Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,859 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: karolina123

  Dobrý deň beriem antikoncepciu katya už pomaly dva roky. Nevynechávam tabletky a vždy si dávam na branie tabletiek pozor, od 22.10. do 26.10. som brala antibiotika Biseptol od 26.10 do 2.11 som mala 7-dennú pauzu. Kedže som mala akoby ten 7 denný vplyv antibiotík po vysadení cez moju 7-dennú pauzu som chránená už po prvej tabletke ktorú som si po pauze dala? predom ďakujem za odpoveď :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za takýchto okolností by ste mali byť chránená už pri začatí užívania nového blistra hormonálnej antikoncepcie. Gro možného problému je v tom, že niektoré antibiotiká stimulujú enzýmy v pečeni, a tieto zvýšené enzýmy potom môžu rýchlejšie odbúrať hormóny z tabletiek, čím sa zníži ich účinok. Ak ste užívali antibiotiká počas obdobia neužívania hormonálnej antikoncepcie, problém by to byť nemal a nemusíte sa doplnkovo chrániť za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: bibus30120

  Dobrý deň, pán doktor, užívam antikoncepciu DAYLLA už vyše roka a vždy som začala krvácať v pondelok. Tento mesiac (konkrétne tieto dva týždne) som mala ale zápal močových ciest a liečila som sa antibiotikami, ktoré som včera (v sobotu) dobrala. Krvácať som mala začať tento pondelok ale dostala som to už dnes(nedeľa). Je to v poriadku? Môže to byť tými antibiotikami a zápalom alebo to môže byť nejaký iný problém?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa krvácanie z vysadenia nemusí vyskytovať každý mesiac, prípadne sa môže spustiť o deň, či dva skôr alebo neskôr. Je to v poriadku. Infekcia, ako aj užívania antibiotík na to môže mať tiež vplyv. Odsledujte si to. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Nana11

  Dobrý deň,
  24.11 som dobrala poslednú tabletku HAK karhleight. 25.11 som si dala prvú placebo tabletu, no zároveň som začala brať aj antibiotiká nolicin.
  2.12 som začala znova brať HAK(1tyzden) a 4.12 som dobrala posledné antibiotiká.
  Ako dlho budú znížené účinky HAK a ako dlho sa mám chraniť aj inou antikoncepciou?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výrobcom nie je popisovaná kontraindikácia užívania Nolicínu a hormonálnej antikoncepcie. Skôr si dávajte pozor na konzumáciu mliečnych výrobkov počas užívania antibiotika. Tablety užívajte s minimálnym dvojhodinovým odstupom. Pre Váš pokoj a istotu môžete v čase užívania antibiotík, ako aj sedem dní po doužívaní antibiotík používať aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotika Zinnat

  , Autor: Dominika18

  Dobrý deň, beriem dlhodobo Leverette, momentálne začínam 2.týždeň z blistra. Dostala som na 5 dní ZINNAT (vraj patrí medzi cefalosporiny) - chcem sa spýtať, či ovplyvňuje moju HAK (v danom cykle), pripadne ak áno, koľko dní po doužívaní sa treba navyše chrániť. Ďakujem!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, antibiotikum Zinnat znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie. Nasledujúcich 7 dní preto používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Lill

  Dobrý deň, už vyše dvoch rokov užívam antikoncepciu Mistra. Boli mi predpísané antibiotiká Ospen 1000 na angínu. Môžu tieto lieky znižovať účinok antikoncepcie? Aké je riziko otehotnenia v prípade nechráneného styku?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, môže dôjsť k ovplyvneniu účinku hormonálnej antikoncepcie. Počas užívania, ako aj týždeň po doužívaní antibiotík používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm) alebo dodržujte pohlavnú abstinenciu.

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Paula124

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Mam posledné 2 tabletky antikoncepcie Karhla. Zajtra začnem brať antibiotiká. Len po skončení 7dňovej pauzy musím zmeniť antikoncepciu lebo Karhla mi nesadla. Pani doktorka mi predpísala novú a to Sirmyu. Chcem sa opýtať teda že koľko dní nebudem chránená keďže mam aj antibiotika aj novú antikoncepciu.
  V podstate antibiotika doberiem skôr ako začnem brať novú
  A pani doktorka moja povedala ze mam v antike klasický pokračovať čiže s tou antikou som chránená od prvej tabletky tj po 7dňovej pauze?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, oba preparáty sú v schéme 21 + 7 dní pauzy. Po skončení sedemdňovej pauzy pokračujte s užívaním prvého blistra nového preparátu hormonálnej antikoncepcie. Chránená ste od prvej tabletky.