Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,693 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Meskanie

  , Autor:

  Dobry den, uzivam antikoncepciu Triregol 21 tabletkovy.... Minuly tyzden v stredu som vzala poslednu a pondelok som mala dostat menzes, lenze este predtym v piatok sme mali s muzom styk tak som uzila Escapele na druhy den, v sobotu. Dnes je uz znova streda, a zajtra vo stvrtok by som mala vziat prvu tabletku z antikoncepcie ale menzes stale nemam, viem ze to moze rozhadzat cyklus. Mam ju uzit alebo mam pockat kym dostanem menzes a uzit ju, ale potom ktory den? V den zaciatku?

  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak užívate tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne, ste chránená aj počas 7 dňovej pauzy a Escapelle ste užili úplne zbytočne. Pokračujte v plánovanom pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Špinenie sa môže objaviť aj počas užívania nasledujúceho blistra. Krvácanie z vysadenia by malo prísť na 2-3. deň nasledujúcej 7 dňovej pauzy po dobratí blistra. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Môžem byť tehotná ?

  , Autor:

  Dobrý deň , chcela by som sa opýtať či je normálne že mi mešká menštruácia 3 dni. Antikoncepciu (KarHleight)beriem 1,5 roka až 2 roky - pravidelne. S priateľom sme mali nechránený pohlavný styk, urobil sa mimo mňa ( možno bol malý únik). Za poslednú dobu som som schudla a mám diétu. Môže byť tým spôsobené meškanie ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa nejedná o menštruáciu, ale o krvácanie z vysadenia, ktoré je navodené spádom hormónov počas obdobia neužívania tabliet. Krvácanie z vysadenia sa väčšinou dostavuje 3.-5. deň pauzy, ale nemusí sa dostaviť vôbec. Odsledujte si to. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva veľmi malá

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Dobrý deň, zabudla som si zobrať antikoncepciu o 19:00 ako zvyčajne a spomenula som si až o 15 hodín o 10:00 ráno, v ten deň som užila tabletku zvyčajne o 19:00 ale mala som dva nechránené styky. Je 15 hodinové meškanie závažné?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste užili tabletku hormonálnej antikoncepcie po viac ako 12 hodinách od času obvyklého užitia, účinok hormonálnej antikoncepcie môže byť oslabený. V takomto prípade sa odporúča užívanie doplnkovej hormonálnej antikoncepcie (kondomu) najbližší týžden. Ak ste mali nechránený pohlavný styk v tom čase, riziko tehotenstva tu je.

 • Meškanie s tabletkami

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam antikoncepciu Belara 3 mesiac. Bežne užívam tabletky o 18:00. Tento týždeň sa mi bohužiaľ stalo, že som si dávala tabletky až okolo 19:00-19:30. Mala by som 7 dní používať aj inú ochranu alebo to nemá vplyv na účinok antikoncepcie ? Mám pokračovať v užívaní o 18:00 alebo až 19:00? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hodinový, či dvojhodinový časový rozptyl nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie, nemusíte sa obávať. Nemusíte užívať doplnkovú formu antikoncepcie. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie v čase, ktorý Vám vyhovuje, či už 18:00 alebo 19:00 je prakticky jedno.

 • Meškanie menstruácie

  , Autor: Tana

  Dobrý deň. Uzívam Hak a teraz mám 7 dňovú pauzu. Menštruáciu som vacsinou dostávala na 2-3 deň alebo aj vo 4tý deň ráno. Dnes je už však 4 deň a stále nič. Mám obavy, či nemôžem byť tehotná. Ak mi menštruácia nepríde mám si robit tehu test? Bojím sa ze bude pozitívny. Alebo to je len pozitívny vplyv HAK?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prípade, že užívate tablety hormonálnej antikoncepcie pravidelne, by ste tehotná byť nemali. Odsledujte si to a pokračujte v užívaní hormonálnej antikoncepcie podľa plánu. Niekedy sa krvácanie z vysadenia pri užívaní hormonálnej antikoncepcie nemusí dostaviť, alebo je len vo forme dňového špinenia, to je počas užívania hormonálnej antikoncepcie pomerne časté, neznervózňujte sa. Sama však nevysadzujte hormonálnu antikoncepciu. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Antikoncepcia+alkohol+zabudnutie

  , Autor: Tana

  Dobrý deň, uzívan antikoncepciu leverrete pravidelne o 18:20, minulý týzdeň som však bola na oslave a vypila som asi 3 štramprlíky a jeden pohár vína, tabletku som si však vzala len o 40-50 min. neskôr. Nezvracala som. A s priatelom sme mali pohlavny styk. Pre to sa chcem opytat ci alkohol moze znizit ucinok mojej antikoncepcie alebo to ze som ju uzila trošku neskôr. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, z daného množstva alkoholu a hodinovom omeškaní v užití tabletky hormonálnej antikoncepcie tehotná nebudete. Alkohol účinok hormonálnej antikoncepcie priamo neznižuje, ale zapíjať tabletky alkoholom neodporúčam. Omeškanie do 12 hodín nemá vplyv na účinok ale do budúcna sa snažte dodržať pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie.