Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Michaela85

  Dobrý deň. V sobotu som dostala menstruaciu a v nedeľu som mala nasadené antibiotiká amoxicilin. Prvú tabletku z nového blistra budem brať v stredu, teda dnes. Mám používať aj inú ochranu, alebo tento typ antibiotík neznižuje účinok antikoncepcie?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania antibiotík, ako aj 7 dní po ich doužívaní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Nana11

  Dobrý deň,
  24.11 som dobrala poslednú tabletku HAK karhleight. 25.11 som si dala prvú placebo tabletu, no zároveň som začala brať aj antibiotiká nolicin.
  2.12 som začala znova brať HAK(1tyzden) a 4.12 som dobrala posledné antibiotiká.
  Ako dlho budú znížené účinky HAK a ako dlho sa mám chraniť aj inou antikoncepciou?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výrobcom nie je popisovaná kontraindikácia užívania Nolicínu a hormonálnej antikoncepcie. Skôr si dávajte pozor na konzumáciu mliečnych výrobkov počas užívania antibiotika. Tablety užívajte s minimálnym dvojhodinovým odstupom. Pre Váš pokoj a istotu môžete v čase užívania antibiotík, ako aj sedem dní po doužívaní antibiotík používať aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotika Zinnat

  , Autor: Dominika18

  Dobrý deň, beriem dlhodobo Leverette, momentálne začínam 2.týždeň z blistra. Dostala som na 5 dní ZINNAT (vraj patrí medzi cefalosporiny) - chcem sa spýtať, či ovplyvňuje moju HAK (v danom cykle), pripadne ak áno, koľko dní po doužívaní sa treba navyše chrániť. Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotikum Zinnat znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie. Nasledujúcich 7 dní preto používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Paula124

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mam posledné 2 tabletky antikoncepcie Karhla. Zajtra začnem brať antibiotiká. Len po skončení 7dňovej pauzy musím zmeniť antikoncepciu lebo Karhla mi nesadla. Pani doktorka mi predpísala novú a to Sirmyu. Chcem sa opýtať teda že koľko dní nebudem chránená keďže mam aj antibiotika aj novú antikoncepciu.
  V podstate antibiotika doberiem skôr ako začnem brať novú
  A pani doktorka moja povedala ze mam v antike klasický pokračovať čiže s tou antikou som chránená od prvej tabletky tj po 7dňovej pauze?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, oba preparáty sú v schéme 21 + 7 dní pauzy. Po skončení sedemdňovej pauzy pokračujte s užívaním prvého blistra nového preparátu hormonálnej antikoncepcie. Chránená ste od prvej tabletky.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Peta123

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Daylette a minulu stredu 27. mája som začala užívať antibiotiká Ospen a včera 3.6. som ich doužívala no zároveň som včera začala užívať placebo tabletky (4ks). Tak som sa chcela spýtať či týždeň po dobratí antibiotik už budem úplne chránená. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, placebo tabletky neobsahujú žiadne hormóny, počas ich užívania antibiotiká nemajú žiaden vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Po 7 dňoch od skončenia antibiotickej liečby by ste za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie mali byť plne chránená.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Janka159

  Dobrý deň. Na úvod by som Vás rada pozdravila a zaželala všetko dobré.
  Užívam už viac ako pol roka antikoncepciu Daylette. Pred pár dňami som mala problém s ďasnami, môj obvodný lekár mi predpísal antibiotiká Amoksiklav. Spýtala som sa ho či tieto antibiotiká majú vplyv na antikoncepciu, jeho odpoveď znela že nemajú.
  Chcela by som sa spýtať, či je možné že som tehotná keď k pohlavnému styku prišlo keď som brala 5 deň antibiotiká a antikoncepciu som si dala z nového blistra v poradí 4., bola som presne deň po menštruáciu. Chcela by som sa spýtať, odkedy som
  chránená.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Pekný deň.
  J.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Amoksiklav síce môže mierne znižovať účinok antikoncepcie tým, že nabudí pečeň k vyšším výkonom a dochádza k rýchlejšiemu odbúraniu účinnej látky antikoncepcie. Ale Daylette obsahuje vyššie hladiny hormónov, takže oslabenie je malé. Ak ste užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a od prvého dňa menštruácie, tehotná by ste nemali byť. Ak chcete mať do budúcna na 100% istotu, chráňte sa počas užívania antibiotík ako aj prvých 7 dní nového balenia aj doplnkovo (kondóm). Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.