Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,805 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placebo tablety

  , Autor: Janka-0

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette a počas placebo tabliet čiže 7 dňovej pauzy by som chcela robiť pauzu ako obvykle ale placebo tabletky by som neuživala. Klasicky na 8 deň by som začala užívať aktívne tablety. Dá sa to takto urobiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, dá sa to. Placebo tabletky neobsahujú žiadny hormón, je to prakticky to isté, ako keď žena neužíva žiadne tabletky počas sedemdňovej pauzy. Placebo tabletky pomáhajú ženám nezabúdať pravidelne užívať tabletky hormonálnej antikoncepcie. Ak budete užívať 21 aktívnych tablet pravidelne, správne a s novým blistrom začnete načas, placebo tabletky užívať nemusíte.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia

  , Autor: M257

  Dobry den, užívam antikoncepciu drovelis, vcera vecer o 11 som si mala dat tabletku ale zabudla som a dala som si ju az dnes o pol 11 (bola to predposledná tabletka v 3. Tyzdni - 20.den)
  Mozem blister douzivat a potom este aj z noveho blistra tyzden - s inou doplnkovou ochranou? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste zabudnutú tabletku hormonálnej antikoncepcie užili do 12. hodín od času obvyklého užitia, účinok by mal byť zachovaný. Blister obsahuje 24 ružových filmom obalených aktívnych tabliet, ktoré obsahujú malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov a
  4 biele filmom obalené tablety sú neaktívne tablety, ktoré neobsahujú hormóny a nazývajú sa placebo tablety. Preto určite nepostupujte podľa Vášho plánu. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie, nepredlžujte, ani neskracujte si užívanie o týždeň! Môžete sa preventívne doplnkovo chrániť (používať kondóm) do konca aktuálneho blistra. Po skončení užívania tabliet aktuálneho blistra pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet ďalšieho nového blistra.

 • Skončenie antikoncepcie

  , Autor: Jajka1238

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať či je normálne že po vysadení bratia hormonálnej antikoncepcie Kar Hleight som nedostala menštruáciu. Tá prvá prišla načas keď som mala ešte tie placebo tablety. No táto ďalšia už mešká 4 dni. Čítala som na internete že najbližšie 3 mesiace nemusím ani ďalšiu dostať. Tak chcela by som sa opýtať či to je pravda. Pred začatím bratia antikoncepcie som mala veľmi nepravidelnú menštruáciu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže už cyklus nie je riadený pravidelnými dávkami hormónov a, navyše, pred začatím užívania hormonálnej antikoncepcie bol cyklus nepravidelný, je pochopiteľné, že opäť došlo k znepravidelneniu cyklu. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnotiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vexya

  , Autor: Nicolineczka

  Dobry den. Bola mi predpisana antik. Vexya a mam otazocku lebo nikdy som takuto nebrala a vobec tomu nerozumiem ako na nu. Ak dostanem menzes priklad iny den ako pondelok mam zacat uzivat tabletu v ten den? Priklad streda uzivat zacinam ruzovymi tabletkami a ked dojdem az k bielej tak mam pokracovat este tymi dvomi ruzovymi co ostali na zaciatku a tak az nakoniec tie 4 biele a dokoncim blister?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, blister spomínaného preparátu obsahuje 24 ružových (aktívnych) tabliet, ktoré obsahujú malé množstvo dvoch hormónov. 4 biele tablety neobsahujú liečivá a nazývajú sa aj placebo tablety. Neriadite sa dňami. Prvú ružovú tabletku užijete v prvý deň menštruácie, takže ak dostanete menzes v pondelok, v pondelok začínate s užívaním aktívnych ružových tabliet. Po doužívaní 24 aktívnych ružových tabliet pokračujete v užívaní 4 bielych placebo tabliet, počas ktorých užívania (najčastejšie na 2. - 3. deň užívania placebo tabliet) dôjde ku krvácaniu. Užívanie z nasledujúceho blistra sa začína nasledujúci deň po užití poslednej tablety z predchádzajúceho blistra.

 • 7 dňová pauza skôr, ochrana

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, písala som vám včera ale nebola to 4 tabletka ale 5 z tretieho týždňa čiže som ich nedobrala 3. Je znížená účinnosť antikoncepcie ak som teda už tie 3 tabletky neužila a prešla som ihneď na 7 dňovu pauzu?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, platí to isté, čo som Vám písal. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie Leverette sedemdňová pauza neexistuje. Užíva sa kontinuálne 28 tabliet, z čoho 21 žltých tabliet je aktívnych, ktoré obsahujú hormóny a 7 bielych je neaktívnych, tzv. placebo tabletky. Mali ste na výber z dvoch možností. Ak ste sa rozhodli pre druhú, teda ukončili ste užívanie aktívnych žltých tabliet zo súčasného blistra a prešli ste priamo na biele placebo tablety (Vami spomínaná 7 dňová pauza), najvhodnejšie je zaznamenať si deň, keď ste zabudli užiť tabletu a ak chcete začať s novým blistrom v rovnaký deň, v ktorý vždy začínate s užívaním blistra, užívajte placebo tablety menej ako 7 dní. Z týchto okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Odsledujte si to.

 • Zabudnutá tabletka v 3 týždni

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu leverette a zabudla som užívať 4 tabletku z 3 týždna a tak som postupovala podľa pribaloveho letáku a prešla som hneď na 7 dňovu pauzu.(Dnes mám 2. deň pauzy) Som chrana alebo je znížený účinok antikoncepcie? Styk som mala chránený kondómom ale
  Asi hodinu po ejakulácii bol priateľ vo mne asi na 2 sekundy. Je možnosť otehotnenia?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie Leverette sedemdňová pauza neexistuje. Užíva sa kontinuálne 28 tabliet, z čoho 21 žltých tabliet je aktívnych, ktoré obsahujú hormóny a 7 bielych je neaktívnych, tzv. placebo tabletky. Mali ste na výber z dvoch možností. Ak ste sa rozhodli pre druhú, teda ukončili ste užívanie aktívnych žltých tabliet zo súčasného blistra a prešli ste priamo na biele placebo tablety (Vami spomínaná 7 dňová pauza), najvhodnejšie je zaznamenať si deň, keď ste zabudli užiť tabletu a ak chcete začať s novým blistrom v rovnaký deň, v ktorý vždy začínate s užívaním blistra, užívajte placebo tablety menej ako 7 dní. Z týchto okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Odsledujte si to.