Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,001 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Daylla

  , Autor: Džulia

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či zmena HAK môže mať vplyv na činnosť obličiek. Dlhé roky som užívala HAK Logest, po tom ako mu skončila registrácia na SVK, mi gynekológ odporučil Dayllu. Cca po 3 mesiacoch som začala mať problémy s obličkami - zápaly a po vyšetrení moču baktéria e-coli. Žiadne problémy s močenim som nemala, ani výtok ani pálenie. Len prišla únava a následne vysoké teploty s bolesťou v oblasti obliciek. Po preliečení antibiotikami som mala pokoj cca 3-4 týždne a potom znova. Stále sa toto opakuje. Jedine ak užívam dlhodobo Urovaxom alebo Blokurimu, tak nemám žiadne problémy (3 - 6 mesiacov). Prosím Vás môže to byť tou Dayllou? Že by zadržiavala vodu v tele a následne by sa to prejavovalo takto?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť viacero vedľajších alebo nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí aj infekcia močového mechúra, zadržiavanie vody v organizme, čo zaťažuje obličky, ako aj vznik krvných zrazenín aj v obličkách. Či vznikli Vaše ťažkosti na podklade užívania hormonálnej antikoncepcie sa nedá takto jednoznačne povedať. Vhodné je hormonálnu antikoncepciu, aspoň dočasne, vysadiť. Ak sa Vám stav upraví, bude sa dať predpokladať vplyv hormonálnej antikoncepcie v súvislosti s Vašimi ťažkosťami.

Podobné otázky

 • Posunuté dní

  , Autor: Nicoletas

  Dobrý deň. Omylom som mala posunute dní v cykle a pauza namiesto dnešného dňa došla tým pádom včera 12.9.2022. bohužiaľ minulý týždeň som si myslela že som zabudla užiť tabletku ale nebola to pravda ale v panike som užila dve naraz. Inak by mi to pekne vyšlo vziať poslednú z plátku včera. Takto som však poslednú vzala v nedeľu. Neviem teraz som nabehla teda od pondelka na pauzu 7 dňovu. Začať tým pádom brat antikoncepciu už v pondelok? Nie v utorok tak ako som to robila doteraz? A tým pádom musím posunúť každý cyklus? Beriem antikoncepciu Daylla. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, užitím dvoch tabliet naraz ste si posunuli cyklus, takže s užívaním tabliet teraz začnete v pondelok, namiesto utorka.

 • Vplyv na antikoncepciu Daylla

  , Autor: Anonymka1

  Dobrý deň, pán doktor,

  všeobecná lekárka mi predpísala liek od bolesť nimesil, chcela by som sa opýtať či to ma nejaký vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Antikoncepciu beriem večer o 21:00 a ten liek si môžem dávať tiež večer pred spaním aby som mohla spať? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Nimesil, dá sa povedať ešte viac podporuje účinok hormonálnej antikoncepcie, keďže môže spôsobiť zníženie ženskej plodnosti pôsobením na ovuláciu. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Ochrana

  , Autor: Nicoletas

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať, dňa 10.8. som zabudla užiť tabletku. Prišla som na to až 13.8. tak som užila teda dve naraz. 16.8. som nabehla na 7-dnovu pauzu a dostavila sa aj menštruácia ktorá trvala od 15.8.-22.8. 23.8. som začala užívať ďalší blister pravidelne. Dnes 28.8. sme mali nechránený pohlavný styk. Je možné nejaké riziko?
  Beriem antikoncepciu Daylla už vyše roka pravidelne a toto zabudnutie sa mi stalo prvýkrát.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vynechaná antikoncepcia

  , Autor: Sandrika2323

  Dobrý deň užívala som antikoncepciu vexya cca 4 mesiace a teraz som prešla na Daylla, ktorú užívam týždeň. V sobotu som mala nechránený sex a v nedeľu som zabudla použiť tabletku. Dnes je pondelok a až teraz som si na ňu spomenula. Chcela by som sa opýtať či by tam bola nejaká šanca otehotnieť.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste do soboty užívali hormonálnu antikoncepciu pravidelne, za daných okolností je pravdepodobnosť tehotenstva pomerne malá, ale nie vylúčená. Užite včerajšiu zabudnutú tabletku hormonálnej antikoncepcie spolu s dnešnou a pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Nasledujúci týždeň používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Vynechaná tabletka

  , Autor: Nicoletas

  Dobrý deň,

  chcela by som sa opýtať. Minulý týždeň v sobotu som prišla na to že som asi v stredu zabudla užiť tabletku. Tak som teda užila dve naraz. Včera som dobrala poslednú tabletku z blistra a nabehla tak na 7 dňovu pauzu. Krvácanie prišlo už včera, špinila som od nedele. Chcem sa len opýtať som chránená pred otehotnením aj naďalej? Alebo treba počkať do začatia užívania dalsieho blistra a to o týždeň v utorok? Beriem antikoncepciu Daylla.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak došlo k vynechaniu tabletky, za daných okolností mohol byť účinok hormonálnej antikoncepcie oslabený, preto je vhodnejšie sa počas nasledujúcich dní pauzy, ako aj počas prvých 7 dní užívania tabliet z nového blistra chrániť aj doplnkovo, používať kondóm. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.