Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vysadenie HAK

  , Autor: naty-3

  Dobrý deň. Len sa chcem tak informovať. V novembri som vám písala že ms mi mešká. Prišla o 11 dní neskôr ale potom v poriadku na 5 den skočila. Chcem sa ale ohľadom prsníkov informovať. Pred tým ako som mala mat v novembri ma začala bolieť lava bradavka. Potom po nejakom čase ma začali bolieť oba prsníky až nakoniec som dostala ms. Je to v poriadku keď ma tak bolela bradavka? Pretože teraz mam znova za týždeň mat ms a príznaky sú rovnaké ako pred mesiacom? Bude to ešte tým že je to len druhý mesiac po vysadení HAK? Za odpoveď veľmi pekne dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, prsníky sú pred menštruáciou citlivé, u niektorej ženy viac, u niektorej menej, je to individuálne. Vrámci PMS je to ale pomerne časté. Nesúvisí to veľmi s vysadením hormonálnej antikoncepcie. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Zmena alebo vysadenie HAK

  , Autor: Hanam

  Dobrý deň, mám 29 rokov, v minulosti som už brala HAK dvakrát. Vo februári som mala dve cysty na pravom vaječníku, o ktorých som nevedela, tie praskli. Nebolo to prvýkrát, čo som mala takú cystu, predtým som už mala dvakrát. Gynekologicka mi poradila dat si antikoncepciu, tak som začala užívať Karhlu. Po 3 mesiacoch som ju vysadila, nakoľko sme chceli s partnerom nechať tomu voľný priebeh. V máji sa však u mňa objavili veľké bolesti a na vyšetrení mi bola zistená opäť cysta a zväčšený pravý vajecnik (4cm), tak mi bola odporucena na 3 mesiace ešte znovu HAK. Snaženie k dieťa nás nejako nesúri, tak som súhlasila. Avšak zmena som preparát na Ornibel, nakoľko mám vysokú intoleranciu laktózy, ktorú všetky lieky obsahujú. Odkedy mám Ornibel, tak mám zvýšený tlak, nespavosť, búšenie srdca, bolesti hlavy a svalové kŕče. Neviem či je to HAK, ale príznaky mám odkedy ju beriem. Myslíte, že je vhodné znovu zmeniť antikoncepciu, keď aj iba na 2 mesiace? Nie je nejaký iný spôsob ako predchádzať cystam? Skutočne sa necítim sa dobre počas užívania HAK, ale zároveň nechcem mať cysty a nebodaj prísť o vaječník, keďže by sme chceli mať dieťa. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie je úplne vhodné časté striedanie a krátkodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie. Spomínané ťažkosti môžu byť prejavom vedľajších, či najmä nežiadúcich účinkov hormonálneho vaginálneho krúžku, ktorý bude vhodné vysadiť. Spomínané cysty sú pravdepodobne funkčné (hormonálne ovplyvňované), keďže doteraz došlo k ich spontánnemu vymiznutiu a vstrebaniu. Ak plánujete tehotenstvo, začnite užívať kyselinu listovú 400ug denne a nechajte tomu voľný priebeh. Spomínanú cystu je potrebné skontrolovať o dva mesiacec najlepšie po menštruácii. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Vysadenie po sekcii

  , Autor: Nella77

  Dobry den,chcela by som sa poradit ohladne problemov,ktore nastali u mna po vysadenie HAK.Uzivala som 7rokov Karhlu,potom som ju vysadila a hned na to som ostala tehotna.Porod bol sekciou,hned po sestonedeli mi bola znova nasadena nakolko som mala dlhe krvacanie nepravidelne a zle ma vycistili,tak gynekolog chcel nastartovat pravidelny cyklus aby sa zvysky z placenty vyplavili von same,co sa aj podarilo a ziadne dalsie problemy som uz nemala,jazvu mam peknu aj zvonka aj zvnutra.Po preventivke vo februari,som douzivala blister Karhly a vysadila ju nakoľko by sme chceli dalsie dieta.Avsak tu nastava problem,lebo cyklus najprv meskal,a potom ked prisiel trval skoro 2tyzdne.Odvtedy mam bolestive naliate prsniky,bolesti od spodu ako pri cykle a trva to nonstop navyse ma strasne odvtedy boli a taha jazva po sekcii.Je to len dosledok hormonov a nerovnovahy alebo je nutne vyhladat gynekologa nakolko by sme chceli dalsie dieta.Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť z Vás viacero. Môže sa jednať aj o hormonálny problém. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Vysadenie HAK skôr

  , Autor: Mončušiiiik

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať beriem HAK maitalon
  Mam už len 4 tabletky a menzes by sa mal dostaviť o 7 alebo 6 dní ďalší menzes by som mala mať 16. júna, len že to mám ísť na dovolenku. Môžem už od dnes vysadiť a začať so 7dňovou pauzou?
  Ďakujem, prajem pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, máte dve najvhodnejšie možnosti. Po doužívaní súčasného blistra budete pokračovať v užívaní nasledujúceho blistra, teda vynecháte sedemdňovú pauzu a krvácanie z vysadenia by sa dostavilo ešte pred odchodom na dovolenku, prípadne si teraz po doužívaní blistra urobíte normálne sedemdňovú pauzu a budete pokračovať v užívaní ďalšieho blistra, po ktorého doužívaní budete kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra, takže počas obdobia dovolenky nebudete mať pauzu. Skrátením cyklu si môžete znepravidelniť krvácanie, ktoré sa môže dostaviť prakticky kedykoľvek.

 • Doporučené vysadenie HAK

  , Autor: San77

  Dobrý deň. Mám na Vás prosbu o radu. Beriem HAK Belara už skoro 6 rokov. Nedávno som bola u nového gynekológa, ktorý mi povedal, že HAK beriem dlho bez jedinej prestavky a že mi odporúča vysadiť na 2-3 mesiace HAK aby sa skontrolovala reakcia vaječníkov, z dôvodu že momentálne sú vaječníky malé ( objem okolo 2ml). Myslite si, že je naozaj potrebné vysadiť HAK a že sa mám obávať ohladom vaječníkov ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak užívate Belaru v odporúčanej schéme 21 dní + 7 dní pauza, za predpokladu, že sú výsledky krvných vyšetrení krvného obrazu, koagulačných parametrov a pečeňových testov v poriadku, je možné aj niekoľkoročné užívanie hormonálnej antikoncepcie. Počas užívania hormonálnej antikoncepcie je ovulácia blokovaná, takže vaječníky sú logicky menšie. Je možné si na pár mesiacov dať pauzu od užívania hormonálnej antikoncepcie. Rozhodnutie je na Vás.

 • Vysadenie HAK

  , Autor: naty-3

  Dobrý deň. V októbri som vysadila HAK. Menštruáciu som mala normálne a potom som žiadnu tabletku už nezobrala. 10.11.21 som mala dosť ms ale ta sa nedostavila od 14. 11. Mam hnedý výtok ktorý nie je silný .Nemám žiadne bolestí brucha a výtok nezapacha. Akurát co pociťujem tak bolesť prsníkov ako pred MS. Môže to byť aj tým že som HAK vysadila a telo sa potrebuje dat naspäť do normálnu a začať fungovať bez hormónov? Za odpoveď vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže trvať pár mesiacov, kým sa menštruačný cyklus upraví. Podľa opisu sa u Vás postupne spúšťa menštruácia, môže však byť iba vo forme spomínaného špinenia. Odsledujte si to.