Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,746 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • akne

  , Autor:

  Dobrý deň, ktorá antikoncepcia je najvhodnejšia pri liečbe akné? Mám už po štyridsiatke, antikomcepciu som nikdy nebrala, má zmysel si liečiť svoje dermatologické problémy touto cestou? Nemá antikoncepcia viac nežiadúcich ako liečivých účinkov?
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri liečbe akné je vhodná kombinovaná hormonálna antikoncepcia Belara. Nie je v mojej kompetencii sa vyjadrovať ohľadom dermatologických nálezov eventuálne liečby. Hormonálna antikoncepcia je jednou z možností liečby aj vo Vašom veku. Odporúčam však navštíviť dermatológa a postupovať podľa jeho odporúčaní.

Podobné otázky

 • výmena antikoncepcie

  , Autor:

  Dobrý deň. Prechádzam z antikoncepcie Belara na Aidee. Môžete mi prosím povedať aké zmeny ma čakajú? A je antikoncepcia Aidee vhodná aj na vyčistenie pleti? nemám nejaké extra akné ale občas sa vyhodia nejaké. Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na liečbu akné je Belara vhodná. Čo sa týka zmien, obidva preparáty patria medzi kombinovanú hormonálnu antikoncepciu. Užívanie je úplne rovnaké. Nepredpokladám, že by ste pocítili nejaké zmeny. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • HAK, fajčenie

  , Autor:

  Dobrý deň. Mám 25 rokov. Chcem sa Vás opýtať či existuje HAK ktorú môžu užívať fajčiarky alebo je nevyhnutné s fajčením prestať. Ďalšia otázka či je v poriadku sa k HAK vrátiť po 1,5 ročnej prestávke. Predtým som ju užívala 5 rokov kôli akné, ktoré mi krásne vymizlo. Momentálne ho mám opäť a ani po 1,5 roku neustúpilo. Práve z tohto dôvodu chcem využiť túto alternatívu nakoľko lokálna liečba nemá žiaden účinok. Ďakujem za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je fajčenie zakázané pre veľmi vysoké riziko vzniku krvných zrazenín s následnou možnou cievnou mozgovou príhodou alebo iných komplikácií. Nehormonálnu antikoncepciu môžu užívať aj fajčiarky, ale na liečbu akné to nepomôže. Áno, k hormonálnej antikoncepcii sa dá vrátiť aj po 18 mesiacoch.

 • Operácia

  , Autor: Miriam

  Dobry deň chcem sa spýtať plánujem ist na augmentáciu prsnikov bude treba vysadiť antikoncepciu či nie? Ak ano na aku dobu? Lebo samozrejme antikoncepciu chcem užívať naďalej len neviem či bude treba vysadiť pred operáciou. Hlavne mám strach z toho aby sa mi nevrátilo akne aj keby vysadím len na krátku dobu lebo uzivam Belaru a krasne mi vyčistila pleť. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pred plánovanou operáciou je nutné vysadiť antikoncepciu. Závisí aj od toho, kedy bude výkon plánovaný. Presné informácie ako aj okolnosti Vám vysvetlia vrámci vyšetrení v danom zdravotníckom zariadení.

 • HAK a akné

  , Autor:

  Dobrý deň. Mám 24 rokov. 5 rokov som užívala HAK Vreya kôli akné. Pleť som mala počas užívania vez problémov. Pred rokom a 3 mesiacmi som však HAK vysadila a pleť sa mi rapídne zhoršila čo trvá dodnes. Tvár nie je až v takom hroznom stave a však krk, dekold, chrbát a brucho áno. Užívam výživový doplnok Aknevac, vitamín E, zinok. Stravujem sa zdravo, pijem čistú vodu a čaje, sladké a mliečne výrobky v minimálnom množstve. Skúšala som aj lokálnu liečbu od kožnej lekárky ale bez výsledkov. Chcem sa Vás opýtať či je potrebné sa k HAK vrátiť alebo sa hormóny môžu ešte upraviť samé? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže nepoznám závery dermatologických vyšetrení, ako aj hormonálneho profilu, neviem sa úplne objektívne vyjadriť. Ak však bola liečba akné užívaním HAK úspešná a nemali ste žiadne vedľajšie účinky, ak neplánujete v dohľadnej dobe otehotnieť, čo by Vám problém s pleťou vyriešilo, nevidím problém v opätovnom začatí užívania HAK. Hormóny sa časom môžu upraviť, či ale spontánne a kedy, Vám ale nepoviem.

 • Belara

  , Autor: Miriam

  Dobry deň chcem sa spytat či po antikoncepcii belara sa upraví pleť? A je pravda že antikoncepcia zväčšuje prsia? Ak ano po akom čase možno výsledky aj na tej pleti aj na prsiach.. a ešte by má zaujimalo či belara je nizkohormonalna ? ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Belara patrí medzi kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ktorá sa používa aj na liečbu akné stredne ťažkého stupňa u žien požadujúcich perorálnu hormonálnu antikoncepciu. Áno, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie dôjde k miernemu naliatiu prsníkov. Výsledky pri liečbe akné sú individuálne, závisí od stupňa akné. Určite však nečakajte výsledky po pár dňoch, rátajte aspoň s mesiacom, dvomi. Na našom trhu sa nachádza nízko alebo veľmi nízko dávková hormonálna antikoncepcia. Belara patrí medzi nízko dávkovú hormonálnu antikoncepciu.