Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,164 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Zmena alebo vysadenie HAK

    , Autor: Hanam

    Dobrý deň, mám 29 rokov, v minulosti som už brala HAK dvakrát. Vo februári som mala dve cysty na pravom vaječníku, o ktorých som nevedela, tie praskli. Nebolo to prvýkrát, čo som mala takú cystu, predtým som už mala dvakrát. Gynekologicka mi poradila dat si antikoncepciu, tak som začala užívať Karhlu. Po 3 mesiacoch som ju vysadila, nakoľko sme chceli s partnerom nechať tomu voľný priebeh. V máji sa však u mňa objavili veľké bolesti a na vyšetrení mi bola zistená opäť cysta a zväčšený pravý vajecnik (4cm), tak mi bola odporucena na 3 mesiace ešte znovu HAK. Snaženie k dieťa nás nejako nesúri, tak som súhlasila. Avšak zmena som preparát na Ornibel, nakoľko mám vysokú intoleranciu laktózy, ktorú všetky lieky obsahujú. Odkedy mám Ornibel, tak mám zvýšený tlak, nespavosť, búšenie srdca, bolesti hlavy a svalové kŕče. Neviem či je to HAK, ale príznaky mám odkedy ju beriem. Myslíte, že je vhodné znovu zmeniť antikoncepciu, keď aj iba na 2 mesiace? Nie je nejaký iný spôsob ako predchádzať cystam? Skutočne sa necítim sa dobre počas užívania HAK, ale zároveň nechcem mať cysty a nebodaj prísť o vaječník, keďže by sme chceli mať dieťa. Ďakujem pekne.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, nie je úplne vhodné časté striedanie a krátkodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie. Spomínané ťažkosti môžu byť prejavom vedľajších, či najmä nežiadúcich účinkov hormonálneho vaginálneho krúžku, ktorý bude vhodné vysadiť. Spomínané cysty sú pravdepodobne funkčné (hormonálne ovplyvňované), keďže doteraz došlo k ich spontánnemu vymiznutiu a vstrebaniu. Ak plánujete tehotenstvo, začnite užívať kyselinu listovú 400ug denne a nechajte tomu voľný priebeh. Spomínanú cystu je potrebné skontrolovať o dva mesiacec najlepšie po menštruácii. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.