• Môžem jesť citrusoviny?

    , Autor: Vevusinka

    Dobrý pán doktor,
    Chcela by som sa spýtať, môžem počas antikoncepcie Softine jesť citrusoviny?
    Napríklad hlavne pomelo.
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, pár kúskov pomela účinok hormonálnej antikoncepcie neovplyvní. Je ale pravda, že citrusové plody - hlavne grapefruity a pomelo môžu negatívne ovplyvniť účinok hormonálnej antikoncepcie. Môže za to naringenín (vitamín P), ktorá spomaľuje vstrebávanie v čreve a tým môže dôjsť k poklesu účinku antikoncepcie. Nežiadúce účinky sa naopak zvyšujú. Pomaranč, či mandarínka by nemala mať vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Vo všeobecnosti je dôležité nekonzumovať veľké množstvo citrusov a dodržať odstup medzi užitím tabletky a konzumáciou citrusov aspoň osem hodín. Alebo opačne, medzi konzumáciou citrusov a tabletkou hormonálnej antikoncepcie by mal byť minimálne päťhodinový rozdiel. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.