcia HPV neznamená automaticky zmeny na krčku. Ak bola cytológia v poriadku a nie sú prítomné zmeny na krčku, HPV infekcia tak ako prišla, odoznie. Záleží od imunitného systému Vášho organizmu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.