Axia
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ako mam užívať antikoncepciu keď ju idem užívať prvýkrát v živote. Mohly by ste mi stým pomôcť ďakujem. Menzes mam dostať 1.2.2020.dakujem za odpoveď
Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ako mam užívať antikoncepciu keď ju idem užívať prvýkrát v živote. Mohly by ste mi stým pomôcť ďakujem. Menzes mam dostať 1.2.2020.dakujem za odpoveď
Dobrý deň, o užívaní hormonálnej antikoncepcie Vás mal poučiť Váš obvodný gynekológ, ktorý Vám antikoncepciu predpísal. Prvú tabletku užijete v prvý deň menštruácie, následne budete užívať tabletky z blistra v pravidelných intervaloch, každý deň v približne rovnakom čase. V závislosti od preparátu hormonálnej antikoncepcie budete užívať alebo 21 tabliet a následne nasleduje 7 dňová pauza, počas ktorej dôjde ku krvácaniu z vysadenia, alebo pri 28 tabliet, no počas užívania posledných 7 placebo tabliet dôjde ku krvácaniu z vysadenia. Odporúčam pri akýchkoľvek nejasnostiach sa obrátiť na Vášho obvodného gynekológa, eventuálne si prečítať priložený príbalový leták, kde je všetko vysvetlené.
Zdravím používala som hak axiu 0.3mg ale už ju nevyrábajú tak mi dr predpísala náhradu maitalon . Na databáze liekov som si pozrela že je to na 97% To isté čo axia ale mňa zaujímajú predsa len tie zvyšné 3% v com sa líši? Dakujem ..
Axia mi sadla úplne bez problémov žiadne vedľajšie účinky preto si chcem byť istá , že to bude takto aj s maitalonom . Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Dobrý deň, jedná sa o obdobný preparát s rovnakým zložením. Rozdiel je iba v pomocných látkach, tvare tabliet. Vyrába to iná firma. Je to ale prakticky to isté. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie predpísaného preparátu.
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na správny postup gynekológa.
Pri menštr. cykloch u mňa v minulých rokoch viackrát došlo ku extrémnemu krvácaniu (predmenopauz. obdobie), ktoré sa samo nechcelo nezastaviť, môj gynekológ to riešil cez Norethisteron, čo vždy pomohlo.
(Vieme dôvod z vyšetrenia hematológa - zistili sa niektoré zrážacie faktory na nízkej hladine)
Dostala som sa však 2x do anémie ťažkého stupňa (Hb 70, železo 1,2) a gynekológ mi krvný obraz neskontroloval a ani ma neupozornil, prišla som na to až u obvodnej lekárky pri vyšetrení kvôli neobvyklým stavom únavy organizmu.
Gynekológ neskôr navrhol zavedenie hormonálnej antikoncepcie, aktuálne už cca 3 roky beriem AXIA. Situáciu to stabilizovalo a pomohlo, znášam to bez problémov.
Pri zavedení hormonálnej liečby mi gynekológ neurobil žiadne krvné testy.
Na všeobecnej preventívke u mojej obvodnej lekárky ma ona upozronila, že by mi mal gynekológ robiť pravidelné kontrolné odbery krvi.
Keď som to však povedala na PP gynekológovi, tak on tvrdil, že to už nemá robiť gynekológ a poisťovňa mu to nepreplatí, ale kontrolu krvi má robiť obvodná všeobecná lekárka. Doteraz som na žiadne krvné odbery nebola.
Prosím Vás, ako je to aktuálne podľa predpisov a lege artis, má mi gynekológ robiť pri predpísanej antikoncepcii kontrolné odbery krvi?
Taktisto pri stavoch dlhého extrémneho krvácania - mal mi navrhnúť a aj urobiť kontrolu krvného obrazu?
Ďakujem
Dobrý deň, vyšetrenie krvi by malo byť realizované už pred samotným predpísaním hormonálnej antikoncepcie. Obvodný gynekológ, ktorý predpíše hormonálnu antikoncepciu, by mal v pravidelných intervaloch (raz až dvakrát ročne) kontrolovať základné parametre krvi, ako krvný obraz, koagulačné parametre a pečeňové testy. Ak máte tieto vyšetrenia realizované pravidelne vrámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára, je to postačujúce, lak má prístup k týmto výsledkom aj obvodný gynekológ. Nie je nutné za každú cenu realizovať vyšetrenia dvojmo. Čo sa týka krvného obrazu, samozrejme, je na mieste skontrolovať krvný obraz u pacientky, s anamnézou silnejšieho a dlhodobejšieho krvácania. Niekedy je nutné realizovať hemostatickú kyretáž práve z dôvodu, aby pacientka ešte viac neanemizovala. Nepoznám však bližšie výsledky vyšetrení, nálezy, ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Samozrejme, ak ste nespokojná s Vašim obvodným gynekológom, máte právo na zmenu obvodného gynekológa.
Dobrý deň,
antikoncepciu axia daily beriem od októbra 2019, zmenená na desirett od februára 2021 kvôli bolestiam hlavy, odoslaná na neurológiu a mri. Bolesti hlavy až migrénu som mala október, november 2020. Potom už iba bolesť hlavy raz do mesiaca (február, marec, apríl 2021 - viac menej kvôli nedostatku tekutín).
Výsledok vyšetrení je cervikalgia - bolesť krčnej chrbtice a migréna bez aury - bežná migréna.
Neurológ povedal, že kombinovanú antikoncepciu môžem užívať, že len si mám dávať pozor na pitný režim. Cievny systém mám v poriadku podľa mri. Ale môj gynekológ mi ju nechce predpísať, vraj musím zostať na gestagenovej. Neviem čo mám teraz robiť, keď každý lekár povie inak, gestagenovú antikoncepciu nezvládam kvôli nepravidelnosti a špineniu a teliesko nemôžem mať, mám 30 a nerodila som.
Ďakujem za vaše vyjadrenie k môjmu problému.
Dobrý deň, ak máte neurológom napísané, že je vylúčená kontraindikácia užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie a že ju môžete bezpečne užívať, Váš obvodný gynekológ Vám ju môže predpísať. Čo sa týka vnútromaternicového telieska, to, že ste nerodili nie je absolútnou kontraindikáciou k zavedeniu. Ak nie ste spokojná s Vašim obvodným gynekológom, kartu si viete preniesť k inému gynekológovi.
Dobrý deň, od októbra 2019 som brala Axia daily, od februára 2021 zmenená na Desirett kvôli bolestiam hlavy. Nerodila som, mám 30 rokov.
Na neurologiu ešte idem,ale podľa výsledkov z magnetickej rezonancie tam mám nejaké lezie ktoré spôsobili migrény alebo prekonanie nejakej infekcie z domácich zvierat. Vraj z toho mám bolesti hlavy.
Môžem sa vrátiť ku kombinovanej antikoncepcii? Gestagenová nie je pre mňa tá správna voľba, lebo menzes je veľmi nepravidelný a keď ho dostanem tak dlho trvá a niekedy je aj silný. Plus k tomu mám aj špinenie týždeň pred a týždeň po menzese, čiže do mesiaca mám možno týždeň pokoj. Odkedy ju beriem v podstate nonstop nosím vložky a je to nepríjemné už pre mňa. Preto by som sa chcela vrátiť ku kombinovanej keďže teliesko, že nemôžem mať keď som ešte nerodila .
Prípadne akú antikoncepciu by som ešte mohla mať aby som mala pravidelný menzes ako pri kombinovanej. A aby bola dostatočne spoľahlivá.
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, bez neurologického vyšetrenia a jednoznačného stanovenia diagnózy kombinovanú hormonálnu antikoncepciu neužívajte! Áno, gestagénová antikoncepcia má vedľajšie a nežiadúce účinky, ktoré sú často obmedzujúce. Môžete ju vysadiť a chrániť sa bariérovo, napríklad kondómom, prípadne si aplikovať lokálne pôsobiaci spermicídny vaginálny gél. Vnútromaternicové teliesko sa dá zaviesť aj nerodivším ženám, nie je to však bežné.
Dobrý večer,
chcela som sa spýtať, či môže antikoncepcia Desirett (7mi týždeň užívania) spôsobovať opuchy, hlavne nôh a prstov na rukách.
Keď som pracovala a celý deň stála na nohách,nohy som mala opuchnuté (s aj bez antikoncepcie), potom som si dala spraviť kŕčové žily, nosila som do práce a pri záťaži kompresnéé pančuchy a opuch zmizol (aj cievny lekár povedal, že po odstránení žil a refluxu mi zmizne aj opuch, čo naozaj aj zmizol).
Avšak momentálne som bez práce doma, beriem Desirett 7mi týždeň a nohy mi opuchajú. Môže to spôsobovať práve tá antikoncepcia? Opuchy som postrehla práve v posledných týždňoch. Predtým pri axia daily takéto problémy neboli.
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň, áno, hormonálna antikoncepcia môže svojim vedľajším účinkom, čo je aj zadržiavanie vody, spôsobovať opuchy končatín. Záleží aj od preparátu hormonálnej antikoncepcie.