Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,986 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Bylinky

  , Autor: 36zuzamac

  Dobrý večer, pani doktorka! Chcela by som sa opýtať, či pitie čajov na chudnutie má vplyv na antikoncepciu. Ovplyvňujú antikoncepciu medovka lekárska, baza čierna, koreň čakanky, fenikel.
  Viem, že niektoré antibiotika ovplyvňujú antikoncepciu. Môžu antibiotika ZINAT ovplyvňovať antikoncepciu ARTIZIA.
  Ďakujem za vašu odpoveď. Dovidenia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  tie čaje v normálnom množstve by nemali byť problém
  väčšina klasických ATB nemá na HAK vlpvy, avšak je doporučené sa radšej v odbobí ATB uistiť i inou formou antikoncepcie
  s pozdravom

Podobné otázky

 • Účinnosť HAK

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či užívanie bylinky pestrec marijánsky, nejako ovplyvňuje účinnosť HAK? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, táto bylinka obsahujúca silymarín je antioxidant a hepatoprotektívum. Nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia a lieky

  , Autor:

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu Aidee už druhý mesiac. Momentálne som ochorela a chcela by som sa opýtať či sirupy proti kašľu nejako môžu ovplyvniť účinok antikoncepcie. Mám sirup Ambroxol. Ktoré zložky liekov môžu vo všeobecnosti znížiť účinok antikoncepcie?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaný preparát proti kašľu nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Na hormonálnu antikoncepciu môžu mať vplyv niektoré antibiotiká, lieky na trávenie, niektoré bylinky, či koreniny. Na internete je dostupný zoznam liekov a potravín ovplyvňujúcich účinok hormonálnej antikoncepcie.

 • Antikoncepcia účinok

  , Autor:

  Dobrý večer, beriem antikoncepciu, viem, že lubovnik bodkovaný, antibiotiká,grapefruit, sója, sladké drievko znižujú jej účinok. Môže účinok znížiť aj škorica a zázvor? Našla som, že v rozumnej miere nie,ale pijem napríklad veľa čaju, či už zelený, alebo bylinkové ako medovka, mäta, materina dúška, žihľava a teraz v chripkovom období aj čaje na prechladnutie zazvorové a podobne, tie obsahujú zázvor, škoricu a drievko. Môže mi to ten účinok znížiť aj keď je to len v čaji? Prípadne vyššie spomínané bylinky a potraviny? Ak áno, mám sa po takom čaji či potravine chrániť 7 dní kondómom? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jedná o bežne dostupné sáčkové čaje, množstvo byliniek v nich je minimálne a vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie tiež malý. Problém môže spôsobovať väčšie množstvo čerstvo porciovaného čaju. Museli by ste ho však vypiť väčšie množstvo a súbežne s antikoncepciou.

 • Antikoncepcia a výživové doplnky

  , Autor:

  Dobrý deň, môže účinok orálne užívanej HAK ovplyvniť užívanie výživového doplnku obsahujúci datelinu, pšenicu, aloe? Sú niektoré potraviny/bylinky, ktoré dokážu ovplyvniť účinok HAK okrem lubovnika? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, existuje viacero byliniek, korenín či potravín, ale aj liekov, ktoré môžu vo väčšom množstve ovplyvniť účinok hormonálnej antikoncepcie. Ďatelina, pšenica ani aloe nemá vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Pri konzumácii bežne užívaných potravín a štandardnom stravovaní sa, sa nemusíte obmedzovať.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň, beriem antikoncepciu pravidelne no stále mám strach niečo zjesť pretože si myslím že to môže znížiť účinok antikoncepcie. Možem teda normálne jesť a nezniži to účinok antikoncepcie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existujú isté potraviny, bylinky, či nápoje, ktoré môžu mať alebo majú dokázaný účinok na zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie. V bežnom živote pri konzumácii našich potravín sa zníženia účinku obávať nemusíte. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.