Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Bolest v okoli jazvy po brusnej operacii

    , Autor: Becky

    Dobry den. Som dva a pol mesiaca po brusnej operacii. Jazvu mam od pupka dolu. Cca pred dvomi dnami som niesla tazsiu tasku s nakupom a od vtedy mam bolesti akoby svalov. Mohla som si natiahnut alebo natrhnut sval? Ak ano, cim by som mohla urychlit hojenie? Boli to viacej ked napinam brusne svaly. Pri chodzi ma zvykne boliet v boku. Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň,
    O jazvu je potrebné sa začať starať čo najskôr po operačnom zákroku – hneď ako sa zahojí. Jednak ju dobre premasťovať, aby zmäkla. Ale najdôležitejšie je ju uvoľňovať! Pri operácii sa totiž prerežú viaceré vrstvy pod sebou (koža, podkožie, fascie, ..) a tie majú tendenciu sa hojiť spolu – tzv. Zrastať. Všade na našom tele by mali byť tieto vrstvy voči sebe posunlivé a akonáhle zrastú, tak mäkké tkanivá nefungujú správne a vyvoláva to množstvo problémov, ktoré zdanlivo ani nesúvisia s jazvou. Takže to čo popisujete znamená, že máte aktívnu jazvu, ktorú treba určite ošetriť! Keby ste tento problém neriešili tak sa môže stať, že budete mať napríklad aj chronické bolesti krížovej časti. Počas praxe som si všimla, že ľudia majú tendenciu sa jazvy vôbec nechytať a to je veľká chyba. Ideálne by bolo, aby ste navštívili nejakého fyzioterapeuta, ktorý Vám ukáže ako jazvu doma správne ošetrovať a uvoľňovať. Môžete začať tým, že každý deň po sprche alebo kúpeli si 5-10 minút jazvu kefkujte detskou kefou na vlásky (s jemnými štetinkami – ideálne prírodnými). Zo začiatku to bude asi dosť nepríjemné. Potom si jazvu natrite – na trhu je množstvo krémov a olejov. Výborný je napríklad šípkový olej. Na uvoľnenie zrastov sú špeciálne hmaty, ktoré Vám ukáže fyzioterapeut. Niekedy vidno už navonok, že jazva je akokeby vtiahnutá dovnútra a práve to treba uvoľniť. Často však navonok jazvy vyzerá v poriadku a zrasty sú vnútorné. Každopádne čím skôr tento problém začnete riešiť, tým rýchlejšie sa Vám jazva ukľudní. Následne je potrebné si vyšetriť aj brušné svalstvo. Všetko Vám vysvetlí fyzioterapeut. Držím palce a prajem skorú úľavu.