Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • kakanie

    dobry den,chcem Vas poprosit o radu.Mojej sestry syn(3 roky) zadrziava kakanie,ked sa mu chce kakat tak si sadne na zem a dvihne nohy,aby to zatlacil naspat.Aj ho zoberieme na WC ale nechce poriadne zatlacit,aby sa vykakal,niekedy ma taky den,ze sa pyta normalne na WC,ci na kakanie alebo curanie,ale inokedy ma taky den,ze sa nepyta ani na WC a vsetko zdrziava,potom sa saj pokaka aj pocika a nie je to len raz za den..Skusali sme hocico,ale stale sa to opakuje.Dakujem Vam za Vasu radu.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    V tomto veku ešte kakanie a cikanie - teda pýtanie sa cikať a kakať nie je alebo nemusí byť dostatočne vyzreté a tak môže mať dieťa dni, kedy "funguje" a potom sa stane, že sa pociká aj pokaká. Toto spolu s tým, že dieťa sa učí, že môže určité veci ovplyvňovať, teda napríklad zadržať stolicu alebo cikanie, môže vytvárať dojem určitého chaosu a zmätku či problému. Treba k tomu ale pristupovať trpezlivo a s láskou, bez trestania a nátlaku, ako tu stále dokola opakujem. Nátlakom a netrpezlivosťou sa totiž situácia môže skôr skomplikovať.