Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • dvojicky

    Dobry den,
    Mam rocne dvojicky - dceru - priebojnejsiu, nervoznejsiu, "herecku" a syna - maznacika. Syn takmer nic neukazuje, neopakuje po mne, ked sa hram s dcerou tak nas bud ignoruje, alebo sa pride pomojkat, ale nezapoji sa - napr. nestavia kocky, nenavlieka kruhy nic, len obzuva a hryzie. Aj to ma trapimam pocit akoby poriadne zaostaval za sestrou.

    Ale problem je aj inde. Vzdy ked ma syn hracku, dcera ju vezme, niekedy naschval odnesie, ked sa jej zunuje zahodi ju, on place az je cerveny, najde si nieco ine a ona opet "utoci". Niekde som citala, ze do vztahov surodencov netreeba zasahovat. Ja nechcem robit sudcu, ale nie je toho uz vela? Kedy zasiahnut? Alebo nechat deti, aby sa syn stal priebojnejsim? Nepestujem tym u dcery zly navyk ze si moze dovolovat?

    Dakujem

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Na jednej strane pre syna to môže byť naozaj tréning, ako si ochrániť miesto pod slnkom. Na druhej strane môžete dcérku sem tam požiadať, či by mu hračku nevrátila, keď sa s ňou dohrá alebo niečo podobné.
    Čo sa týka "zaostávania" syna, to sa môže zdať, lebo sú to vlastne dve rozdielne deti a každé má svoje tempo rastu a vývinu.