Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,497 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Llllliiiiivvvvv

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu dienorette už 2 roky a začala som užívať antibiotiká PNC 750 (užívam asi 4 dni). Počas tohoto obdobia som mala nechránený styk. Existuje veľká šanca tehotenstva? Alebo sa nemusím obávať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, počas užívania spomínaných antibiotík je vhodnejšie chrániť sa aj doplnkovo pre riziko možného zníženia účinku hormonálnej antikoncepcie. Počas celého užívania antibiotík, ako aj aspoň 7 dní po ich doužívaní sa chráňte aj doplnkovo (používajte kondóm). Pokračujte v pravidlenom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Adriana_s

  Dobrý deň. Mám momentálne problém so zubami a moja zubárka mi predpísala antibiotiká AMOKSIKLAV 625mg, ktoré beriem každých 8hodín. Môžu mať tieto antibiotiká znižujúci vplyv na antikoncepciu? Konkrétne beriem BELARU a som v polovičke blistra. Antibiotiká budem brať 7dní. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Amoksiklav síce môže mierne znižovať účinok antikoncepcie tým, že nabudí pečeň k vyšším výkonom a dochádza k rýchlejšiemu odbúraniu účinnej látky antikoncepcie, ale Belara obsahuje vyššie hladiny hormónov, takže oslabenie je malé. Ak ste užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a od prvého dňa menštruácie, tehotná by ste nemali byť. Ak chcete mať do budúcna na 100% istotu, chráňte sa počas užívania antibiotík ako aj prvých 7 dní nového balenia aj doplnkovo (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Anonnym

  Dobrý deň, užívam leverette a dnes som užila 8. tabletku z blistra ale začala som užívať aj antibiotiká rovamycine 3. m.i.u. Po dobu piatich dní. Ako dlho po doužívaní antibiotik sa mám chrániť aj inak? Budem chránená od nového blistra?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Rovamycine nepatrí medzi antibiotiká, ktoré spôsobujú možné zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie, takže za predpokladu pravidelného a správneho užívania ste chránená a nie je potrebné sa chrániť aj doplnkovo. Ak však chcete byť absolútne kľudná, môžete sa počas užívania antibiotík chrániť aj doplnkovo (používať kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: Eminkaa92

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu artizia, do konca blistra mi ostávajú tri tabletky, momentálne som chorá a beriem antibiotiká zinnat. Dnes sa u mňa objavil hnedý až krvavý hlienovity výtok, môže to byt spôsobené tými antibiotikami? Nikdy sa mi nič podobné nestalo. Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, antibiotikum Zinnat znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie, preto sa u Vás pravdepodobne vyskytlo aj krvácanie, či špinenie. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a počas užívania antibiotík, ako aj najmenej 7 dní po ich doužívaní používajte aj doplnkovú formu antikoncepcie (kondóm).

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor: vikkky

  Dobrý deň, začala som brať antibiotiká a chcem sa opýtať či antibiotiká Augmentin môžu znížiť účinok antikoncepcie KarHleight. Teda, či je potrebná dodatočná ochrana. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Augmentin síce môže mierne znižovať účinok antikoncepcie tým, že nabudí pečeň k vyšším výkonom a tým môže dôjsť k rýchlejšiemu odbúraniu účinnej látky antikoncepcie. Ak užívate preparát hormonálnej antikoncepcie, ktorý obsahuje vyššie hladiny hormónov, oslabenie je malé. Preventívne je však vhodnejšie počas užívania spomínaných antibiotík používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm). Okrem toho pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: Diana.c._

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či ATB suprax 400 mg a lieky sinupret ovplyvňujú ucinok antikoncepcie Dienorette.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká by nemali mať vplyv ani na účinok hormonálnej antikoncepcie, rovnako tak Sinupret nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie, takže užívanie je možné, nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom a správnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.