Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,821 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Belara

  , Autor:

  Dobrý deň, od 10.5. pravidelne užívam antikoncepciu Belara. Odkedy má antikoncepčné účinky pri pravidelnom užívaní?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste začali s užívaním prvej tabletky hormonálnej antikoncepcie v prvý deň menštruácie, za predpokladu pravidelného užívania tabliet ste boli chránená hneď od začiatku.

Podobné otázky

 • Vynechanie menštruácie

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Belara a najbližšia menstruácia mi akurát vychádza na dovolenku. Chcela by som sa teda informovať či je v poriadku aby som tento mesiac vynechala pauzu a pokračovala novým balením. Chcem sa uistiť aby to bolo bezpečne a nemalo to žiadny negatívny vplyv na môj organizmus. Ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, dá sa takto postupovať, nie však často. Po doužívaní druhého blistra si už ale urobte 7 dňovú pauzu.

 • Belara

  , Autor:

  Dobrý deň uživam antikoncepciu belara a vynechala som 2 tabletky,hneď ak som prišla na to som ju nasadila naspäť,ale už druhý deň mám hnedý výtok.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri vynechaní tabliet je špinenie normálne. Ak už pokračujete v užívaní, odporúčam okrem pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie sa chrániť počas cyklu aj doplnkovo. Počas užívania sa môže dostaviť okrem výtoku aj špinenie, či krvácanie.

 • Otázka

  , Autor: Miriam

  Dobry deň pán doktor chcem sa spytat uzivam antikoncepciu belara pravidelne už 2,5 roka teraz mám pauzu od štvrtka a cakam na menzes žiaľ zatial sa stále nedostavil a väčšinou mi chodi v sobotu len včera som spozorovala minimálne hnedé špinenie ale nemám ani bolesť podbruska ako pri menzese. Antikoncepciu beriem pravidelne a tabletku som zatial nikdy ani jednu nevynechala s priatelom sme mali pohlavný styk ale ani raz v tomto mesiaci do pošvy neejakuloval. Ale minuly týždeň som mala v pošve infekciu uzivala som aj tabletu canesten je možné že kvôli tomu menzes mešká? Alebo pri užívaní antikoncepcie je to normalne? Od štvrtku mám brať nový blister som zaskočená ešte sa mi to nikdy nestalo myslim si že pri pravidelnom užívaní tabliet by tehotenstvo malo byt vylúčené však? Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, aj napriek pravidelnému užívaniu tablet, sa nemusí krvácanie z vysadenia dostaviť každý mesiac, je to pomerne časté. Infekcia na to môže mať vplyv tiež. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva veľmi malá. Pokračujte v pravidelnom užívaní podľa plánu.

 • Prvý krát antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor,
  Chcem sa spýtať, dnes som po prvýkrát užila antikoncepciu Belara. Po akom čase sa vlastne nemusíme s priateľom báť že keď počas styku ejakuluje, nezostanem tehotná, nie som vôbec v tomto “zasvätená”
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri začatí užívania hormonálnej antikoncepcie si nie je na škodu prečítať príbalový leták. Ak ste prvú tabletku užili v prvý deň menštruácie, ste chránená prakticky ihneď. ak ste prvú tabletku užili na druhý, či tretí deň cyklu, je potrebné sa doplnkovo chrániť aspoň ešte týždeň. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ovulácia.

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Dňa 13.7. som dostala menštruáciu a 15.7. som užila prvú tabletku HAK Belara, ktorú som prestala užívať 23.7. (z tych 9 dní som medzi nimi 2tab. neužila, preto začalo špinenie už asi 21.7.) z podozrenia na tehotenstvo, ktoré sa (aspoň zatiaľ) nepotvrdilo.
  Vzhľadom na cyklus malo prísť k ovulácií 27.7., avšak po vysadení HAK nastala menštuácia/ krvácanie z vysadenia. V prípade netehotnosti, mohla zostať ovulácia zachovaná pre to to obdobie, alebo sa uplne zastavila HAK/ menštruáciou?
  Najbližšiu ovuláciu by som mala očakávať podľa nového cyklu, t.j. od 23.7., v deň 6.8.? Alebo bude tento proces narušený užívaním HAK, aj keď bola užívaná len 9dní?
  Možné tehotenstvo nás natoľko zasiahlo, že by sme sa chceli o to pokúsiť, ak sa teraz tehotenstvo nepotvrdí.

  Po vysadení som teda hneď začala s užívaním Femibion 1. (To som plánovala aj začať budúci rok, kedy sme pôvodne chceli začať sa snažiť o dieťatko, s užívaním podobného doplnku pred týmto obdobím. )

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, začatím užívania a následným vysadením hormonálnej antikoncepcie sa Vám posunul celý cyklus. V prípade, že už neplánujete pokračovať v užívaní hormonálnej antikoncepcie, ale plánujete otehotnieť, môžete sa o to začať snažiť. Odporúčam pravidelný nechránený pohlavný styk, aspoň 2 - 3 krát týždenne. Femibion užívať môžete.